Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA'nın Meraklı Mars Rover'ı, şafaktan gün batımına kadar bir Mars gününü yakalıyor

NASA'nın Meraklı Mars Rover'ı, şafaktan gün batımına kadar bir Mars gününü yakalıyor

NASA'nın Curiosity gezgini, Mars yüzeyinde, gölgesinin Mars arazisinde hareket ettiğini gösteren iki hızlandırılmış video kaydetti. Sınırlı bir temas süresi boyunca çekilen videolar, gezginin kameralarının teknik yönlerini vurguluyor ve Curiosity'nin devam eden misyonu ve keşif başarıları hakkında fikir veriyor. (Sanatçının konsepti.) Kredi: SciTechDaily.com

Gezginin videolarında, Curiosity sabit kalırken gölgesinin 12 saatlik bir süre boyunca Mars yüzeyinde hareket ettiği görülüyor.

Ne zaman NASAmerak Mars Gezici hareket halinde değil, görevin 4002. Mars günü veya sol olan 8 Kasım'da kaydedilen iki siyah beyaz videoda gösterildiği gibi, bir güneş saati gibi iyi çalışıyor. Gezici, siyah beyaz tehlikeden kaçınma kameraları veya Hazcam'ları kullanarak Mars yüzeyinde hareket eden gölgesini yakaladı.

Videoları kaydetme talimatları, Güneş'in Dünya ile Mars arasında olduğu dönem olan Mars'ın güneş kavuşumunun başlangıcından önce Curiosity'ye gönderilen son komut grubunun bir parçasıydı. Çünkü plazma From the Sun radyo iletişimine müdahale edebilir ve bu süre zarfında misyonlar Mars uzay aracına komut göndermeyi birkaç hafta boyunca durdurur. (Görevler tamamen iletişimsiz değildi: senkronizasyon süresi boyunca hâlâ telsizle düzenli tıbbi kontroller yapıyorlardı.)


NASA'nın Curiosity gezgini, Kasım 2023'te Mars'ın güneş kavuşumu sırasında iki hafta boyunca sabit kalırken, Mars'ta bir günün 12 saatini yakalamak için Hazcam'ın ön ve arka siyah-beyaz kameralarını kullandı. Hazcam ön plan gezgini tarafından çekilen bu görüntülerde gezicinin gölgesi yüzeyde görünüyor. Kredi bilgileri: NASA/Jet Tahrik Laboratuvarı-Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü

Rover sürücüleri genellikle kayaları, uçurumları ve geçilmesi riskli olabilecek diğer tehlikeleri tespit etmek için Curiosity'nin Hazcam'larına güveniyor. Ancak gezicinin diğer aktiviteleri kavşaktan hemen önce kasıtlı olarak kısıtlandığı için ekip, Kızıl Gezegenin hava durumu hakkında daha fazla bilgi verebilecek bulutları veya toz şeytanlarını yakalama umuduyla ilk kez 12 saatlik görüntü kaydetmek için Hazcam'ları kullanmaya karar verdi.

READ  Atom kütlelerini oluşturmanın "altın kuralları"

Kavşaktan sonra görüntüler Dünya'ya ulaştığında, bilim insanları gözle görülür herhangi bir hava durumu görmediler ancak bir araya getirdikleri 25 karelik iki video, zamanın geçişini yakaladı. Videolar yerel saatle 05:30'dan 17:30'a kadar uzanıyor ve gün sabahtan öğleden sonraya ve akşama geçerken Curiosity'nin siluetinin değiştiğini gösteriyor.

Hazcam cephesinden görüntüleri gösteren ilk video, Keskin Dağı'ndaki vadi olan Gediz Vallis boyunca güneydoğuya bakıyor. Curiosity, 2014'ten bu yana Gale Krateri'nde bulunan 3 mil (5 kilometre) dağın tabanına tırmanıyor.

Güneş doğarken gökyüzü aydınlanırken, gezicinin 2 metrelik (7 ft) robot kolunun gölgesi sola doğru hareket ediyor ve Curiosity'nin ön tekerlekleri çerçevenin her iki yanında karanlıktan çıkıyor. Ayrıca solda robotik kolun omzuna monte edilmiş dairesel bir kalibrasyon hedefi de gösterilmektedir. Mühendisler hedefi test için kullanır Kesinlik Ast Alfa parçacığı X-ışını spektroskopisiMars yüzeyindeki kimyasal elementleri tespit eden bir alet.

Öğle vakti, Hazcam'ın öne bakan otomatik pozlama algoritması saniyenin üçte biri kadar olan pozlama sürelerine karar verir. Akşam karanlığında pozlama süresi bir dakikanın üzerine çıkar ve “sıcak pikseller” olarak bilinen tipik sensör gürültüsünün son görüntüde beyaz kar olarak görünmesine neden olur.


Curiosity'nin Hazcam arka kamerası, bu 12 saatlik görüntüde gezicinin Gale Krateri'nin tabanına doğru ilerlerken arka bölümünün gölgesini yakaladı. Siyah noktalar, güneşin bozuk görünümü ve güneşten çıkan beyaz piksel sıraları gibi çeşitli faktörler çeşitli görüntü kusurlarına neden olur. Resim kaynağı: NASA/JPL-Caltech

İkinci video Hazcam'ın kuzeybatıya, Sharp Dağı'nın yamaçlarından Gale Krateri'nin tabanına doğru bakan arkadan görünüşünü gösteriyor. Gezicinin sağ arka tekerleği, Curiosity'nin gölgesiyle birlikte görülebiliyor ÇALIŞTIRMA SİSTEMİ. 17. karede videonun ortasında solda küçük siyah bir görüntü oluşuyor. Kozmik ışınlar Kamera sensörüne basın. Benzer şekilde, videonun sonundaki parlak flaşlar ve diğer gürültüler, uzay aracının güç sisteminden gelen ısının Hazcam'ın görüntü sensörünü etkilemesinin bir sonucudur.

READ  Bilim insanları okyanusun altında gizlenen 4 dev dağ bulduktan sonra şaşkına döndü

Bu görüntüler Hazcam'ların geniş açılı lenslerini düzeltmek için yeniden yansıtıldı. Görüntülerin özellikle arka kamera videosunda belirginleşen benekli görünümü, 11 yıllık Mars tozunun merceklere yerleşmesinden kaynaklanıyor.

Görev hakkında daha fazla bilgi

Curiosity, Pasadena, California'daki California Teknoloji Enstitüsü tarafından işletilen NASA'nın Jet Propulsion Laboratuvarı tarafından inşa edildi. JPL, NASA'nın Washington'daki Bilim Misyon Müdürlüğü adına göreve liderlik ediyor.