Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Robotaksinin tehlikelerinden kaçınırken nasıl tamamen sürücüsüz hareket edilir?

Robotaksinin tehlikelerinden kaçınırken nasıl tamamen sürücüsüz hareket edilir?

Sürücüsüz araç üreticisi May Mobility’yi duymamış olabilirsiniz çünkü Ann Arbor, Michigan merkezli şirket, diğer otonom araç şirketlerinin ürettiği türden manşetlerden kaçınma konusunda son derece başarılı.

Altı yıllık operasyon boyunca hiçbir yaralanma, kaza, tıkalı kavşak veya toplu işten çıkarma yaşanmadı. Bazı zorluklara rağmen şirket, otonom araç operatörleri arasında öne çıktığını kanıtladı Para toplamaya devam edin Diğerleri görürken Finansmanları kuruyor.

Artık May Mobility, tamamen otonom bir araca dönüşmeye hazır; bu, şirketin başarılarının değerlendirmesini yapmasına ve geleceğe bakmasına neden olan önemli bir kilometre taşı.

“Dünyanın şimdiye kadar gördüğü sermaye açısından en verimli AV şirketi”

May Mobility’nin CEO’su Edwin Olson, şirketinin iş modeliyle ilgili olarak “Bu bir robotaksi değil” dedi. “Başta şirketlere ve hükümetlere olmak üzere uzun vadeli taşımacılık sözleşmeleri satıyoruz, bu da teknolojiyi adım adım uygulamaya koymamız ve yanma oranımızı düşük tutmamız için gerçekten kolay bir yol oluşturuyor. Ve gerçekten de dünyanın sahip olduğu en sermaye verimli otonom araç şirketi olmak.” gördüğüm.”

Waymo ve Cruise gibi Robotaxi projeleri, otonom sürüşün geleceğinin kalabalık şehirlerde Uber benzeri bir hizmet olacağını söylüyor. Teknolojiyi geliştirmenin maliyetlerini karşılamanın tek yolunun, güvenlik motorlarına ihtiyaç duymadan 7/24 hizmet vermek ve mümkün olan en geniş tüketici kesimini hedeflemek olduğunu savunuyorlar.

Bu, May Mobility’nin stratejisi değil; bunun yerine coğrafi çitlerle çevrili ve kolayca haritalandırılabilen ticari alanlarda, üniversite kampüslerinde ve güvenlikli sitelerde sabit rotalı ulaşıma odaklanıyor.

Olson, “Buradaki stratejimiz kartları lehimize dizmek” dedi. “Sanırım çoğu insan sadece bir yolcunun teknolojik bir atılım olduğunu düşünüyor. Ve öyle de, ama bundan çok daha fazlası.”

“Buradaki stratejimiz, desteyi gerçekten lehimize çevirmek.”

İlk tamamen sürücüsüz hizmet, Mayıs ayında Phoenix’in dışındaki bir emeklilik topluluğu olan Sun City, Arizona’da halka açık yollarda başlayacak. Şirket, potansiyel yolcularla bağlantı kurmak için uygulama tabanlı mikro ulaşım hizmeti Via ile çalışıyor. Otonom sensörler ve cihazlarla donatılan Toyota Sienna minibüslerinin kullanımı ücretsiz olacak ancak yalnızca Pazartesi’den Cuma’ya öğleden sonra çalışacak.

READ  Dallas Fed Başkanı Logan, mevcut verilerin henüz faiz artışlarına ara verilmesini haklı çıkarmadığını söyledi

Phoenix sürücüsüz araçlarda adil bir paya sahip olsa da – Waymo burada faaliyet gösteriyor, tıpkı Cruise’un San Francisco’daki bir yaya yaralanmasından önce filosunu yere indirmeye zorlanmasından önce yaptığı gibi – Sun City aynı miktarda aktivite görmedi. Ancak Olson, bunun Mayıs ayındaki ilk sürücüsüz hizmet için mükemmel olduğunu söylüyor. Yollar geniş, patikalar ayrılmış ve korunaklı, hava çoğunlukla güneşli ve açık.

Olson, “En riskli ortamlardan başlamak istiyoruz” dedi.

Zorluklar eksik değildi. Mayıs ayındaki ilk araç platformu, yaklaşık altı yolcu taşıyabilen değiştirilmiş bir GEM mekiğiydi. Ancak NBC’ye göre araba sert hava koşullarında zorluk çekiyordu ve sık sık arızalanıyordu. 2020 hikayesi girişim atışı. Ayrıca şirket, güvenlik sürücüsünün araçtan çıkarılabileceği Seviye 4 operasyonlarını gerçekleştirmekte zorlandı.

Belediye ortakları yavaş ilerlemeden dolayı hayal kırıklığına uğramaya başlıyor. Üst düzey bir Rhode Island yetkilisi May’i eleştirdi 2019 röportajındaŞirketin araçlarının insan sürücülerden daha güvenli olduğunu kanıtlayamamasını ve servislerini çalışma hava koşullarıyla donatmamasını eleştiriyor.

Ancak May azim gösterdi. Diğer şirketler kapanmış veya kapanmış olsa da şirket şu anda dört ilde faaliyet göstermeye devam ediyor.

Olson, “Kazalar yaşadık. Bunların çoğu bizim hatamız değil. Biliyorsunuz, şehir merkezindeki bu ortamlar kaotik ve karmaşık olabiliyor.”

“Kazalar yaşadık. Çoğu bizim hatamız değil.”

Diğer birçok otonom araç şirketi gibi My sürücüsüz araçları da uzaktan çalışanlardan oluşan bir ekip tarafından izlenecek. Araçlar kontrol edilmiyor yani uzaktan çalıştırılmıyor ancak uzaktan izleme cihazları sorun oluştuğunda öneri gönderebiliyor. Ancak Olson, bir aracın durumun güvensiz olduğuna karar vermesi durumunda öneriyi geçersiz kılmayı seçebileceğini söyledi.

Cruise gibi robotaksi şirketleri bazı müşterilerden övgü topladı, ancak aynı zamanda araçlarının acil durum araçlarını bloke ettiği veya trafikte baş ağrısı yarattığı olaylar nedeniyle de öfkeye maruz kaldılar. Olson, müşterilerinin şehirler olması nedeniyle May’in aynı sorunlarla karşılaşmayacağını söyledi. May, belediyenin endişelerini gidermeye veya sözleşmesinin feshedilme riskini gidermeye teşvik ediliyor.

READ  Alman hükümeti, enerji devi Uniper için kamulaştırma anlaşmasını onayladı

Olson, “Şehirlerin refahını çok ciddiye alıyoruz” dedi. “Uzaydaki iyi adamlar olmak istiyoruz. Tıkanıklıklara neden olmak ya da sıkışıklığı artırmak istemiyoruz.