Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Nobel Edebiyat Ödülü John Foss’a verildi: Canlı güncellemeler

Nobel Edebiyat Ödülü John Foss’a verildi: Canlı güncellemeler

Yaklaşık beş yıl önce Oxford Üniversitesi’nde dünya edebiyatı profesörü Anki Mukherjee, Nobel Edebiyat Ödülü’ne birini aday göstermek isteyip istemediğini soran bir mektup aldı. Bunun bir hile olduğunu düşünüyordu.

Mukherjee bir röportajda “Sürecin bu kadar gayri resmi olduğuna inanamadım” diye hatırladı.

Mukherjee ancak çoğu aynı sürprizi postayla alan meslektaşlarıyla konuştuktan sonra talebin gerçek olduğunu fark etti. Ani sorumluluğun “heyecan verici” olduğunu hatırladı.

Nobel Ödülü tartışmasız dünyanın en gizli edebiyat ödülüdür. Sıradan bir gözlemcinin, her Ekim ayında bir avuç İsveçli edebiyat uzmanının Stockholm’de büyük bir salonda toplanıp o yıl hangi yazara, şaire, oyun yazarına veya müzisyene ödül verecekleri konusunda tartıştıklarını düşünmesi affedilebilir.

Aslında süreç çok daha Bizans’a özgü.

Her yıl Kasım ayında İsveç Akademisi Binlerce mesaj gönderiyor Adaylık aranıyor. Bu talep, yaşayan tüm ödül sahiplerine, yazar örgütlerinin başkanlarına, prestijli üniversitelerdeki ‘edebiyat ve dil profesörlerine’, ayrıca İsveç Akademisi üyelerine ve dünya çapındaki benzer kurumlara yöneliktir.

Bir aday seçimini sunduğunda Akademi ona bir teşekkür notu gönderir (yakın zamana kadar bu not desenli kağıt üzerinde postayla geliyordu), aksi takdirde bağlantı kesilir. Adayların seçimleri hakkında konuşmaları yasaklandı ve Mukherjee, Akademi’nin birini aday gösterme teklifini kabul edip etmediği konusunda tartışmayı reddetti.

Aday önerileri de gizli kalır Nobel Ödülü Arşivi 50 yıldır, ancak çevrimiçi arşiv artık 1901’den 1971’e kadar tüm adaylıkları duyuruyor.

Ocak ayında akademi, yaklaşık 300 isimden oluşan uzun bir liste oluşturmak için tüm önerileri topladı. Özel Nobel Komitesi üyeleri daha sonra listeyi daraltıyor ve bazen kendi seçimlerini de ekliyorlar. Mayıs ayında komite beş adaydan oluşan bir kısa liste sunacak Daha geniş akademive üyeleri sonbaharda bir kazananı seçmeden önce her yazarın çalışmalarını takip etmeye davet ediliyor.

READ  Bugünün Wordle İncelemesi: 24 Ağustos 2023

İyi bir Nobel seçimini ne yapar? Mukherjee’ye göre bir yazar “aynı zamanda sürekli yenilik yapan kritik bir mükemmel yazı kitlesi” üretmiş olmalı.

Nobel Ödülü’nün diğer gözlemcileri için daha gerçekçi değerlendirmeler de önemlidir. Roma Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Doçenti Jacob Blakeslee, eserleri İsveççe’ye çevrilirse yazarın Nobel Ödülü’nü kazanma ihtimalinin daha yüksek olacağını, çünkü İsveççe’nin akademi üyelerinin çoğunun ana dili olduğunu söyledi.

Blakeslee, Neustadt Uluslararası Edebiyat Ödülü gibi başka önemli ödüller de almasının yardımcı olduğunu söyledi, “çünkü bu, ‘bu harika bir yazar’ın daha nesnel bir ölçüsü olarak görülüyor.”

Kendisinin ödüle aday gösterilmesinin hiçbir zaman istenmediğini söyleyen Blakeslee, tipik bir Nobel ödüllü kişinin aynı zamanda siyasi öneme sahip olduğunu ve daha geniş olaylara hitap ettiğini söyledi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra Berlin’e taşınan Rus yazar Ludmila Ulitskaya’nın Doğu Avrupa’daki olaylardan söz etmesi nedeniyle bu yıl iyi bir seçim olacağını söyledi.

Karar verme sürecinin son aşaması mümkün olduğunca gizli tutulur.

Herkes gibi katılımcı akademisyenler de resmi duyuru yapılana kadar alıcıyı tanıyamıyor. Mukherjee gizlilik konusunda hiçbir sorunu olmadığını söyledi. Her yıl duyuruyu beklediğini, “sürpriz için heyecanlandığını” söyledi.