Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rishi Sunak ve Sajid Javid, İngiltere hükümetinden Boris Johnson’a darbeyle istifa etti

Rishi Sunak ve Sajid Javid, İngiltere hükümetinden Boris Johnson'a darbeyle istifa etti

Müsteşarlar Rishi Sunak ve Sajid Javid, Salı akşamı Twitter’da birkaç dakika arayla yayınladıkları mesajlarda istifa ettiklerini açıkladılar.

Sunak, istifa mektubunda, “Halk haklı olarak hükümetin düzgün, verimli ve ciddi bir şekilde ilerlemesini bekliyor” dedi. “Bunun bakanlıktaki son işim olabileceğinin farkındayım, ancak bu standartlar için uğraşmaya değer olduğunu düşünüyorum ve bu yüzden istifa ediyorum.”

Sunak mektubunda, “Gelecek hafta ekonomiyle ilgili önerilen ortak konuşmamıza hazırlanırken, yaklaşımlarımızın temelde çok farklı olduğu benim için netleşti.” dedi. “Hükümetten ayrıldığım için üzgünüm ama isteksizce böyle devam edemeyeceğimiz sonucuna vardım.”

Javid, “Bu rolü oynamak benim için büyük bir onurdu, ancak vicdanım rahat artık devam edemeyeceğim için üzgünüm” diye yazdı. Javid, geçen ay başbakana verilen güven oylamasının “bir alçakgönüllülük, yumruk ve taze yön anı” olduğunu da sözlerine ekledi.

Javid şunları yazdı: “Ancak, bu durumun sizin liderliğinizde değişmeyeceğinin benim için açık olduğunu söylemekten üzüntü duyuyorum – ve bu nedenle ben de güvenimi kaybettim.”

Skandal üstüne skandal

Johnson’ın karşı karşıya olduğu en acil tartışma, Downing Street’in, önceki gece özel bir akşam yemeğinde iki konuğu aradığı iddiaları üzerine geçen Perşembe günü istifa eden Whip Başkan Yardımcısı Chris Pincher’ın geçen haftaki istifasını ele alma şeklidir.

Pincher, iddiaları doğrudan kabul etmese de Johnson’a yazdığı bir mektupta “Dün gece çok içtim” ve “kendimi ve başkalarını utandırdım” dedi.

Downing Street, Pincher’ın önceki iddia edilen davranışlarıyla ilgili bir dizi ifşaatın ortasında neden ilk etapta hükümette olduğunu açıklamakta zorlandı ve Johnson’ın iddialarla ilgili özel bir şey olduğunu reddetti.

Salı günü, Pincher hakkında yaklaşık üç yıl önce Dışişleri Bakanlığı’na bir şikayette bulunulduğu ve Johnson’ın olanlar hakkında bilgilendirildiği ortaya çıktı.

Sunak ve Judd istifalarını açıklamadan dakikalar önce Johnson, Pincher’ı kabinesine atamanın “hata” olduğunu kabul etti.

READ  Taliban TV sunucuları için yüz kapatma emri çıkardı

“Bu şikayeti aldım. Çok hızlı bir şekilde gündeme gelen bir şeydi ama keşke harekete geçseydik ve hükümette devam etmeseydi çünkü o zaman korkarım gereği gibi davranmaya devam etti. – Elimizdeki iddialara göre – çok kötü görüyoruz” dedi Johnson bir radyo röportajında.

İngiltere muhalefet lideri Keir Starmer, hükümetin “dağılmakta” olduğunun “açık” olduğunu söyledi.

“Muhafazakar Kabine bakanları, bu Başbakanın kim olduğunu başından beri biliyorlar. Bu talihsiz destan boyunca onun hayranları oldular. Yasaları çiğnediğinde onu desteklediler. Ve defalarca yalan söylediğinde onu desteklediler. Ve onunla alay ettiğinde onu desteklediler. İngiliz halkının fedakarlıkları,” dedi İşçi Partisi lideri iki istifanın ardından yaptığı açıklamada.

Aylarca Johnson, Downing Caddesi’ndeki ofislerine atılan ve kendisinin ve diğerlerinin para cezasına çarptırıldığı yasadışı sokağa çıkma yasağı partileri de dahil olmak üzere, davranışları ve hükümetinin davranışlarıyla ilgili bir eleştiri barajıyla karşı karşıya kaldı.

Johnson, sadece iki buçuk yıl önce 80 sandalye kazanmasına rağmen, sandıklardaki konumuna zarar veren birkaç skandalla karşı karşıya kaldı. Bunlar arasında, Downing Caddesi’ndeki evinin tadilatı için bağış parasını uygunsuz şekilde kullanma suçlamaları ve lobicilik kurallarını ihlal eden bir meslektaşını korumak için milletvekillerinin kırbaçlanması yer alıyor.

Boris Johnson için sırada ne var?  İşte bilmeniz gerekenler

Geçen ay güven oylamasından sağ çıktı, ancak kendisine isyan eden milletvekillerinin son sayısı destekçilerinin beklediğinden daha yüksekti: Parlamento partisinin %41’i onu desteklemeyi reddetti.

Ancak güvenoyu kazanmayı başarırken, geçen ay sonunda partisinin iktidara gelmesiyle bir darbe daha aldı. Milletvekili seçimini kaybetti Bir gecede liderliğiyle ilgili yeni soruları gündeme getiriyor.

Ipsos UK tarafından 22-29 Haziran tarihlerinde yapılan bir ankete göre, Johnson’ın Muhafazakar Partisi, “yönetmeye uygun” olarak görülme konusunda on yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesinde. Ankete katılanların yalnızca %21’i yönetmeye uygun olduğunu söyledi – Ipsos’un 2011’de bu metriği izlemeye başlamasından bu yana Muhafazakarlar veya İşçiler için en düşük sayı.

READ  Suriye, İsrail'in Şam yakınlarında düzenlediği füze saldırısında 3 askerin öldüğünü duyurdu.

Daha fazla istifa

Downing Street boş pozisyonları doldurmaktan çekinmedi. Daha önce Eğitimden Sorumlu Devlet Bakanı olan Nadim Al-Zahawi danışman olarak atanırken, Salı gecesi Downing Street Genelkurmay Başkanı Steve Barclay yeni sağlık sekreteri oldu.

Michelle Donelan, Zahawi’nin yerini Eğitim Bakanı olarak aldı.

Salı günü gidenler sadece Javed ve Sunak değildi. İkisi işten ayrıldıktan kısa bir süre sonra Muhafazakar Parti Genel Başkan Yardımcısı Pim Avulami televizyondan canlı yayında kendisinin de istifa edeceğini duyurdu. Haber Masası’ndan Tom Newton Dunn ile yaptığı röportajda Afulami, “Başbakanın artık benim desteğime sahip olduğunu düşünmüyorum…Artık partiyi veya ülkeyi destekliyorum” dedi.

Avulami, Johnson’ı istifaya çağırdı, ardından istifasını da sunacağını söyledi. “Bence istifa etmelisin çünkü ben başbakana hizmet edemem.”

Başbakan’ın Fas ticaret elçisi Andrew Morrison da “son altı aydır devam eden kaosu” eleştirerek ve Boris Johnson’ın pozisyonunun “geri döndürülemez hale geldiğini” söyleyerek istifa etti.

Diğer bazı genç hükümet yetkilileri de Salı günü ilerleyen saatlerde istifalarını açıkladılar.

Luke McGee, Sarah Dean, Luke Henderson, Lauren Kent, Jorge Engels ve Maija Ehlinger raporlamaya katkıda bulundu.