Ekim 3, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA’nın Yeni Ufuklar uzay aracı, Pluto’nun yüzeyinde ‘kalp şeklinde’ bir buzul yakaladı

NASA’nın Yeni Ufuklar uzay aracı, Pluto’nun yüzeyinde ‘kalp şeklinde’ bir buzul yakaladı

Pluto, güneş sistemindeki dokuzuncu gezegen olarak kabul edildi.

NASA uzay ajansı rutin olarak evrenimizin harika fotoğraflarını çekerek uzay meraklılarını büyüledi. Pazar günü NASA, New Horizons uzay aracı tarafından çekilen ve Pluto’nun yüzeyinde kalp şeklinde bir buz bloğunu gösteren çarpıcı bir fotoğrafı Instagram’da paylaştı. Kalp şeklindeki alan gayri resmi olarak Tombaugh Regio olarak bilinir ve nitrojen ve metandan yapılmıştır.

Resimde şöyle yazıyor: “Yokluk kalbi daha da büyütür. Yeni Ufuklar uzay aracımız bu kalp şeklindeki buzulu yakaladı. Aynı zamanda dağların, uçurumların, vadilerin, kraterlerin ve ovaların da bulunduğu Pluto’nun yüzeyinde yer aldığına inanılıyor. metan ve nitrojen buzu.

Buradaki resme bakın:

Görüntü, “Pluto’nun yüzeyi, kahverengi tonlarda çatlaklar ve kraterlerle karakterize edilmiştir. Kısmen görülebilen çekirdek, siyah boşlukla çevrili küçük dünyanın sağ alt kısmında görünmektedir.

Yeni Ufuklar, Ocak 2006’da fırlatıldı ve Temmuz 2015’te Pluto’ya ulaştı, yüzeyinin 7.800 mil yakınında uçarak Plüton ve uydularının yakınında uçan ilk sonda oldu. Uzak uzay aracı ayrıca Ocak 2019’da uzak bir Kuiper kuşağı nesnesi Ultima Thule’yi (2014 MU69) ziyaret etti.

Instagram kullanıcıları fotoğrafı beğendi ve çeşitli yorumlar paylaştı. Bir kullanıcı, “New Horizon uzay aracı sayesinde vay canına, ne harika bir yakalama” yazdı. Bir diğeri, “Benim için Plüton her zaman bir gezegen olacak” yorumunu yaptı.

Üçüncüsü dedi ki: Plüton neden bir uçak değil? Dördüncüsü, ‘Ayrı olmak, ailenin bir parçası olmadığınız anlamına gelmez’ dedi. ”

Pluto bir zamanlar güneş sistemindeki dokuzuncu gezegen olarak kabul ediliyordu, ancak 2006’da düşürüldü ve bir cüce gezegen olarak yeniden sınıflandırıldı. Uluslararası Astronomi Birliği IAU, IAU’nun tam boyutlu bir gezegeni tanımlamak için kullandığı üç kriteri karşılamadığı için Plüton’u bir cüce gezegene indirdi.

READ  James Webb Uzay Teleskobu'ndan alınan yeni bir görüntü, 17 milyon ışıkyılı uzaklıktaki bir galaksideki binlerce yıldızı gösteriyor.

Pluto, 1.400 milin (2.250 km) biraz üzerinde veya Amerika Birleşik Devletleri’nin yaklaşık yarısı veya Ay’ın üçte ikisi genişliğindedir. Ortalama -387 F (-232 C) sıcaklıkta – Pluto’nun yüzeyi su, metan ve nitrojenden oluşan buzla kaplıdır ve kayalık bir çekirdeğe ve muhtemelen derin bir okyanusa sahip olduğuna inanılmaktadır.