Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA’nın Gateway Uzay İstasyonu’nun Halo modülü fırlatılmaya yaklaşıyor

NASA’nın Gateway Uzay İstasyonu’nun Halo modülü fırlatılmaya yaklaşıyor

1 / 3 | İtalya’nın Torino kentindeki Thales Alenia Space sanayi tesisindeki teknisyenler, Gateway’in HALO modülünü stres testi alanına yönlendiriyor. Resim Thales Alenia Space’in izniyle

10 Haziran (UPI) — NASA Geçit Ajans Pazartesi günü yaptığı açıklamada, uzay istasyonunun İtalya’nın Torino kentindeki bir modülün kaynak işlemini yakın zamanda tamamladıktan sonra fırlatılmaya yaklaştığını söyledi.

Habitat ve Lojistik İstasyonu veya HALO, astronotların yaşayacağı, bilim yürüteceği ve ay yüzeyi görevlerine hazırlanacağı dört modülden biridir.

Gateway’in 2025’ten önce fırlatılması planlanıyor. 2021’de NASA, SpaceX’e ileri karakolun ilk iki parçasını Florida’dan Ay’a şirketin güçlü Falcon Heavy roketiyle fırlatması için 331,8 milyon dolarlık bir sözleşme verdi.

Oldukça eliptik bir yörüngede uzay istasyonu, en yakın yaklaşımı sırasında ay yüzeyinin yaklaşık 2.865 mil yakınına gelecek ve tekrar geri dönmeden önce 43.500 mil yol kat edecek. Buna göre Avrupa Uzay Ajansı’na. Tam yörünge yaklaşık bir hafta sürecektir.

Ağ Geçidi, Uluslararası Uzay İstasyonunun yaklaşık altıda biri büyüklüğündedir.

Thales Alenia ekipleri, ünitenin bütünlüğünü sağlamak amacıyla basınç testleri yapmak üzere HALO’yu şirket tesisindeki yeni bir konuma yönlendirdi. Şirket, Fransız teknoloji şirketi Thales Group ile İtalyan savunma şirketi Leonardo’nun ortak girişimidir.

HALO daha sonra Northrop Grumman’ın Gateway aracını kullanarak ay yörüngesine fırlatılmadan önce son hazırlıklarını tamamlayacağı Gilbert, Arizona’ya gidecek. Kuvvet ve itme elemanı.

Northrop’un aldığı bir 935 milyon dolar değerinde sabit fiyatlı sözleşme 2021’de NASA’dan

Proje ortakları Kanada Uzay Ajansı, Avrupa Uzay Ajansı, Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Muhammed bin Rashid Uzay Merkezi’dir.

Mart ayında Dr. John B. Olansen, uzay istasyonu direktörlüğünden emekli olan Dan Hartman’ın yerini alıyor. Olansen, 2019’daki başlangıcından bu yana programda yer alıyor.

READ  Ay toprağı, Ay'daki astronotlar için oksijen ve yakıt üretmek için kullanılabilir.

Artemis gemisindeki insanların en geç 2026 yılında Ay’a gönderilmesi planlanıyor.