Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Portekiz’de bir adamın arka bahçesinde 82 metre uzunluğunda bir dinozor iskeleti bulundu. Avrupa’nın en büyüğü olabilir.

Portekiz'de bir adamın arka bahçesinde 82 metre uzunluğunda bir dinozor iskeleti bulundu.  Avrupa'nın en büyüğü olabilir.

Portekiz’in Pombal kentinde bir adamın arka bahçesinde dev bir dinozor iskeleti keşfedildi ve Avrupa’da şimdiye kadar bulunan en büyük dinozor iskeleti olabilir. Bir basın açıklaması yayınlandı Çarşamba.

Basın açıklamasında, mülk sahibinin 2017 yılında inşaat çalışmaları yapılırken bahçesinde fosilleşmiş kemik parçaları fark ettiği ve aynı yıl ilk kazıyı başlatan bir araştırma ekibiyle temasa geçtiği belirtildi.

Açıklamaya göre, bu ayın başlarında İspanya ve Portekiz’den paleontologlar bölgede bir haftadan fazla çalıştı ve kıtada şimdiye kadar bulunan en büyük sauropod dinozorunun kalıntılarını keşfettiklerine inanıyorlar. Sauropodlar, uzun boyunlu ve kuyruklu, dört ayaklı, bitki yiyen dinozorlardır. Bu dinozor 39 fit uzunluğunda ve 82 fit uzunluğundaydı.

Düşük Çözünürlük -166072533181-jpg-1.png
Portekiz’de bir adamın arka bahçesinde dinozor kemikleri bulundu. Avrupa’da bulunan en büyüğü olabilir.

Instituto Dom Luiz (Lizbon Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi) (Portekiz) tarafından sağlanan görüntü.


“Orijinal anatomik konumlarını korurken, bu pozisyonda bir hayvanın tüm kaburgalarını bulmak olağandışı değildir. Bu koruma şekli, Portekiz’in üst kesimlerinden dinozorların, özellikle de sauropodların fosil kayıtlarında nispeten nadirdir. Lizbon Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olan Elizabeth Malavia, “Jurassic” olduğunu söyledi.

Basın açıklaması, bir sauropod Brachiosaurus veya Brachiosaurus olabilecek omurlar ve kaburgaları içeren en önemli iskelet unsurlarının siteden toplandığını söyledi. Dinozor türleri, 160 ila 100 milyon yıl önce Dünya’yı dolaştı.

Araştırmacılar, dinozorun koruma özelliklerinden dolayı iskeletinin diğer parçalarının da bulunacağına inanıyor.

Brachiosaurus, geç Jura ila erken Kretase dinozor, en büyük, en ağır ve en uzun ömürlü dinozorlardan biri.
Olası bir Brachiosaurus’un kalıntıları, Portekiz’deki bir adamın arka bahçesinde bulundu.

britanika Ansiklopedisi


READ  Dünyanın en güçlü lazeri, yıldızlardaki basınç ve nükleer füzyondan kaynaklanan iyonlaşmanın sırlarını ortaya koyuyor