Mayıs 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rus gazının Avrupa’ya akışı azaldıkça petrol yükseliyor, Rusya’nın AB’den petrol yasağı geliyor

Arz endişeleri devam ettikçe petrol 105 doların üzerine çıktı

13 Kasım 2021, Kazakistan’ın Mangistau bölgesindeki Ouzin petrol ve gaz sahasında arka planda yağ pompaları görünürken işçiler yürüyor. REUTERS/Pavel Mikheev

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

  • Ham Petrol İki Günde Yaklaşık %10 Düştükten Sonra Yükseldi
  • Macaristan, Rus petrolüne AB ambargosu istiyor
  • Ukrayna, Rus doğalgazının bir kısmını durdurdu
  • ABD ham petrol stoklarında büyük artış, benzinde düşüş

NEW YORK (Reuters) – Rusya’nın Avrupa’ya gaz akışının azalması ve Avrupa Birliği’nin Rus petrol ambargosundan destek almaya çalışması nedeniyle arz endişelerinin artmasıyla petrol fiyatları, önceki iki seansta yaklaşık yüzde 10’luk düşüşün ardından Çarşamba günü yaklaşık yüzde 5 arttı. .

Ukrayna üzerinden Avrupa’ya Rus gazı akışı, Kiev’in büyük bir geçiş yolunun kullanımını durdurmasının ve onu işgalci Rus güçlerinin müdahalesini suçlamasıyla dörtte bir oranında azaldı. Bu, Ukrayna üzerinden yapılan ihracatın işgalden bu yana ilk kez kesintiye uğramasıydı. Daha fazla oku

Brent ham petrolü yüzde 5 artışla 5.13 dolar artarak EST (1635 GMT) saat 12:35’te varil başına 107.59 dolara yükseldi. ABD West Texas Intermediate ham petrolü 5.68$ artışla 105.44$’a yükseldi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

OANDA aracı kurumu analisti Jeffrey Haley, “Ukrayna’daki gaz kargaşasının giderek artan bir etkiye sahip olduğundan şüpheleniyorum” dedi.

Avrupa Birliği, analistlerin piyasayı sıkılaştıracağını ve ticaret akışlarını değiştireceğini söylediği Rus petrolünün yasaklanmasını önerdi. Oybirliğiyle desteğe ihtiyaç duyan oylama, Macaristan’ın ardından muhalefeti süpürmesiyle ertelendi. Daha fazla oku

Houston’daki Lipow Oil Associates başkanı Andrew Lipow, “Özellikle Avrupa Birliği, mevcut yıl boyunca Rus petrol alımlarını aşamalı olarak durdurma konusunda bir anlaşmaya varırsa fiyatlar yükselmeye devam edecek” dedi.

READ  Putin, Batı'daki büyük bir müttefiki kazanma fırsatını kaybetti

Enerji Bilgi İdaresi, ABD ham petrol stoklarının, stratejik rezervlerin bir başka önemli serbest bırakılması nedeniyle geçen hafta sekiz milyon varilden fazla arttığını söyledi. Beyaz Saray, fiyatlardaki artışı dengelemek için piyasayı petrolle doldurmayı seçtiğinden, ticari ham petrol stokları yükseliyor.

Bununla birlikte, rafinaj kapasitesinin azalması ve dünya çapında ürünlere olan talebin artmasıyla yakıt fiyatları artmaya devam etti – tıpkı Rusya’nın ihracatının azalması gibi. Bu, ABD’de rafinaj marjlarını rekor seviyelere yaklaştırdı. Ham petrol stoklarındaki artışa rağmen benzin stokları geçen hafta 3,6 milyon varil düştü.

CHS Hedging enerji piyasası analisti Tony Hedrick, “Bu para çekme işlemleri ürünler arasında gerçekleşiyor – rafinerilerin benzin talebini karşılayamadığını görüyoruz” dedi.

Petrol, Çin’de fabrika çıkışlı enflasyonun düşmesi ve yatırımcıların yurt içi COVID-19 enfeksiyonlarında düşüş belirtileriyle rahatlamasının ardından Çin’in ekonomik canlandırma umutlarıyla da desteklendi.

Ham petrolün fiyatı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali arz endişelerini artırmasıyla 2022’de yükseldi ve Brent ham petrolü Mart ayında 2008’den bu yana en yüksek seviye olan 139$’a ulaştı. Çin’in koronavirüs kısıtlamaları ve ABD faiz artırımlarından kaynaklanan büyüme endişeleri bu hafta durgunluğa neden oldu.

Büyük üreticilerin kısmen petrol desteğine yapılan yetersiz yatırımdan kaynaklandığını söylemeleri nedeniyle, arka planda arz kısıtlı kalmaya devam ediyor. BAE enerji bakanı Salı günü bu endişeleri vurguladı.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Londra’da Alex Lawler ve New York’ta Laura Sannicola ve Arathi Sumasekhar tarafından ek raporlama. Düzenleme Jason Neely, Louise Heavens, Tomasz Janofsky ve David Gregorio

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.