Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Polonya, çiftçilerine yardım etmek için Ukrayna’dan gıda ithalatını askıya aldı | Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş haberleri

Polonya, çiftçilerine yardım etmek için Ukrayna’dan gıda ithalatını askıya aldı |  Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş haberleri

Polonya’da iktidar partisi lideri Jaroslaw Kaczynski, yasaklı maddeler listesinde tahıllar ve balın yer alacağını söyledi.

Polonya hükümeti, piyasadaki Ukrayna tahıl bolluğu nedeniyle büyük miktarlarda para kaybettiklerini söyleyen Polonyalı çiftçilerin artan öfkesini gidermek için Ukrayna’dan tahıl ve diğer gıda ithalatını geçici olarak yasaklayacağını söyledi.

Polonya’nın iktidar partisinin lideri Jaroslav Kaczynski, Polonya kırsalının bir “kriz anı” ile karşı karşıya olduğunu ve Polonya’nın Ukrayna’yı desteklerken çiftçilerini korumak için harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Kaczynski Cumartesi günü Polonya’nın doğusunda düzenlenen bir parti konferansında yaptığı konuşmada, “Bugün hükümet, Polonya’ya tahılların yanı sıra düzinelerce başka türde gıda maddesinin ithalatını yasaklayan bir düzenleme kararı aldı.”

Hükümet, ithalat yasağının 30 Haziran’a kadar devam edeceğini açıkladı. Yönetmelikte ayrıca şeker, yumurta, et, süt ve diğer süt ürünleri ile meyve ve sebzelerin ithalatına yönelik yasak da yer alıyor.

Ukrayna Tarım ve Gıda Politikası Bakanlığı, “Polonyalı meslektaşlarının kararından pişmanlık duyduğunu” söyledi.

“Polonyalı çiftçiler zor bir durumla karşı karşıya, ancak Ukraynalı çiftçilerin en zor durumla karşı karşıya olduğunu vurguluyoruz.”

Bakanlık, iki ülkenin önümüzdeki günlerde her iki tarafı da memnun eden yeni bir anlaşmaya varmasını önerdi.

Komşu ülkelerdeki çiftçiler de Ukrayna tahıllarının kendi ülkelerine aktığından ve bolluk yaratarak fiyatların düşmesine ve büyük kayıplara neden olduğundan şikayet ettiler.

Avrupa Komisyonu ofislerinin dışındaki Rumen çiftçiler ucuz Ukrayna tahılının Bükreş’e akmasının ardından tahıl fiyatlarını protesto etti [File: Inquam Photos/George Calin via Reuters]

Polonya Tarım Bakanı Robert Tellos bu hafta Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Slovakya ve Macaristan’dan mevkidaşlarına söyledi. Hepsi Avrupa Birliği üyesi ve bloğun bu konuda acilen harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Tellos, “Artan ithalatla başa çıkma sorumluluğunun ağırlıklı olarak kendi ülkelerimizden çiftçilere düştüğü bir durumu kabul edemeyiz.” dedi.

Bu durum Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının sonucudur. Rusya’nın geleneksel deniz ihracat yollarını kapatmasının ardından Avrupa Birliği, Afrika ve Orta Doğu’ya ulaşımını kolaylaştırmak için Ukrayna tahılına uygulanan vergileri artırdı.

READ  Biden ve Netanyahu'nun İsrail ile Hamas arasındaki savaşı sona erdirme yönündeki vizyonları çatışıyor

Tahıl o zamandan beri Polonya’ya aktı, ancak çoğu, AB planında olması gerektiği gibi Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya gitmedi.

Polonya hükümeti durumdan Avrupa Birliği’ni sorumlu tutmaya çalıştı. Ancak bazı sendikalar ve muhalif politikacılar, hükümete bağlı şirketleri ucuz, düşük kaliteli Ukrayna tahılı satın alıp daha sonra bunu yüksek kaliteli Polonya ürünleri olarak ekmek ve makarnaya satarak soruna neden olmakla suçladılar.

Protesto eden çiftçilerin lideri ve AgroUnia grubunun başkanı Michał Kołodziejczak, çiftçilerin kayıplarının 10 milyar zlotiye (2,3 milyar $) kadar olduğunu tahmin ediyor.

Çiftçilerin büyüyen öfkesi, bu yıl yapılacak seçimlerden önce geliyor ve iktidardaki muhafazakar Prawo i Sprawiedliwość üçüncü bir dönem için aday olan parti için bir baş ağrısı. Kamuoyu yoklamaları, ülkenin en popüler partisi olduğunu gösteriyor, ancak bir sonraki parlamentoda çoğunluğa ulaşamayabilir.

Özgürlükçü ve milliyetçi görüşleri birleştiren ve Rusya yanlısı sempatizanlar olarak görülen bazı üyeleri içeren aşırı sağcı bir Konfederasyon partisinin özel bir meydan okumasıyla karşı karşıya. Parti, bazı anketlerde en popüler üçüncü parti haline geldi.

Cumartesi günü Kaczyński, gübre sübvansiyonlarının sürdürülmesi de dahil olmak üzere çiftçilere yardımcı olmayı amaçlayan diğer önlemleri de duyurdu.