Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Roku’nun bir Silikon Vadisi bankasında yaklaşık 500 milyon doları vardı ve parayı geri alıp alamayacağını bilmiyordu.

New York (CNN) Roku, Silikon Vadisi Bankası’ndaki 1,9 milyar dolarlık nakit paranın yaklaşık 487 milyon dolarına sahiptir. Cuma çöktü SEC dosyalamasında açıklanan yayın teknolojisi şirketi Federal Deposit Insurance Corporation tarafından satın alındı.

Bu, şirketin nakit ve nakit benzerlerinin yaklaşık %26’sı, Rocco (ROKU) Bankadaki mevduatlarının çoğunun sigortalı olmadığını da sözlerine ekledi.

Rocco, “Şirketin SVB’deki mevduatları büyük ölçüde sigortasız.” dedi. “Şu anda şirket, SVB nakit parasını ne kadar geri kazanabileceğini bilmiyor.”

Ancak Roku, operasyonlardan “önümüzdeki 12 ay ve sonrası için işletme sermayesi, sermaye harcamaları ve bilinen sözleşme yükümlülüklerinden kaynaklanan fiziksel nakit gereksinimlerini karşılamak” için yeterli nakit ve cari nakit akışına sahip olduğunu söyledi.

SVB, bankanın yönetim ve sermaye krizinin ABD tarihindeki en büyük ikinci finans kurumu iflasına yol açtığı 48 saatlik şaşırtıcı bir sürecin ardından Cuma sabahı çöktü.

California düzenleyicileri, teknoloji borç vereni kapattı ve FDIC kontrolü altına aldı.

FDIC alıcı olarak hareket eder, bu da genellikle mevduat sahipleri ve alacaklılar da dahil olmak üzere müşterilerini geri ödemek için bankanın varlıklarını tasfiye edeceği anlamına gelir.

Diğer şirketler yansımalarla karşı karşıya

Roblox ayrıca bir dosyalamada, 3 milyar dolarlık nakitinin %5’inin SVB’de tutulduğunu söyledi. Video oyun şirketi, çöküşün günlük operasyonlarını etkilemeyeceğini söyledi.

Kripto Bankası BlockFi, Kasım ayında iflas başvurusunda bulunan, Cuma günü iflas başvurusunda bulunurken SVB’ye 227 milyon dolar tuttuğunu açıkladı. BlockFi, Kasım ayında bunu yaptığını söyledi. Para çekme işlemleri durduruldu Sam Bankman Fried’in FTX borsasında ve kardeş koruma fonu Alameda’da “önemli ölçüde maruz kalma” ile karşı karşıya kaldıktan sonra.

SVB’deki BlockFi fonları, bir para piyasası yatırım fonunda oldukları için FDIC sigortalı değiller, şirket bu hafta başlarında bir iflas mütevellisinden öğrendi.

READ  Asya'daki tüccarlar BTC'yi 25 bin doların üzerine çıkarıyor

Şirket Cuma günü yaptığı açıklamada, havacılık ve uzay üreticisi Rocket Lab’in, çöken bankadaki toplam nakit paranın yaklaşık %8’ine veya yaklaşık 38 milyon $’a sahip olduğunu söyledi.