Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Peru Devlet Başkanı Castillo, Kongre’yi feshetmeye çalıştığı için dava edildi ve tutuklandı

Peru Devlet Başkanı Castillo, Kongre'yi feshetmeye çalıştığı için dava edildi ve tutuklandıCNN

Olaya aşina bir kaynak CNNE’ye verdiği demeçte, polis Peru Devlet Başkanı Pedro Castillo’yu başkent Lima’da tutukladı.

Başkan Yardımcısı Dina Boulwart’ın Peru’nun yeni cumhurbaşkanı olarak yemin etmesi bekleniyor, ancak ülkeyi yönetebilmek için partiler arası destek alması gerekecek.

Peru’nun 130 üyeli Kongresi’nin 101 üyesinin çoğunluğu, Castillo’nun günün erken saatlerinde meclisi feshetme ve bir acil durum hükümeti kurma girişiminin ardından Çarşamba öğleden sonra güç durumdaki Castillo’yu görevden almak için oy kullandı.

Castillo’nun bugün erken saatlerde yeni bir anayasa üzerinde çalışılması için parlamento seçimleri çağrısı, bir dizi bakanlık istifasına, üst düzey yetkililerin ateşli tepkilerine ve bölgenin komşularından kınamalara yol açtı.

Kongredeki görevden alma oylamasından önce Poulwart, Castillo’nun tasfiye planını Twitter’da eleştirdi. Twitter’da “Pedro Castillo’nun Kongre’yi kapatarak anayasal düzeni çökertme kararını reddediyorum” yazdı. “Peru toplumunun yasalara sıkı sıkıya bağlı kalarak üstesinden gelmek zorunda kalacağı siyasi ve kurumsal krizi şiddetlendiren bir darbedir.”

Çevre Bakanı Wilbert Rosas, Maliye Bakanı Kurt Borneo, Dış İlişkiler Bakanı Cesar Landa ve Adalet Bakanı Felix Ciro da dahil olmak üzere en az yedi bakan istifa etti.

ABD’nin Peru Büyükelçisi Lisa Kenna, uluslararası yetkililer Castillo’nun Kongre’yi feshetme girişimini de kınadı ve ABD lideri hareketi “geri almaya” ve “Peru’nun demokratik kurumlarının anayasaya uygun şekilde çalışmasına izin vermeye” çağırdı. Twitter’da dedi.

Arjantin Dışişleri Bakanlığı, “Kardeş Peru Cumhuriyeti’nin içinden geçmekte olduğu siyasi krizle ilgili derin endişelerini dile getirdi ve tüm siyasi ve sosyal aktörleri demokratik kurumları, hukukun üstünlüğünü ve anayasal düzeni korumaya çağırdı.”Twitter’daki açıklamamız.

Solcu liderin hükümeti, göreve başlamasından bu yana, bir yıldan biraz fazla bir süre içinde düzinelerce bakanın atanması, değiştirilmesi, görevden alınması veya istifa etmesiyle, cumhurbaşkanı üzerinde baskı oluşturan kaosa saplandı. Devlet Başkanı.

Castillo, A.; eski öğretmen ve bir sendika lideri olarak, göreve geldiği ilk günden itibaren muhalefeti onu görevden almaya çalışmakla suçladı. Peru’nun başsavcısı Patricia Benavides’i, ofisinin soruşturmaları aracılığıyla kendisine karşı yeni bir “darbe” biçimi dediği şeyi planlamakla suçladı.

Ekim ayında Benavides, üç suçlamaya dayanarak kendisine karşı anayasal şikayette bulundu. Altı soruşturma Ofisi açıldı. Şikayet, Kongre’nin başkana karşı kendi soruşturmasını yürütmesine izin veriyor.

Temmuz 2021’de dar bir farkla seçilen Castillo, diğer iddiaların yanı sıra nüfuz ticareti veya ayrıcalıklı muamele yoluyla konumunu kendisine, ailesine ve en yakın müttefiklerine fayda sağlamak için kullanıp kullanmadığına dair bir dizi soruşturmayla karşı karşıya kaldı.

Castillo defalarca tüm iddiaları reddetti ve herhangi bir soruşturmada işbirliği yapmaya istekli olduğunu belirtti. İddiaların, seçim zaferini kabul etmeyen grupların kendisine ve ailesine yönelik bir cadı avının sonucu olduğunu söylüyor.

Başkan, görevdeyken yolsuzluk planları iddialarına yönelik beş ön ceza soruşturmasıyla karşı karşıya. Bunlar, savcıların, kamu ihale süreçlerini kontrol etmek ve belirli şirketler ile yakın müttefiklere fayda sağlamak için Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı, İskan Bakanlığı ve Peru devlet petrol şirketi gibi kamu kurumlarına müdahale eden bir “suç şebekesine” liderlik ettiği yönündeki iddialarını içeriyor. .

Savcılar ayrıca, cumhurbaşkanının hem silahlı kuvvetlerde hem de ulusal poliste subay terfi sürecinde nüfuzunu artırma çabalarına öncülük edip etmediğini de araştırıyorlar.

Peru'da Başkan Pedro Castillo'nun 7 Aralık'ta meclisi feshedeceğini açıklamasının ardından, insanlar Peru Kongresi dışında toplanırken polis memurları nöbet tutuyor.

Bu soruşturmalar, başkanın kendisinin ötesine geçiyor ve ayrıca karısı ve baldızı da dahil olmak üzere Castillo ailesini de ilgilendiriyor. First Lady Lilia Paredes, suç şebekesini koordine ettiği şüphesiyle soruşturuluyor. Avukatı Benji Espinosa, masumiyetini sürdürdü ve First Lady aleyhindeki soruşturmanın “bir dizi kusur ve eksiklik” içerdiğini savunuyor.

Baldızı Yenifer Paredes, suç örgütüne üye olmak, kara para aklamak ve nitelikli muvazaa iddiasıyla soruşturma altında. Bir yargıç 30 aylık “koruyucu tutukluluğunu” iptal edene kadar gözaltında kaldı. Ayrıca herhangi bir suçu reddetti.

“Kızım, eşim ve tüm ailem sırf görev süremi bitirmemi istemedikleri için beni yok etmek amacıyla saldırıya uğradılar, söz veriyorum görev süremi bitireceğim, rüşvetçi değilim” dedi. 20 Ekim’de cumhurbaşkanlığı sarayında televizyonda yayınlanan bir konuşma sırasında.

Aynı konuşmada Castillo, en yakın müttefiklerinden bazılarının yolsuzluk iddiaları nedeniyle adaletle yüzleşmesi gerektiğini kabul ederek, “Güvenime ihanet ederlerse, bırakın adalet onlarla ilgilensin” dedi.

READ  Ayrılıkçı liderler video çağrılarını önceden kaydettiler, meta veriler ortaya çıktı