Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA’nın Psyche uzay aracı metal açısından zengin bir asteroit yolunda

NASA’nın Psyche uzay aracı metal açısından zengin bir asteroit yolunda

NASA’nın SpaceX Falcon Heavy roketindeki Psyche uzay aracı, 13 Ekim 2023 Cuma günü saat 10:19 EDT’de Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nin tarihi Fırlatma Kompleksi 39A’dan havalanacak. Psyche misyonu, metal bakımından zengin bir asteroit üzerinde çalışacak. aynı asteroit. Adı: Mars ve Jüpiter arasındaki ana asteroit kuşağında bulunur. Bu, NASA’nın kaya veya buzdan daha fazla mineral içeren bir asteroidi incelemeye yönelik ilk görevidir. Riding with Psyche, ayın ötesinde lazer iletişiminin ilk testi olacak, NASA’nın Derin Uzay Optik İletişimi (DSOC) deneyi olan çığır açan bir teknoloji gösterisidir. Kredi bilgileri: SpaceX

NASAPsyche uzay aracı, bize kayalık gezegenlerin oluşumu hakkında daha fazla bilgi verebilecek, mineral bakımından zengin bir dünya olan aynı adı taşıyan bir asteroit yolculuğuna çıkıyor. Psyche saat 10:19’da başarıyla başlatıldı EDT 13 Ekim Cuma günü A gemisinde SpaceX NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Launch Pad 39A’dan bir Falcon Heavy roketi.

Uzay aracına entegre edilmiş olan, NASA’nın derin uzay optik iletişim teknolojisinin bir gösterimidir; bu, geleneksel radyo frekansı iletişimlerinden daha fazla veri iletim bant genişliği sağlayarak gelecekteki keşif görevlerini destekleyebilecek bir derin uzay lazer iletişim testidir.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, “Psyche ekibini, metal açısından zengin bir asteroide yapılan ilk yolculuk olan başarılı fırlatma için tebrikler” dedi. “Psyche misyonu, gelecekteki NASA görevlerinde kullanılabilecek teknolojiyi test ederken insanlığa gezegen oluşumu hakkında yeni bilgiler sağlayabilir. Asteroit düşüşü devam ettikçe, NASA’nın bilinmeyeni keşfetme ve keşif yoluyla dünyaya ilham verme konusundaki kararlılığı da artıyor.”


Ana asteroit kuşağındaki metal açısından zengin bir asteroide doğru 3,2 milyar mil yol kat edecek olan NASA’nın Psyche uzay aracının 13 Ekim 2023’te fırlatılmasının öne çıkanları… Mars Ve Jüpiter. Psyche, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden sabah 7:19 PT’de (10:19 EDT) havalandı. Kredi bilgileri: NASA/Jet Tahrik Laboratuvarı-Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü

Lansman ayrıntıları

Kalkıştan beş dakikadan kısa bir süre sonra, roketin ikinci aşaması yeterince yüksek bir irtifaya ulaştığında, kaportalar roketten ayrıldı ve Dünya’ya geri döndü. Fırlatmadan yaklaşık bir saat sonra uzay aracı roketten ayrıldı ve yer kontrolörleri uzay aracından gelecek sinyali bekledi.

Kısa bir süre sonra Psyche uzay aracı, Dünya’daki görev kontrolörlerinden gelecek emirleri beklerken yalnızca minimum düzeyde mühendislik faaliyetlerini tamamlayarak planlı güvenli moda geçme emrini verdi. Psyche, Avustralya’nın Canberra kentindeki NASA’nın Derin Uzay Ağı Kompleksi ile saat 11:50 EDT’de iki yönlü iletişim kurdu. İlk telemetri raporları, uzay aracının sağlığının iyi olduğunu gösteriyor.

