Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA’nın Artemis I dev ay roketi kalkıştan önce fırlatma rampasına ulaştı

Snoopy, mankenler ve Apollo 11, Artemis I'de ayın yanında sallanacak

Mühendisler ve teknisyenler, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki araç montaj binasının içindeki Uzay Fırlatma Sistemi roketi ve Orion uzay aracının kontrol ve son testleri ile meşguldü. Roket yığını, fırlatmanın her adımını kalkış yapmadan simüle eden bir test olan prova için Mart ve Haziran aylarında fırlatma rampasına iki kez gitti.

Salı gecesi asıl olay başladı.

Artemis ekibi, 29 Ağustos Pazartesi günü saat 8:33 ET’den 10:33 ET’ye kadar ilk iki saatlik başlatma penceresini hedefliyor. 2 Eylül ve 5 Eylül’de yedekleme başlatma pencereleri vardır.

322 fit (98 metre) yüksekliğindeki devasa höyük, montaj binasından fırlatma rampasına NASA’nın dev Apollo dönemi tarayıcılarından birinde 4 mil (6,4 kilometre) yavaş bir yolculuğa çıktı – tıpkı mekik misyonları gibi ve bir zamanlar Apollo Satürn V roketleri yaptı.

6,6 milyon pound (3 milyon kilogram) paletli, yükselen füze yığınını ve mobil fırlatıcıyı 1 mil (1.6 kph) maksimum hızda taşıdı. Roket yığını, yaklaşık 10 saatlik bir uçuşun ardından Çarşamba günü ET 7:30’da fırlatma rampasına ulaştı.

İkonik tarayıcı, Kennedy Uzay Merkezi’nde 50 yıldan uzun süredir faaliyette olan iki araçtan biri. NASA’ya göre mega taşıyıcılar ilk olarak 1965’te kullanıldı ve her biri 18 milyon pound (8,2 milyon kilogram) veya 20’den fazla tam yüklü 777’nin ağırlığını taşıyabilir. Sürüngenler o kadar geniştir ki, her birinin üzerine profesyonel bir beyzbol elması oturabilir.

Füze yığını geldiğine göre, mühendisler ve teknisyenler füze sistemlerini fırlatma için hazırlayacaklar.

İnsansız Artemis I’i Ay’ın ötesindeki bir göreve ve Dünya’ya geri göndereceğim. Uzay aracı fırlatıldıktan sonra, 42 günlük bir süre boyunca 1,3 milyon mil (2,1 milyon km) seyahat ederek Ay’ın etrafında uzak bir retrograd yörüngeye ulaşacak. Artemis I, 10 Ekim’de San Diego açıklarında Pasifik Okyanusu’na düşeceğim. Orion’un dönüşü, Dünya’ya dönüş yolunda görülen herhangi bir uzay aracından daha hızlı ve daha sıcak olacak.

READ  Webb Uzay Teleskobu ile bir sonraki yıldızlararası ziyaretçiyi araştırmak için benzeri görülmemiş bir fırsat

NASA’ya göre Orion uzay aracı, şimdiye kadar insanlar için tasarlanmış herhangi bir uzay aracından daha uzağa gidecek ve ayın uzak tarafının 40.000 mil (64.000 kilometre) ötesine ulaşacak.

Gemide insan yok, ancak Orion oyuncaklar, Apollo 11 öğeleri ve üç heykel dahil olmak üzere 120 pound (54.4 kilogram) hatıra taşıyacak.

Orion’un komutanının karargahında, insan mürettebatın gelecekte Ay’a seyahat ederken karşılaşabilecekleri şeyler hakkında veri toplayabilen uygun bir manken olan Komutan Monnequin Campos olacak. Model, astronotların kalkış ve dönüş sırasında giymeleri için tasarlanmış yeni Orion Crew Survival System takımını giyecek. Takım elbisenin iki radyasyon sensörü var.

Helga ve Zohar adlı iki “Hayalet”, Orion’un diğer koltuklarına binecek. Bu model gövde, bir kadının yumuşak dokularını, organlarını ve kemiklerini simüle eden malzemelerden yapılmıştır. Gövdeler, uzay uçuşu sırasında meydana gelen radyasyona maruz kalma miktarını ölçmek için 5.600’den fazla sensör ve 34 radyasyon dedektörü içerir.

Bu görev, NASA’nın insanları aya geri döndürmeyi ve 2025 yılına kadar ilk kadın ve ilk renkli insanları aya indirmeyi ve sonunda Mars’ın insan keşfine yol açmayı amaçlayan Artemis programını başlatacak.

Artemis I ayrıca, bazıları roket ve uzay aracı fırlatma rampasına ulaştığında kurulacak olan bir dizi bilim deneyi de taşıyacağım.