Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Red Bull’un Perez’e yönelik ‘niyeti’ tanıdık manevralara yer bırakıyor

Red Bull’un Perez’e yönelik ‘niyeti’ tanıdık manevralara yer bırakıyor

Red Bull’un Sergio Perez’i 2024’te tutma “niyeti”, Formula 1 pilotlarının son kararları bağlamında alışılmış manevralara biraz yer bırakıyor.

Red Bull ne yapacağına tamamen hazır olsaydı hiçbir şey yapma “niyeti” olmazdı. Bu sadece gerçeklik olurdu. Perez’in gelecek sezon için sözleşmesi olduğu ve Red Bull’un planının onu takımda tutmak olduğu açık olsa da planlar değişebilir.

Daniel Ricciardo, McLaren ile 2023 sözleşmesini zamanından önce feshetme konusunda karşılıklı anlaşmaya vardıktan sonra bu yıl Red Bull/AlphaTauri pilotu oldu ve kendisinin ve McLaren’ın 2022’nin çoğunu bundan onur duyacaklarını söyleyerek geçirdiler. Artık Ricciardo, bırakın 2025’i, 2024’te de Perez’in koltuğuna aday olarak görülüyor.

Sözleşmelere farklı şekillerde saygı gösterilebilir ve Red Bull bunu birçok kez gösterdi. Ya sürücüyü kendi ekipleri arasında transfer ederler ya da sürücü kovulur ve güya borcunu öder. Perez, ne olması gerektiğine dair net bir gösterge olan ancak gerçekte bunun olacağının garantisi olmayan bir sözleşme alan son isim oldu.

Red Bull Racing takım patronu Christian Horner konuştuğunda, bunu yetkili bir pozisyondan yaptığı ve dilinin spesifik ve kasıtlı olduğu varsayılıyor.

Horner, özellikle şampiyonayı ikinci bitiremediği için Perez’i diskalifiye etmeme konusunda açık sözlüydü. Perez’in geleceği konusunda yüzde 100’den az ikna olmuştu.

Perez’in Meksika Grand Prix’sinin 1. virajında ​​kaza yapmasının ardından Horner’a, üst üste ikinci hafta sonu, Lewis Hamilton’ı yenerek şampiyonada ikinci sırayı almasaydı kariyerini kaybedip kaybedmeyeceği soruldu.

Horner, “Bu o kadar da ikili bir durum değil. Koşullara vs. bakmalısınız ve Chico’nun bizimle gelecek yıl için bir anlaşması olduğunu tespit ettik ve niyetimiz de bu, onun 2024’te araçta olması.” “

Şöyle ekledi: “İkinci bitirmesi için ona elimizden gelen tüm desteği vereceğiz, ancak ikinci bitiremezse diskalifiye edilmesi gibi bir ön koşul yok.”

READ  Kırmızıların kadrosu, Mariners'ı yenerken sakatlıklar ve Kovid-19 ile mücadele ediyor

Her şey tamamen açık. Ama ana dil şu: Red Bull niyet Arabada olmak. Bir hafta önce Austin Horner’da Perez’in yeri belliydi ama yine de spesifik ifadeler yoruma kapıyı açıyor. Gelecek yıl orada olacağından %100 emin mi: “Evet, ona tam bağlılığımız ve tam desteğimiz var. Chico’nun başarılı olmasını çok istiyoruz.

“Evet, nerede olduğundan %100 emin olabilir” miydi? Yoksa başlangıçtaki ‘evet’, Red Bull’un onu desteklediğine dair daha sonraki hislerle mi zayıfladı? İstiyor iş için. Çünkü çalışmak kesinlikle Red Bull’un çıkarına çünkü en az direnişin yolu bu. Ancak bu, bunun olacağı anlamına gelmiyor ve eğer gerçekleşmezse Red Bull harekete geçme eğiliminde olacaktır.

Burada Perez’in öncüllerinden alınacak bir ders var. Pierre Gasly’yi bırakmadan haftalar önce Red Bull, Gasly’yi bırakmaya niyetinin olmadığını söylemişti. 2020 sonunda Albon’un yerini Perez aldığında, Red Bull işlerin ne kadar iyi gitmesini istediğini vurgulamıştı.

Burada bir trend var; Red Bull sürücülerinin yanında duruyor, onlar da öyle olmasın. Bu, Perez’i desteklemek için söylenen hiçbir şeyin yalan olduğu anlamına gelmez ama bunu ciddiye alıp satır aralarını okumamak biraz saflık olur.

