Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Polaris Dawn özel astronot görevi 2024 ortasına ertelendi

Polaris Dawn özel astronot görevi 2024 ortasına ertelendi

WASHINGTON – Crew Dragon uzay aracının ilk uzay yürüyüşünü içerecek özel bir astronot görevi, bu sefer en azından bu yılın ortasına kadar başka bir gecikmeyle sarsıldı.

Milyarder Jared Isaacman'ın desteklediği bir dizi özel astronot görevi olan Polaris programı, 8 Şubat'ta Polaris Dawn görevinin en geç yaz aylarında gerçekleşmesinin planlandığını duyurdu. Programın lansman tarihi daha önce Nisan ayında açıklanmıştı.

“Ek süre, bu görev hedeflerinin tamamlanmasını ve Dragon ile mürettebatın güvenli bir şekilde fırlatılıp geri dönmesini sağlamak için gerekli geliştirme süresini sağlamaya devam ediyor.” yayımlamak Sosyal medyada.

Bu hedefler, Crew Dragon uzay aracından yapılan ilk uzay yürüyüşüyle ​​vurgulanıyor. Bu, uzay aracının dışında kullanılabilecek bir Araç Dışı Aktivite (EVA) uzay giysisinin geliştirilmesinin yanı sıra, hava kilidi olmayan Crew Dragon'da, uzay yürüyüşünden önce kabinin basıncının düşürülmesine ve ardından uzay yürüyüşünden sonra yeniden sıkıştırılmasına izin verecek değişiklikler yapılmasını gerektirir. . .

Isaacman daha önce işin beklenenden daha zor olduğunu ve bunun da gecikmeye katkıda bulunduğunu söylemişti. “@PolarisProgram eğitim haftası çok yoğundu. Simülasyona ek olarak, acil durum EVA giysileri içinde zip-line yaparak çok fazla zaman geçirdik. Yapılacak çok şey var ama ivme artıyor gibi görünüyor.” yayımlamak 26 Ocak.

Endüstri kaynaklarına göre SpaceX, astronotların şu anda Crew Dragon'da giydiği basınç giysisini EVA giysisine dönüştürme çalışmasını önemli ölçüde küçümsedi. SpaceX ve Polaris Programı, iki yıl önce Polaris Dawn misyonunu duyurduğunda, fırlatmanın 2022'nin dördüncü çeyreği gibi erken bir tarihte gerçekleşmesini bekliyorlardı.

SpaceX'in CEO'su Elon Musk, sunum Şirketin çalışanlarına 12 Ocak'ta internette bir paylaşım yaparak uzay giysisini geliştirmenin zorluklarını ima etti. “Giysiyi gerçekten içinde hareket edebilmeniz için yeniden tasarlamamız gerekiyor” dedi. “Şişirilmiş bir kıyafetle hareket halinde kalmak çok zor.”

READ  Çalışma, Kaliforniya kıyılarındaki dalgaların büyüdüğünü söylüyor

Şirket, gelecekteki görevler için planladığı kıyafeti test etmek amacıyla Polaris Dawn misyonunu kullanıyor. Bu önemli bir dönüm noktası olacak dedi. “İdeal olarak çok pahalı olmayan ve rahatça dolaşabileceğiniz, oldukça hareketli bir uzay giysisine sahip olmak harika bir şey. Bu aslında geliştirilmesi ve sonunda çok sayıda üretilmesi gereken önemli bir şey.”

Ne SpaceX ne de Polaris kıyafetlerin fotoğraflarını yayınlamadı, ancak Isaacman onları mevcut Dragon baskı elbiselerinden “daha ağır ve hantal” olarak tanımladı. Dragon'un içinde kalanlar da dahil olmak üzere mürettebatın dört üyesi de bu kıyafetleri giyecek ve bu elbiseler, kalkış ve yeniden giriş sırasında giyilen basınç kıyafetlerinin yerini alacak.

Uzay yürüyüşünün yanı sıra misyon, Crew Dragon uzay aracı ile Starlink uyduları arasındaki optik bağlantıları kullanarak uydular arası iletişimi de test edecek. Beş güne kadar sürecek misyon, aynı zamanda, 1972'de Apollo 17'nin aya yolculuğundan bu yana tüm insanlı misyonlardan daha yüksek olan, 1.400 kilometreye kadar rakımlardaki radyasyon ortamı çalışmaları da dahil olmak üzere sağlık araştırmaları da yürütecek.