Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ruslar doğu Bakhmut’un kontrolünü talep ederken, Ukraynalılar buna meydan okuyor.

  • Paralı asker komutanı, Rusya’nın doğu Bakhmut’u kontrol ettiğini iddia ediyor
  • Şehrin üzerinde duman yükseliyor ve binalar yanıyor
  • Ukrayna kuvvetleri şehri savunmaya kararlı
  • Şehirde durum “zor”

KIEV (Reuters) – Rus paralı asker Wagner Group’un komutanı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kuvvetlerinin bir yıl süren savaşın en kanlı muharebelerinden birine sahne olan Ukrayna’nın Bakhmut şehrinin doğu kesiminin tam kontrolünü ele geçirdiğini söyledi.

İddia doğruysa bu, Rus kuvvetlerinin birkaç ay sonra ilk büyük zaferlerini elde etmek için yürüttükleri maliyetli harekatta şehrin neredeyse yarısını kontrol ettiği anlamına gelir.

Ancak Ukraynalı savunucular birleşik kaldı. Geçen hafta Bakhmut’tan taktiksel bir geri çekilme hazırlıyor gibiydiler, ancak şimdi askeri ve siyasi liderler mevzilerini korumaktan ve Rus saldırı kuvvetlerine mümkün olduğu kadar çok zayiat vermekten bahsediyorlar.

Wagner’in şefi Yevgeny Prigozhin, Rusya’nın Bakhmut’u ele geçirme kampanyasına liderlik eden savaşçılarının şimdi şehrin doğusunu ele geçirdiğini söyledi.

Prigozhin bir Telegram’da “Pakhmutka Nehri’nin doğusundaki her şey tamamen Wagner’in kontrolü altında” dedi.

Nehir, halihazırda büyük ölçüde Rus işgali altındaki Donetsk bölgesinin kenarında yer alan Bakhmut şehrini ikiye bölüyor.

Prigozhin erken başarı iddialarında bulundu ve Reuters en son iddiaları doğrulayamadı.

En son güncellemeler

2 hikaye daha görüntüle

Ukrayna askeri açıklamaları daha önce Bakhmut’ta bir Ukrayna saldırısı için “koşullar” olabileceğini söyledi.

Ukrayna Doğu Askeri Komutanlığı sözcüsü Serhiy Sherevaty Salı günü devlet televizyonuna verdiği demeçte, “Bakhmut’taki güçlerimizin ana görevi, düşmanın savaş kabiliyetini baltalamak ve savaş yeteneklerini tüketmektir.”

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı Çarşamba sabahı yayınladığı raporda şunları söyledi: “Düşman, ağır kayıplara rağmen… Bakhmut kasabasına saldırmaya devam ediyor.”

mahvolmuş şehirlerin toprakları

Ukrayna topraklarının yaklaşık %20’sini ilhak ettiğini iddia eden Rusya, son haftalarda Bakhmut çevresinde ilerleme kaydetti, ancak kış taarruzu kuzey ve güneydeki taarruzlarda önemli kazanımlar sağlamadı.

READ  Ukrayna-Rus Savaşı: Canlı Haber ve Güncellemeler

Bakhmut’u ele geçirmenin, Donetsk ve Luhansk eyaletlerinden oluşan endüstriyel Donbass bölgesini ele geçirme yolunda bir adım olacağını söylüyor. Batılı analistler, Bakhmut’un stratejisinin değerinin çok az olduğunu söylüyor.

Ancak Kiev, Rusya’nın oradaki kayıplarının savaşın gelecekteki gidişatını belirleyebileceğini, bu yıl daha sonra havanın daha iyi olduğu ve Ukrayna’nın ağır muharebe tankları da dahil olmak üzere daha fazla askeri yardım aldığında belirleyici muharebelerin beklendiğini söylüyor.

Oradaki savaşların en ünlüsü, Bakhmut’un adını Mariupol, Severodontsk ve Lysychansk gibi harap olmuş şehirler listesine ekleyen geçen yıl Şubat ayında Rusya’nın işgalinden bu yana en kanlı ve en yıkıcı savaşlar arasındaydı.

Ukrayna’ya ait bir askeri insansız hava aracı, konutlarda çıkan yangınları ve yerleşim yerlerinden yükselen dumanları fotoğraflayarak Bakhmut’taki yıkımın boyutunu gözler önüne serdi.

Ukrayna başbakan yardımcısı Irina Vereshuk, savaş öncesi yaklaşık 70.000 kişiden 4.000’den az sivilin – 38 çocuk da dahil olmak üzere – aylarca süren bombalamalardan sonra büyük ölçüde harabe haline gelen şehirde kaldığını söyledi.

Ukrayna sınır muhafızlarından biri Devlet Sınır Servisi tarafından yayınlanan bir videoda, “Şehirdeki durum zor. Düşman aktif olarak mevzilerimize saldırıyor, ancak herhangi bir başarı elde edemediler ve ağır kayıplar verdiler” dedi.

“Belki inadına iki köprüyü havaya uçurmaya çalıştılar. Ama yine de ihtiyacımız olan her şeyi aldık. Şehir ayakta çünkü Bakhmut Ukrayna idi, öyle ve öyle olacak. İletişimi sürdüreceğiz.”

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı ayrıca, Rus kuvvetlerinin geçtiğimiz gün sadece Bakhmut’un 20 kilometre kuzeybatısındaki Orekhovo-Vasilievka yakınlarında 30’dan fazla başarısız saldırı düzenlediğini söyledi. Cephe hattının Bakhmut bölgesi boyunca on yerleşimi çevreleyen alanları bombaladığını da sözlerine ekledi.

Boru patlamaları

Diğer gelişmelerde The New York Times, ABD yetkilileri tarafından incelenen istihbaratın, geçen yıl Kuzey Akım doğal gaz boru hatlarına düzenlenen saldırıların arkasında Ukrayna yanlısı bir grubun olduğunu gösterdiğini bildirdi. Kiev hükümetinin olaya karıştığına dair hiçbir kanıt olmadığını da sözlerine ekledi.

READ  Berlin'deki dev akvaryum patladı, 1500 balık yola döküldü

Baltık Denizi’ndeki İsveç ve Danimarka’nın münhasır ekonomik bölgelerinde Rusya ile Almanya arasındaki boru hatlarında denizaltı patlamaları meydana geldi. Her iki ülke de bombalamaların kasıtlı olduğu sonucuna vardı, ancak kimin sorumlu olabileceğini söylemedi.

New York Times’ın Salı günkü haberinde ABD’li yetkililerin Başkan Volodymyr Zelensky veya üst düzey yardımcılarının işin içinde olduğuna veya faillerin herhangi bir Ukrayna hükümet yetkilisinin emriyle hareket ettiğine dair hiçbir kanıt bulunmadığını söylediği aktarıldı.

ABD ve NATO 26 Eylül saldırılarını “sabotaj eylemi” olarak nitelendirirken, Rusya Batı’yı suçlayarak bağımsız soruşturma çağrısında bulundu. Kanıt sunulmadı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, saldırı raporlarının dikkatleri başka yöne çekme girişimi olduğunu söyledi.

Reuters ofisleri tarafından bildiriliyor. Angus McSwan tarafından yazıldı, Nick McPhee tarafından düzenlendi.

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.