Açık olmak gerekirse bunların hiçbiri Red Bull’un harekete geçmesi gerektiği veya Perez’in diskalifiye edilmeyi hak ettiği anlamına gelmiyor. Her ne kadar bir Red Bull’a yakışmayan performans dönemleri olsa da, Verstappen’in takım arkadaşı olma görevi kıskanılacak bir şey değil, Verstappen’in son derece yüksek yeteneklerine göre geliştirilmiş bir aracı evcilleştirmek kolay değil ve Perez hâlâ daha büyük zirvelerin keyfini çıkarıyor. . Ricardo’dan bu yana herkesten daha fazla.

Ayrıca Perez, 1. virajda yarışı kazanmak için her şeyi riske atmak yerine Meksika Grand Prix’sinin başlangıcında yüzdeleri oynamış olsaydı, podyumda güçlü bir liderliğe sahip olacağı neredeyse kesindi. Muhtemelen ikinci bitirirdi.

READ  Jan Balashović vs Magomed Ankalayev ile öne çıkanlar, güncellemeler ve analiz

Bu, sıralama turlarında Verstappen’den ancak onda bir daha yavaş olmasının ardından gerçekleşti. Perez’in bunu görmezden gelmesi haksızlık; 1. virajdaki çatışma hafta sonu için odak noktasını tamamen değiştiriyor ancak her ayrıntıyı silemiyor ki bu da çok açık bir avantaj içeriyor.

Perez’in Red Bull’a yarıştan çekilmek için her fırsatı verdiğini ancak takımın bunu yapmamayı tercih ettiğini de belirtmek gerekiyor. Şimdi, bu onun açısından makul bir hareket olabilir; o hâlâ Chico’nun evinde koşarken eşek arısı yuvasını karıştırmamak en iyisi! -Ama tamamen samimi görünüyordu.

Horner, “Onu kendi sahasında Grand Prix’te liderliği ele geçirmeye çalışırken suçlayamazsınız” dedi.

“Bu onun için zor bir an. Kendi taraftarının önündeydi ve çok duygusaldı.”

“Ona az önce şunu söyledim: Bir sonraki yarış gelecek hafta. Ülkenizde koştuğunuz yarışta liderliği hedefliyorsunuz ve bunu hedeflemezseniz yarış pilotu olamazsınız.”

Bazıları Red Bull’un Perez’in başarısını ya da başarısızlığını umursamadığını düşünse de aslında öyle. Takımının desteğini aldı ve sürdürüyor. Red Bull, Sürücüler Şampiyonası’nı ikinci sırada bitirmesini gerçekten istiyor çünkü ilk ikide bitirmek her zaman zor olmuştur.

Red Bull’un bu sonuca atfettiğiniz değeri ne kadar iyi elde ettiği, gereksiz veya faydalı bir baskı olarak değerlendirilebilir. Ancak bu gerçeği yansıtıyor ve Perez bir kez daha takımın desteğini alıyor.

Horner, “İkinci bitirmek için önünde üç yarışı var” dedi ve ekledi: “Lewis’le arasında 20 puan var.”

“Bazı şanssızlıklar yaşadı, bazı sorunlar yaşadı ama yine de şu andan itibaren yıl sonuna kadar bunu yapabileceğine inanıyoruz.”

Horner’ın 2024’teki liderliği için ikinci bitirmenin şart olmadığını söylemesi Red Bull’a şüphe uyandırmış olabilir. Ancak Perez bunu başaramazsa, bu açıkça onu takımda tutmanın aleyhine bir argüman olacaktır. Özellikle diğer çatışmaların yanı sıra.

READ  NBA All-Star Maç Skoru Paket Servisi: Stephen Curry'nin 3 sayılık vuruşu, LeBron James maçı kazananı çalma şovu

Bu yüzden başlangıçta bu durumdayız, yüzeyde 2024 için güvenli sürüş pek de güvenli görünmüyor.

Belki de durumu çerçevelemenin en iyi yolu, Red Bull’un niyetinin sinyalini vermesi ancak herhangi bir şekilde taahhütte bulunmamasıdır.

Perez’in yeri garanti değil, hatta Formula 1’de hiçbir şeyin garanti olmadığı klişesinin de ötesinde, çünkü Red Bull’un talepleri ve geçmişi onun “niyetinin” sadece bir hedef, bir plan olduğunu ancak tam bir garanti olmadığını gösteriyor.