Mayıs 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA, Yenilikçi Helikopter Misyonunu Mars’a Genişletiyor

NASA, Yenilikçi Helikopter Misyonunu Mars'a Genişletiyor

NASA, bir inovasyon helikopteri için Mars uçuş operasyonlarını genişletti.

Yaratıcılık, NASA’nın Perseverance Explorer veya gezici aracıyla bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce Mars’a indi.

İlk başta, NASA yetkilileri yaratıcılığı bir gösteri olarak nitelendirdi. Misyon. Küçük uçağın havalanıp kısa bir mesafe uçup uçamayacağını ve ardından kızıl gezegene inip inemeyeceğini görmek için tasarlandı.

Helikopter, bir dizi test sırasında bu alanlarda hızla başarılı oldu. NASA, uçuşların, herhangi bir uçağın başka bir gezegende ilk kez güçlü ve kontrollü bir uçuş gerçekleştirdiğini söyledi.

Geçen Mayıs ayında NASA, Ingenuity deneysel misyonunu genişlettiğini duyurdu. O zamandan beri, yaratıcılık Mars’ta uçmaya devam etti. Helikopter bugüne kadar 21 uçuş gerçekleştirdi. 15 Mart’ta uzay ajansı, Ingenuity misyonunu Eylül ayına kadar uzattığını duyurdu.

NASA’nın yenilikçi Mars helikopteri, 25 Şubat 2022’de 20. uçuşu sırasında yüksek çözünürlüklü renkli kamerasını kullanarak Mars’ın “Sittah” olarak bilinen bölgesinin kuzeybatı kesiminde bu görüntüyü yakaladı. (Resim kaynağı: NASA/JPL-Caltech)

Thomas Zurbuchen, NASA’nın Bilim Misyonu Müdürlüğü’nün yardımcı direktörüdür. Yaratıcılığın ilerlemesini övdü. “Bir yıldan kısa bir süre önce, güçlü ve kontrollü bir uçağı Mars’a uçurmanın mümkün olup olmadığını bile bilmiyorduk” dedi. “Şimdi, Ingenuity’nin Perseverance’ın ikinci bilim seferine katılımını dört gözle bekliyoruz.”

NASA, bir sonraki bilim seferi sırasında yaratıcılığın Mars’ın Jezero Krateri’ndeki eski bir nehir sistemini keşfetmeye odaklanacağını söylüyor. Yaratıcılık, Jezero’nun Séítah olarak bilinen bir bölgesinde azimle çalışır.

NASA, nehir sisteminin yaratıcılığının, Nisan ayındaki ilk yolculuğundan bu yana uçtuğu bölgelerden çok farklı keşiflere yardımcı olacağını söylüyor. Önceki uçuşlar çoğunlukla düz yüzeylerde gerçekleştirildi. Delta adı verilen nehir sistemi, 40 metreden fazla yükselir. krater zemin. keskin içerir sürüklenirBüyük kayalar ve kumlu alanlar.

Bu alanlar, Perseverance fitili için ulaşım zorlukları oluşturabilir. NASA, helikopterin ana amacının, deltaya geçmek için kalıcılık için güvenli bir yol haritasına yardımcı olmak olacağını söyledi. Ayrıca helikopterin sağladığı veriler de azim ekibine yardımcı olacak. değerlendirme potansiyel bilimsel hedefler.

Nehir deltası bölgesi, değerli jeolojik unsurlar içerdiğine inanıldığından bilimsel deneyler için iyi bir hedeftir. NASA, bölgenin “gerekli kanıtları” bile içerebileceğini söyledi. o belirtir Milyarlarca yıl önce Mars’ta mikrobiyal yaşam var mıydı?” Mars’ta eski mikrobiyal yaşamın belirtilerini arama görevinde ısrar edin.

Teddy Zanitos, NASA’nın California’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda yaratıcı ekip lideridir. o dedi Jezero Nehri Deltası kampanyası “en büyük meydan okumak Yaratıcılık ekibi, Mars’a yapılan ilk uçuştan beri karşı karşıya.” Helikopterin yaklaşan faaliyetlerine hazırlanırken Tzanitos, ekibin boyutunu büyüttüğünü ve Terfi Uçak uçuş programı.

Bu açıklamalı görüntü, birden fazla uçuşu ve iki farklı yolu gösteriyor - NASA'nın yenilikçi Mars Helikopteri, Jezero Crater Delta nehir sistemine yolculuğunu yapabilir.  (Resim kaynağı: NASA/JPL-Caltech/Arizona Üniversitesi/USGS)

Bu açıklamalı görüntü, birden fazla uçuşu ve iki farklı yolu gösteriyor – NASA’nın yenilikçi Mars Helikopteri, Jezero Crater Delta nehir sistemine yolculuğunu yapabilir. (Resim kaynağı: NASA/JPL-Caltech/Arizona Üniversitesi/USGS)

Yükseltmeler, el becerisinin daha yükseğe uçmasına, daha uzun uçuşlar yapmasına ve en zorlu koşullarda güvenliği artırmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır.

Ingenuity şimdiye kadar 38 dakikadan fazla uçtu ve 4,6 kilometre yol kat etti. NASA 22 helikopter diyorikinci kısaltma Uçuşun en geç 19 Mart’ta gerçekleşmesi planlanıyor. Yolunda büyük bir tepeden kaçınmak için uçağın keskin bir dönüş yapmasını gerektirecek “karmaşık” bir hareket içermesi bekleniyor.

Ingenuity’nin baş pilotu Håvard Grip. Sık uçuşların, her uçuşu kaydetmek için kullandığı bir kitabı hızla doldurduğunu kaydetti. Görev başladığında, beş uçuş yaptığı için şanslı olacağını düşündüğünü söyledi. Grebe, “Şimdi, gideceğimiz hızla, ikinci bir kitaba ihtiyacım olacak” dedi.

Ben Brian Lynn’im.

Bryan Lynn, bu raporu VOA Learning English için NASA’dan gelen raporlara dayanarak yazdı.

Senden duymak istiyoruz. Yorumlar bölümünde bize yazın ve Facebook sayfamızı ziyaret edin.

Yarışma – NASA, Mars’ta Helikopter Yaratıcılık Misyonunu Genişletiyor

Yarışma - NASA, Mars'ta Helikopter Yaratıcılık Misyonunu Genişletiyor

Cevabı öğrenmek için testi başlatın

________________________________________________________

Bu hikayedeki kelimeler

Misyon – n. Özellikle uzay yolculuğuyla ilgili olarak önemli bir proje veya gezi

krater – n. Vücudun kuvvetinin neden olduğu yerde büyük bir delik

Uçurum – n. Yüksek, sarp kayaların olduğu bir alan

değerlendirme – Beşinci. Bir şeyin kalitesi, boyutu, değeri vb. hakkında bir yargıda bulunun

o belirtir – Beşinci. Kanıtlar veya gerçekler nedeniyle bir şey hakkında resmi bir karar vermek

meydan okumak – n. zor görev veya problem; yapılması zor şey

Gelişim – Beşinci. Bir şeyi daha yeni veya daha kaliteli hale getirerek iyileştirmek

READ  Bilim adamları ay toprağında bitki yetiştiriyor - insanlık tarihinde ilk kez