Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA’nın Artemis Ay Roketinin fırlatma rampasına kalkışını izleyin

NASA'nın Artemis Ay Roketinin fırlatma rampasına kalkışını izleyin

Uzay Fırlatma Sistemi ve Orion, NASA’nın önümüzdeki yıllarda astronotları ay yüzeyine geri döndürme planlarının temel bileşenleridir. Oraya ulaşmak, büyük bir uzay aracını düşük Dünya yörüngesinden yaklaşık 240.000 mil uzaktaki aya itecek kadar güçlü bir roket gerektirecektir. Orion, astronotları birkaç haftaya kadar uzayan uçuşlarda taşımak için tasarlanmış bir kapsüldür.

NASA, SLS roketini ilk olarak Mart ayının ortasında fırlatma rampasına yuvarladı. Nisan ayının başlarında, 700.000 galondan fazla sıvı hidrojen yakıtı ve sıvı oksijen yüklemek de dahil olmak üzere geri sayım prosedürlerinin “provasını” denedim. Ancak, üç egzersiz denemesi sırasında bir hidrojen sızıntısı da dahil olmak üzere teknik aksaklıklar, geri sayımı kısa kesti.

NASA daha sonra roketi onarım için Araç Montaj Binasına iade etti. Haziran ayında roket, başka bir prova girişimi için fırlatma rampasına geri döndü. Bu girişim, 20 Haziran’da, roketin hızlandırma aşamasına giden yakıt hattı konektöründe farklı bir hidrojen sızıntısı ile karşılaştı. Ancak yakıt depoları ilk kez tamamen dolduruldu ve kontrolörler 29 saniye önce geri sayım bitene kadar provaya devam edebildi. Başlangıçta amaç, motorların gerçekten çalışmaya başlayacağı 10 saniyeden daha kısa bir sürede geri sayımı durdurmaktı.

Sızıntıya rağmen, NASA yetkilileri tüm kritik sistemlerin yeterince test edildiğini belirledi ve testi başarılı ilan etti. Füze, fırlatma sırasında bir şeyler ters giderse füzeyi patlatacak ve nüfuslu bir alanla çarpışma olasılığını ortadan kaldıracak bir uçuş sonlandırma sisteminin kurulması da dahil olmak üzere son hazırlıklar için tekrar araç montaj binasına geri döndü.

11 Ağustos’ta kurulan uçuş sonlandırma sisteminin pilleri genellikle sadece 20 gün dayanacak şekilde derecelendirildi, ancak ABD Uzay Kuvvetleri’nin Florida’dan fırlatmaları denetleyen kısmı, NASA’ya süreyi 25 güne uzatan bir muafiyet verdi. Bu, 29 Ağustos’ta bir lansman tarihinin yanı sıra 2 ve 5 Eylül’de yedekleme fırsatlarına izin verir.

READ  Güney Afrikalı bir teleskop tarafından güçlü bir uzay lazerinin keşfi

NASA, hidrojen sızıntısını düzeltmeyi umuyor, ancak yakıt hattının soğuk sıcaklıklara soğutulacağı 29 Ağustos’taki geri sayıma kadar kesin olarak bilemeyecek, bu Araç Montaj Binasında test edilemeyecek bir şey.