Ağustos 17, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rover, bir ay görevini simüle etmek için aktif bir yanardağdaki kayaları toplar

Rover, bir ay görevini simüle etmek için aktif bir yanardağdaki kayaları toplar

Dört tekerlekli, iki kollu gezici Interact, Etna Dağı'nda dört gün boyunca kaya toplayarak geçirdi.

Dört tekerlekli, iki kollu gezici Interact, Etna Dağı’nda dört gün boyunca kaya toplayarak geçirdi.
resim: ESA

İtalya’da bir otel odasının dışında çalışan astronot Thomas Reiter, Sicilya’nın doğu kıyısındaki aktif bir yanardağın yüzeyinden kayaları toplamak için dört tekerlekli bir robota komuta etti ve bunu yörüngedeymiş gibi rol yaparken yaptı. ayın etrafında.

Dört günlük simülasyon, Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA), kaya örnekleri toplamak için ay yüzeyine bir gezici indirmeyi planladığı aya gelecekteki bir görevi için hazırlıklarının bir parçası. Yaklaşan Artemis görevlerinin bir parçası olarak gemi, Dünya’daki bir ekip ve gemideki bir astronot tarafından yönetilecek. Ay Kapısıayın yörüngesinde dönen planlı bir uzay istasyonu.

Etna Dağı’nın etrafında dolanan izci paletli.
GIF: ESA

Tam olarak Ay olmasa da, Etna Dağı’nın volkanik yüzeyi, ay yüzeyinin bir karşılığı olarak hizmet etti. Volkanın engebeli yamaçlarına uyacak şekilde modifiye edilen Interact dört tekerlekli, iki kollu gezici, Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’ne ait Hafif Gezici Üniteleri 1 ve 2 olan diğer iki gezici araçla birlikte engebeli araziyi araştırdı. Buna ek olarak, sabit bir ay iniş aracı, geziciye wifi ve güç sağladı, bir drone yüzeyi haritaladı ve Scout adlı kırkayak benzeri bir paletli, Interact gezici ile sonda arasında bir geçiş görevi gördü. İzcilik, Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü tarafından tanıtıldı.

Dört gün boyunca, ESA astronotu Reiter, geziciye Sicilya’daki bir otel odasına yerleştirilmiş kontrolleri kullanarak kayaları toplamasını emretti. Interact aracı ayrıca, gerçek bir görev sırasında kontrolörler ve astronot fiziksel olarak ayrılacağından, farklı bir otel odasında kurulan gezici kontrol odasındaki kontrolörler tarafından yönlendirildi.

Gezici, otelden yaklaşık 14 mil (23 kilometre) uzaklıkta ve Etna Dağı’nda yaklaşık 8,500 fit (2,600 metre) yükseklikteydi. Egzersizi daha gerçekçi hale getirmek için ekip, komutların Ay Kapısı’ndan ay yüzeyine ulaşması için gereken süreyi simüle etmek için kontrol sistemine bir saniyelik sinyal gecikmesi ekledi. Gezici yanardağdan kayaları aldığında, Reiter gezicinin kavramasının ne hissettiğini uzaktan kumandadan hissedebiliyordu – Avrupa Uzay Ajansı’nın örnekleme sürecinin ek bir boyutu.

Astronot Reiter, geziciye bu yakındaki otel odasından kayaları toplamasını emretti.

Astronot Reiter, geziciye bu yakındaki otel odasından kayaları toplamasını emretti.
resim: ESA

“Dünyadaki bir yer kontrolörü ile Ay’ın yörüngesindeki bir uzay istasyonundaki mürettebat arasındaki işbirliği hakkında çok şey öğrendik, ikisi de yüzeyden yüzeye bir gezici kullanıyor – bu ‘birleşik’ operasyon çok etkili olabilir – Her iki taraf da olduğundan çok daha verimli,” dedi Reiter bir açıklamada. Beyan.

Interact gezgini, Ay’a iniş aracına kaya örnekleri getirerek görevini tamamladı.
GIF: ESA

Avrupa Uzay Ajansı’na göre sistem, bir astronotun yörüngedeyken kontrol edebileceği bir joystick olarak başlayarak on yıldan fazla bir süredir geliştiriliyor. Dört günlük simülasyon, Interact gezicisinin sahte bir dış mekan kurulumu sırasında ilk kez test edildiğini temsil ediyor. Dört günün sonunda, gezici kaya örneklerini başarıyla Ay’a geri göndermişti. Üç araç, Ay’daki bir radyo astronomi istasyonunu simüle etmek için simüle edilmiş ay yüzeyinde bir dizi anten oluşturmak için birlikte çalıştı. İlginç bir şekilde, bu antenler, Jüpiter’den bir radyo patlaması almayı başardı – volkanik ay Io’nun gezegenin manyetik alanından geçişinin sonucu.

Simülasyonun sonunda, Avrupa Uzay Ajansı gezicinin kontrollerinin gelecekteki Lunar Gateway’deki astronotlar için muhtemelen çok hantal olacağını buldu.

ESA’nın insan bölümü başkanı Thomas Krueger, “Kısa sürede keşfettiklerimiz, astronot için sürekli uzaktan izlemenin çok zor olduğuydu, bu yüzden baskının bir kısmını hafifletmek için özellikler ekledik – modern arabaların sağladığı yardımcı sürüşe eşdeğer” dedi. Etkileşim Laboratuvarı Android, bir açıklamada. “Örneğin, bir operatör bir yeri işaret edebilir ve oraya nasıl güvenli bir şekilde gideceğine gezicinin kendisinin karar vermesine izin verebilir. Sinir ağı, kendisi için bilimsel değeri olan kayaları tanımlayacak şekilde programlanmıştır.”

Bu kesinlikle çok daha kolay ve kesinlikle Artemis’in gelecek çağı için daha uygun görünüyor. Avrupa Uzay Ajansı, bu on yılın sonuna kadar geziciyi başlatmayı ve kontrol sistemini uygulamaya koymayı umuyor.

daha fazla: Mikroplar daha güçlü roket yakıtı üretmenin sırrını gizleyebilir.

READ  NASA ve SpaceX Delay Crew-4, Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlatıldı