Haziran 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA’nın Mars Rover’ı eski bir nehrin yolunu takip ediyor

NASA’nın Mars Rover’ı eski bir nehrin yolunu takip ediyor

Bu “yılan benzeri” yol, dolambaçlı bir nehre çok benziyor.

Tembel nehir

NASA’nın Mars Curiosity gezgininin operatörleri kararlarını verdi ve dünya dışı gezgin, bilim adamlarının bir zamanlar azgın bir nehir olduğuna inandığı kayalık bir sırttan aşağıya doğru yoluna devam edecek.

Bu ayın başlarında Gedes Valles sıradağlarının üst bölgesine ulaşan tek araç “Yılan benzeri yol“Bize nehirlerin Dünya üzerinde açtığı kanalları hatırlatıyor.

Bu, NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’ndaki ekibi büyük bir kararla baş başa bıraktı: Ya Gedes Valles boyunca ilerleyerek geçebilecek bir yer aramaya devam edecek ya da en son yüke göre geçilebilir olan Pinnacle Ridge’in güney tarafına doğru maceraya atılacaktı. Veri.

Sonunda ekip Gedez Valles boyunca devam etmeye karar verdi.

JPL’de gezegen jeologu Abigail Freeman bir makalede “Bugünkü gibi süreçleri gerçekten seviyorum” diye yazdı. NASA güncellemesi. “Bu sabah hayran kalacağımız yepyeni bir Mars manzarasıyla yola çıktık ve sonra ne yapacağımıza hızlı bir şekilde karar vermek için ekip olarak birlikte çalışmamız gerekti.”

parla

Curiosity’nin, yüzeyinin bir zamanlar kükreyen nehirlerle dolu olduğuna dair kanıtları derleyerek, Kızıl Gezegen’in kadim geçmişine yeni bir ışık tutma konusunda paha biçilmez değeri zaten kanıtlandı.

Geçen yıl bilim insanları Yeni verileri analiz edin Amansız gezginin elde ettiği sonuç, bu nehirlerin antik yaşama ev sahipliği yapmış olabileceği sonucuna vardı. Araştırmacılar yakın zamanda yapılan bir araştırmada “oturak ve burun yer şekilleri” olarak adlandırılan krater oluşumlarının muhtemelen eski nehir yataklarının kalıntıları olduğu sonucuna vardı. Staj.

Ortak yazar ve Penn State yer bilimleri profesörü Benjamin Cardenas, o dönemde yaptığı bir açıklamada, “Bu analiz anlık bir görüntü değil, değişimin bir kaydıdır” dedi. “Bugün Mars’ta gördüklerimiz, zaman içinde donmuş bir manzara değil, aktif bir jeolojik tarihin kalıntılarıdır.”

READ  James Webb Uzay Teleskobu, Uranüs ve halkalarının benzeri görülmemiş net bir görüntüsünü ortaya koyuyor

Merak sadece yüzeyi çiziyor. Bilim adamları, Mars yüzeyinin diğer kısımlarının da milyarlarca yıl önce, gezegenin muhtemelen tamamen bilinmediği bir zamanda, nehirlerin taşıdığı çökeltiler tarafından şekillendirilip oluşturulmuş olabileceğine inanıyor.

Merak hakkında daha fazlası: NASA’nın gezgini, Mars’ın yaşamla yakından bağlantılı minerallerle dolu olduğunu buldu