Washington’daki NASA Genel Merkezinde Bilim Misyon Direktörlüğü yönetici yardımcısı Nicola Fox, “NASA’nın metalik bir dünyaya yönelik ilk misyonu olarak Psyche’ın kilidini açacağı bilimsel hazineyi görmek beni heyecanlandırıyor” dedi. “Asteroit Psyche’yi inceleyerek, dünyamızı ve onun içindeki yerimizi, özellikle de Dünya gezegenimizin gizemli ve erişilemez metalik çekirdeğiyle ilgili olarak daha iyi anlamayı umuyoruz.”

SpaceX Falcon Heavy roketi Psyche uzay aracını fırlatıyor

Psyche uzay aracını taşıyan bir SpaceX Falcon Heavy roketi, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan fırlatıldı. NASA’nın Psyche uzay aracı, bileşimini incelemek için Güneş’in etrafında Mars ve Jüpiter arasında dönen aynı adı taşıyan, metal açısından zengin bir asteroide gidecek. Resim kredisi: NASA/Aubrey Gemignani

Misyon hedefleri

Ağustos 2029’a kadar uzay aracı, şimdiye kadar keşfedilen tek metalik sınıf asteroit olan 173 mil genişliğindeki (279 kilometre) asteroitin yörüngesinde dönmeye başlayacak. Psyche’nin yüksek demir-nikel içeriği nedeniyle bilim insanları bunun genç bir gezegenin kısmi çekirdeği, erken bir gezegenin yapı taşı olabileceğine inanıyor. Amaç 26 aylık bir bilimsel araştırmadır.

Tempe’deki Arizona Eyalet Üniversitesi’nden baş araştırmacı Lindy Elkins-Tanton, “Yıllarca binlerce insan ve on yıl boyunca birçok çalışma hayatının merkezi olan uzay aracımıza ‘elveda’ dedik” dedi. “Fakat bu aslında bitiş çizgisi değil; bir sonraki maratonun başlangıç ​​çizgisi. Uzay aracımız asteroitimizle buluşmak üzere yola çıktı ve biz de bilgimizdeki başka bir boşluğu dolduracağız ve güneş sistemimizde başka bir tür dünyayı renklendireceğiz.”

Psikolojik bırakma

SpaceX Falcon Heavy roketindeki NASA’nın Psyche uzay aracı, 13 Ekim 2023 Cuma günü saat 10:19’da (EDT) Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nin tarihi Fırlatma Kompleksi 39A’dan havalanıyor. Resim kredisi: NASA/Kevin O’Connell

Ödeme ve iletişim

onun altı yılMars ve Jüpiter arasındaki ana asteroit kuşağına 2,2 milyar mil (3,6 milyar km) yolculuk yapan Psyche, güneş enerjisinin itiş gücüne dayanıyor. Verimli itiş sistemi, yüklü atomları veya iyonları nötr ksenon gazından dışarı atarak uzay aracını yavaşça iten itme kuvveti oluşturarak çalışır. Yol boyunca uzay aracı, yolculuğunu hızlandırmak için Mars’ın yer çekimini bir sapan olarak kullanacak.

NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı (JPL) direktörü Lori Lishin, “Bu heyecan verici güne giden yolda birçok zorluğun üstesinden gelen Psyche ekibiyle gurur duyuyorum” dedi. “Şimdi gerçek eğlence, gezegenlerin nasıl oluştuğuna ve geliştiğine dair sırları ortaya çıkarmak için asteroit Psyche’ye doğru yarışırken başlıyor.”

Maden zengini dünya

Bu sanatçının konsepti, NASA’nın Psyche misyonunun hedefi olan asteroit Psyche’yi tasvir ediyor. Resim kaynağı: NASA/JPL-Caltech/Arizona Eyalet Üniversitesi

Görev programı

Görevin ilk 100 günü, tüm uçuş sistemlerinin sağlam olduğundan emin olmak için ilk kontrol dönemi adı verilen devreye alma aşamasıdır. Anahtar nokta, elektrikli iticilerin uzun raylar boyunca sürekli ateş etmeye hazır olduğundan emin olmaktır.

