Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu’ndan ilk görüntüler için heyecanı yakalayın – TechCrunch

NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu'ndan ilk görüntüler için heyecanı yakalayın – TechCrunch

Çok yakında insanlık, evrenin şimdiye kadar çekilmiş en derin görüntülerini görebilecek. İki hafta içinde, NASA’nın ultra pahalı ve son derece güçlü optik derin uzay görüntüleyicisi olan 10 milyar dolarlık James Webb Uzay Teleskobu (JWST) ilk tam renkli görüntülerini yayınlayacak ve ajans yetkilileri bugün bunun sadece bir başlangıç ​​olabileceğini öne sürdüler.

NASA Yöneticisi Bill Nelson Çarşamba günü bir medya brifingi sırasında “Bu, insanlığın daha önce neye benzediğinin çok ötesinde,” dedi. “Webb’in neler yapabileceğini ve yapacağını yeni yeni anlamaya başlıyoruz.”

NASA geçen Aralık ayında James Webb’i fırlattı; O zamandan beri, 18 büyük ayna parçasının tümünün ince ayarını içeren özel bir başlangıç ​​sürecinden geçiyor. NASA, birkaç ay önce Bir “selfie” paylaşın Kızılötesi kamera ve birincil aynaların başarılı operasyonlarının işaretlenmesi. Bu ayın başlarında ajans, teleskopun ilk görüntülerinin ilk kez 12 Temmuz’da saat 10: 30’da EDT’de görüntülenmeye hazır olacağını söyledi.

JWST’nin ortaya çıkaracağı evrenin bir yönü, güneş sistemimizin dışındaki gezegenler veya gezegenler – özellikle de atmosferleridir. Bu, evrende bizimkine benzer başka gezegenler olup olmadığını veya Dünya’dakinden farklı atmosfer koşulları altındaki gezegenlerde yaşamın bulunup bulunmadığını anlamanın anahtarıdır. NASA’nın Bilim Misyonu Müdürlüğü yardımcı yöneticisi Thomas Zurbuchen, bir ötegezegenin atmosferik spektrumunun görüntülerinin 12 Temmuz’da halkla paylaşılacağını doğruladı.

Esasen, James Webb’in kızılötesi spektrumu yakalama konusundaki olağandışı yeteneği, karbondioksit kadar küçük parçacıkları tespit edebileceği anlamına geliyor. Bu, bilim adamlarının atmosferin bileşiminin bir gezegende yaşamın ortaya çıkma ve gelişme yeteneğini şekillendirip şekillendirmediğini ve nasıl şekillendirdiğini incelemelerini sağlayacaktır.

NASA yetkilileri ayrıca daha iyi haberler paylaştı: Ajansın teleskopun fazla yakıt kapasitesine ilişkin tahmini yerindeydi ve JWST yaklaşık 20 yıl boyunca uzayın fotoğraflarını çekebilecek.

NASA Yönetici Yardımcısı Pam Milroy, “Bu 20 yıl sadece tarihi ve zamanı daha derinlemesine araştırmamıza izin vermeyecek, aynı zamanda bilimde daha derine ineceğiz çünkü öğrenme, büyüme ve yeni gözlemler yapma fırsatımız olacak” dedi.

READ  Mars Helikopter Yaratıcılık 21 As Kızıl Gezegene Yolculuk

JWST, derin uzaya kolay bir yolculuk yapmadı. Nelson, tüm projenin parası bitmeye başladıktan ve Kongre’nin tamamen hurdaya ayırmayı düşündükten sonra, hiç gerçekleşmemeye çok yaklaştığını söyledi. ayrıca karşı karşıya birçok gecikme teknik sorunlar nedeniyle. Sonra uzaya gittiğinde, Mikroskobik bir meteor tarafından vurgulandıHer NASA yetkilisini kesinlikle titreten bir olay.

Ama sonuçta, “harika bir altı ay oldu” diyor Web proje yöneticisi Bill Ochs.