Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Pekin, 69 milyar dolarlık Broadcom-VMware anlaşmasının onayını ertelemeyi düşünüyor

Pekin, 69 milyar dolarlık Broadcom-VMware anlaşmasının onayını ertelemeyi düşünüyor

Editörün Digest’ini ücretsiz açın

Pekin, ABD’li çip üreticisi Broadcom’un bulut yazılım şirketi VMware’i 69 milyar dolara satın almasını durdurmayı düşünüyor; bu hamle, Washington’un Çin’in yüksek performanslı yarı iletkenlere erişimini engellemek için kuralları sıkılaştırmasından kısa bir süre sonra gerçekleşecek.

Çin Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi, Mayıs 2022’de açıklanan mega anlaşmayı imzalamadı ve özellikle Salı günü Washington’da daha sıkı çip kontrollerinin açıklanmasının ardından, anlaşmanın onayını muhtemelen geciktirecek. mesele dedi.

Kaynaklardan ikisi, Çin’in ABD şirketlerine yönelik birleşme ve satın alma onaylarının artık Dışişleri Bakanlığı ve Devlet Konseyi ile ek istişareler gerektirdiğini söyledi.

Bir kişi, “Onların katılımı sürecin siyasi niteliğini artırıyor” dedi.

VMware hisseleri Perşembe günü New York’ta yaklaşık yüzde 9 düşüşle 150,31 dolardan kapandı. Broadcom hisseleri yaklaşık yüzde 2 düştü.

Kıdemli bir hedge fonu yatırımcısı, “Geçen hafta Cuma günü, bu hisse senedi yüzde 90’ın üzerinde bir başarı olasılığıyla işlem görüyordu ve şimdi yazı tura gibi işlem görüyor” dedi.

Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi, Dışişleri Bakanlığı ve Danıştay yorum taleplerine yanıt vermedi.

Broadcom yaptığı açıklamada anlaşmanın ABD’de tamamlanmasının önünde herhangi bir yasal engel bulunmadığını, ancak dokuz bölgede düzenleyici onaylar aldığını ve dünya çapındaki başvurularda ilerleme kaydettiğini söyledi. Grup, anlaşmayı bu ay sona erecek olan mali yılda tamamlamayı beklediğini söyledi. VMware, “İşlemin 30 Ekim 2023’te kapanmasını beklemeye devam ediyoruz” dedi.

Güney Kore Adil Ticaret Komisyonu da anlaşmayı henüz onaylamayan bir diğer düzenleyici kurum. Bir FTC sözcüsü, incelemenin Çarşamba günü yapıldığını ve kararın muhtemelen önümüzdeki hafta verileceğini söyledi.

Çin anlaşmasının gözden geçirilmesi sürecinden geçme ihtiyacı, yarı iletken grubunu Washington ile Pekin arasında artan gerilimin tam ortasında bırakıyor.

READ  İngiltere vergisinden sonra hisse senetleri ve sterlin yükselişi biraz güven veriyor

Çin devlet güvenlik yetkilileri bu yıl Bain & Company ve Mintz Group gibi ABD’li danışmanlık firmalarının ofislerine baskın düzenledi. Yetkililer ayrıca ABD’li yarı iletken şirketi Micron Technology’den bazı çiplerin satın alınmasını da yasakladı.

Pekin, Broadcom’un VMware ile birleşmesini engellerse, bu, teknoloji grubunun ABD-Çin gerilimi nedeniyle anlaşma yapma hedeflerinin beş yıl içinde ikinci kez azaldığını görecek.

2018’de dönemin ABD Başkanı Donald Trump, Broadcom’un çip üreticisi Qualcomm için yaptığı 142 milyar dolarlık teklifi, ABD’nin önde gelen yarı iletken şirketlerinden birinin o zamanlar Singapur merkezli bir şirket tarafından satın alınmasıyla ilgili ulusal güvenlik endişelerini gerekçe göstererek engellemişti.

Broadcom daha sonra genel merkezini Amerika Birleşik Devletleri’ne taşıdı.

Çinli yetkililer ABD çip setlerini içeren her türlü anlaşmayı yakından izliyor. Yarıiletken devi Intel, anlaşmayı tamamlamak için kendi belirlediği son tarihten önce Çin’de düzenleyici onay alamayınca, Ağustos ayında İsrailli çip üreticisi Tower Semiconductor’ı 5,4 milyar dolarlık satın alımını iptal etti.

İsminin gizli kalmasını talep eden Çinli bir antitröst uzmanı, “Çin’in antitröst düzenleyicisi, özellikle diğer büyük yargı mercileri bunları zaten onaylamışsa, birleşmeleri resmi olarak nadiren engellemektedir” dedi.

“Yetkililer anlaşmayı onaylamak istemezlerse, inceleme sürecini her iki taraf da sabrını kaybedip pes edinceye kadar tekrar tekrar uzatmayı tercih ediyorlar.”

Merkezi San Jose’de bulunan Broadcom, VMware satın alımının Çin’in antitröst yetkililerinden onay alması gerekip gerekmediği konusunu defalarca reddetti. Ancak, katılımcıların Çin’de 400 milyon RMB’den (55 milyon $) fazla gelir elde ettiği çok uluslu büyük şirketler arasındaki anlaşmaların, antitröst onayı almak için Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi’ne sunulması gerekiyor.

Broadcom’un son mali yılında şirketin 33 milyar dolarlık gelirinin yaklaşık üçte biri Çin’e yapılan sevkiyatlardan geldi. VMware Çin’de gelir bildirmiyor ancak yöneticiler ülkedeki işlerinin “güçlü” olduğunu söyledi.

READ  Apple'dan Tim Cook, Hissedar Görüşlerinden Sonra %50 Maaş Çeki Aldı | bir elma

Londra’da Tim Bradshaw ve Arash Masoudi ve Pekin’de Nian Liu tarafından yapılan ek raporlar