Manyetometre, gama ışını ve nötron spektrometresi ve multispektral görüntüleme gibi bilimsel araçların aktif taraması bundan yaklaşık altı hafta sonra başlayacak. Bu süre zarfında, görüntüleyici kalibrasyon amacıyla ilk görüntülerini alacak ve birkaç farklı filtre kullanarak standart yıldızları ve yıldız kümelerini çeşitli pozlamalarda hedefleyecektir. Psyche ekibi daha sonra görev süresince çevrimiçi olarak herkese açık olarak görüntülenebilecek ham görüntülerin otomatik akışını etkinleştirecek.

Optik iletişim teknolojisinin bir gösterimini gerçekleştirmek için ilk fırsatın yaklaşık üç hafta içinde, Psyche’nin Dünya’dan yaklaşık 4,7 milyon mil (7,5 milyon kilometre) uzakta olması bekleniyor. Bu, ajansın yüksek veri hızlı optik veya lazer iletişimine yönelik ilk ay dışı testi olacak. Alıcı-verici Psyche tarafından barındırılırken teknoloji gösterimi Psyche görev verilerini iletmeyecektir.

NASA Genel Merkezindeki Uzay Teknolojisi Misyon Direktörlüğü (STMD) yönetici yardımcısı Dr. Prasoon Desai, “Psyche ile yapılan bir fırlatma, NASA’nın yüksek bant genişliğine sahip verileri derin uzaya ulaştırma yönündeki optik iletişim hedefini göstermek için ideal bir platform” dedi. “Sadece birkaç hafta içinde Deep Space Optical Communications’ın, uzay araştırmalarının geleceği için bu kritik yeteneği test etmek üzere Dünya’ya veri göndermeye başlayacağını bilmek heyecan verici. Öğreneceğimiz içgörüler, bu yenilikçi yeni teknolojileri geliştirmemize yardımcı olacak ve, sonuçta uzayda daha da cesur hedeflere ulaşın.

NASA'nın psikolojik misyonu

NASA’nın uzak bir metalik asteroide yönelik Psyche misyonu, devrim niteliğinde bir derin uzay optik iletişim (DSOC) paketi taşıyacak. Bu sanatçının konsepti beş panelden oluşan uzay aracı Psyche’yi gösteriyor. Resim kredisi: NASA/JPL-Caltech/Arizona Devlet Üniversitesi/Uzay Sistemleri Loral/Peter Rubin

Ek önemli bilgiler

Arizona Eyalet Üniversitesi Psyche misyonuna liderlik ediyor. Pasadena’daki Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nün bir bölümü olan JPL, genel görev yönetimi, sistem mühendisliği, entegrasyon, test ve görev operasyonlarından sorumludur. Palo Alto, Kaliforniya’daki Maxar Space, uzay aracının yüksek enerjili güneş enerjili elektrik tahrik yapısını sağladı.

JPL, STMD bünyesindeki Teknoloji Gösterim Misyonu Programı için Derin Uzay Optik Haberleşme Projesini ve Uzay Operasyonları Misyon Direktörlüğü bünyesindeki Uzay Haberleşme ve Navigasyon Programını yönetmektedir.

Merkezi Kennedy Uzay Merkezi’nde bulunan NASA’nın Fırlatma Hizmetleri Programı, fırlatma aracı vizyonundan ve onayından sorumludur ve Psyche misyonu için fırlatma hizmetini yönetir. NASA, SpaceX Falcon Heavy roketini, ajansın en karmaşık ve öncelikli görevlerinde kullanılmak üzere 2023’ün başlarında onayladı ve iki buçuk yıllık bir çalışmayı tamamladı.

Psyche, NASA’nın Alabama, Huntsville’deki Marshall Uzay Uçuş Merkezi tarafından yönetilen Keşif Programı kapsamında seçilen 14. görevdir.

READ  NASA'nın Merakı Mars Gezgini, İnişinden 10 Yıl Sonra Hala Devam Ediyor - Öğrenilenler