Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Paleontologlar kuşa benzeyen yeni ve tuhaf bir dinozor türü keşfettiler

Paleontologlar kuşa benzeyen yeni ve tuhaf bir dinozor türü keşfettiler

150 milyon yıllık theropod kuşu filin yeniden canlandırılması FujianVinator Mucizesi. Kredi bilgileri: Chuang Zhao

150 milyon yaşında yeni bir theropod kuşu FujianVinator MucizesiÇin’de keşfedildi ve erkenci ve geç kuşların evrimi hakkında yeni bilgiler sağlıyor Jura dönemi Karasal ekosistem.

Kuşlar, geç Jura döneminin theropod dinozorlarından türemiştir, ancak modern kuşların hepsini olmasa da tümünü kapsayan Avialae sınıfının en erken evrimine dair anlayışımız Deinonychus veya TroodonJura dönemine ait sınırlı fosil çeşitliliği nedeniyle engellenmiştir. (Bir dal, tek bir ortak atadan ve onun soyundan gelenlerden oluşan ve “hayat ağacının” tek bir dalını temsil eden bir grup organizmadır.)

Bugüne kadar, kuzeydoğu Çin’deki Orta ve Geç Jura’daki Yanliao biyotopu (166-159 milyon yıl önce; Ma) ve biraz daha genç Alman Kireçtaşı Solnhofen dışında herhangi bir spesifik kuş rapor edilmemiştir. Archæopteryx. Sonuç olarak, gezegenin bilinen en eski kaydından önce yaklaşık 30 milyon yıllık bir boşluk var Kretase dönemi kuşlar. Ancak Jura kuşları, kuşların kendine özgü vücut planının evrimsel kökenini çözmenin anahtarıdır. Daha da önemlisi, kuşların kökeni hakkındaki evrimsel tartışmayı uzlaştırmanın anahtarıdır.

Fil theropod Fujianvenator Prodigyusus, 150 milyon yaşında

150 milyon yıllık theropod kuşu Fil’in fotoğrafı ve yorumlayıcı çizgi çizimi FujianVinator MucizesiZhenghe (kırmızı yıldız) hayvanlarının cinsi ve yerini gösteren antik harita. Kredi bilgileri: Min Wang

Yeni keşif

Pekin’deki Çin Bilimler Akademisi’nin Omurgalı Paleontoloji ve Paleoantropoloji Enstitüsü’nden (IVPP) ve Fujian Jeolojik Araştırma Enstitüsü’nden (FIGS) ortak bir araştırma ekibi, Chenghe’de bulunan 150 milyon yıllık yeni bir kuş theropodunu tanımladı ve analiz etti. İlçe. , Fujian Eyaleti.

Sonuçlar şurada yayınlandı: doğa 6 Eylül’de.

yeni Sınıflandırmakşeyin adı FujianVinator Mucizesidiğer kuşlar, troodontidler ve dromaeosaurlarla paylaşılan ilginç şekiller dizisini sergiliyor ve evrimsel mozaikçiliğin erken kuşların evrimindeki etkisini gösteriyor.

Fujianvenator Prodigyusus'ta vücut planı ve hızın morfometrik alanı

Vücut planı ve hız için morfometrik alan FujianVinator MucizesiMesozoik’in diğer theropodlarıyla karşılaştırıldığında. Kredi bilgileri: Min Wang

Benzersiz Fujianvenator morfolojisi

“Karşılaştırmalı analizlerimiz, vücut planında gözlenen değişikliklerin, büyük ölçüde ön ayaklar tarafından yönlendirilen erken uçuş hattı boyunca meydana geldiğini ve sonunda tipik kuş uzuv oranına yol açtığını gösteriyor” dedi Dr. çalışma. “ama, Fujianventure Bu ana yoldan saparak garip bir arka bacak mimarisi geliştiren uzaylı bir türdür.

Şaşırtıcı derecede uzun alt bacak ve diğer şekillerin yanı sıra diğer jeolojik gözlemler de bunu gösteriyor Fujianventure Bataklığa benzer bir ortamda yaşıyordu ve yüksek hızlı bir koşucu ya da uzun bacaklı bir balıkçıydı; daha önce erken uçan kuşlar tarafından bilinmeyen bir ortamı temsil ediyordu.

Geç Jura dönemine ait Chenghe faunasındaki stratigrafik kayıtların ve omurgalı fosil topluluğunun keşfi

Geç Jura dönemine ait Chenghe faunasında ortaya çıkarılan omurgalı fosillerinin stratigrafik kaydı ve topluluğu. Kredi bilgileri: Min Wang

Jeolojik bağlam ve arkeoloji

“yanında FujianventureDaha birçoklarını bulduk OmurgalılarAraştırmanın başyazarı FIGS’den Liming Xu, “Teleostlar, testudinler ve koristoderler dahil” dedi.

Geç Jura ve erken Kretase dönemlerinde güneydoğu Çin, eski Pasifik plakasının batması nedeniyle yoğun tektonik faaliyetlere maruz kaldı; bu da yaygın magma yayılmasına ve eş zamanlı olarak yarık çöküntü havzalarına yol açtı. Fujianventure bulunan. Bu jeolojik arka plan, daha eski Yanliao biyotasının bile korunduğu kuzey ve kuzeydoğu Çin’deki Geç Jura’dakiyle esasen aynıdır.

Araştırmanın ortak yazarı IVPP’den Dr Zhonghe Zhou şunları söyledi: “Omurgalıların olağanüstü çeşitliliği, benzersiz bileşimi ve arkaik ekoloji, bu bölgenin Zhenghe Fauna adını verdiğimiz yabani bir faunayı barındırdığını güçlü bir şekilde gösteriyor.” Radyoizotop tarihleme ve yerinde stratigrafik araştırmalar, Chenghe faunasını 150 ila 148 milyon yıl önceki bir dönemle sınırlıyor. Bu yüzden, Fujianventure En güneydeki Jura uçuşunun en küçük ve coğrafi olarak en yeni üyelerinden birini belgeliyor.

Zhenghe faunasının keşfi, gezegenin Geç Jura karasal ekosistemi hakkında yeni bir pencere açıyor ve IVPP ile FIGS’in ortak araştırma ekibi, Zhenghe ve yakın bölgeleri keşfetmeye devam etmeyi planlıyor.

Referans: Liming Xu, Min Wang, Runsheng Chen, Liping Dong, Min Lin, Xing Xu, Jianrong Tang, Hailu You, Guowu Zhou, Linchang Wang, Wenxing He, Yujuan Li, Chi tarafından “Gelişen Jura Karasal Hayvanlarından Yeni Kuş Theropodları” Chang ve Zhonghe Zhou, 6 Eylül 2023, doğa.
doi: 10.1038/s41586-023-06513-7

READ  Mars'ta mağara arayan ev arayışları şimdiden başladı