Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya, ABD’nin bir casusluk planında binlerce Apple telefonunu hacklediğini söyledi

Rusya, ABD’nin bir casusluk planında binlerce Apple telefonunu hacklediğini söyledi
  • Moskova, ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatının Rusya’daki Apple telefonlarını hacklediğini söyledi
  • Apple, Rusya’nın NSA’ya yardım ettiği iddialarını yalanladı
  • Kaspersky, kıdemli çalışanların iPhone’larının hacklendiğini söylüyor

MOSKOVA (Reuters) – Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Perşembe günü yaptığı açıklamada, gelişmiş izleme yazılımları kullanılarak binlerce iPhone’un hacklenmesine yol açan bir ABD casusluk operasyonunu ortaya çıkardığını söyledi.

Moskova merkezli Kaspersky Lab, operasyonda düzinelerce çalışanının bilgisayarının ele geçirildiğini söyledi.

Sovyet dönemindeki KGB’nin ana halefi olan FSB, yaptığı açıklamada, yerli Rus abonelerin yanı sıra Rusya ve eski Sovyet’te yerleşik yabancı diplomatlar da dahil olmak üzere birkaç bin Apple Inc (AAPL.O) cihazının virüs bulaştığını söyledi. Birlik. birlik.

FSB yaptığı açıklamada, “FSB, ABD özel servislerinin Apple mobil cihazlarını kullanan istihbarat çalışmalarını ifşa etti” dedi.

FSB, komplonun Apple ile ABD’nin şifreleme, iletişim ve bilgi güvenliğinden sorumlu ajansı Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) arasındaki “yakın işbirliğini” gösterdiğini söyledi. FSB, Apple’ın işbirliği yaptığına veya casusluk kampanyasından haberdar olduğuna dair herhangi bir kanıt sunmadı.

Apple yaptığı açıklamada iddiayı yalanladı. Şirketten yapılan açıklamada, “Hükümetlerle herhangi bir Apple ürününe arka kapı sokmak için asla çalışmadık ve asla çalışmayacağız” dedi.

NSA yorum yapmaktan kaçındı.

Kaspersky CEO’su Eugene Kaspersky, Twitter’da şirketinin düzenlediği operasyonda düzinelerce çalışanının telefonunun ele geçirildiğini söyledi. tarif “üst düzey ve orta düzey yönetim” çalışanlarını hedef alan “son derece gelişmiş ve profesyonel bir siber saldırı” olarak.

Kaspersky araştırmacısı Igor Kuznetsov, Reuters’e şirketinin bağımsız olarak yılın başında şirketin Wi-Fi ağında olağan dışı trafik tespit ettiğini söyledi. Kaspersky’nin bulgularını Perşembe günü erken saatlere kadar Rusya’nın bilgisayar acil durum müdahale ekibine iletmediğini söyledi.

Moskova’nın tutumu hakkında yorum yapamayacağını söyledi. iddia Saldırıdan Amerikalıların sorumlu olduğu veya binlerce kişinin daha hedef alındığı.

READ  Nazanin ve Ashouri, İran hapishanesinin çilesinden sonra İngiltere'ye geliyor

Kimseye bir şey atfetmek çok zor” dedi.

içinde Blog yazısıKaspersky, tespit ettiği en erken enfeksiyon izlerinin 2019 yılına kadar uzandığını söyledi. Şirket, “Haziran 2023’te bu yazıyı yazdığım tarih itibariyle saldırı hala devam ediyor” dedi. Çalışanlarına virüs bulaşmış olsa da, “Bu siber saldırının birincil hedefinin Kaspersky olmadığından kesinlikle eminiz.”

FSB, ABD bilgisayar korsanlarının casusluk kampanyasında İsrail, Suriye, Çin ve NATO üyelerinden diplomatları tehlikeye attığını söyledi.

İsrailli yetkililer yorum yapmaktan kaçındı. Çin, Suriye ve NATO temsilcileri hemen yorum yapamadı.

ABD gözetleme?

Buna göre Harvard Belfer Center Siber 2022 Enerji EndeksiOnu Çin, Rusya, İngiltere ve Avustralya takip ediyor.

Hem Kremlin hem de Rusya Dışişleri Bakanlığı konunun önemine işaret etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Gizli veriler, ABD yapımı cep telefonlarının yazılım açıkları aracılığıyla toplanmıştır.”

Bakanlık, “ABD istihbarat servisleri, internet kullanıcılarının büyük ölçekli verilerini onların bilgisi dışında toplamak için on yıllardır bilgi teknolojisi şirketlerini kullanıyor” dedi.

Rus yetkililer komplonun, FSB görevlileri ve Kremlin’in korumasını yöneten ve eski KGB’nin Dokuzuncu Müdürlüğü olan güçlü bir teşkilat olan Federal Muhafız Teşkilatının (FSO) memurlarının ortak çabalarının bir parçası olarak ortaya çıkarıldığını söyledi.

Batılı casusların son derece sofistike bir yerel gözetleme yapısı kurduğunu söylediği Rusya’daki yetkililer, uzun süredir Amerikan teknolojisinin güvenliğinden şüphe duyuyorlar.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, cumhurbaşkanlığı yönetimindeki tüm yetkililerin iPhone gibi cihazların “son derece şeffaf” olduğunu bildiğini söyledi.

Kommersant’ın bildirdiğine göre, bu yılın başlarında Kremlin, Rusya’nın 2024 cumhurbaşkanlığı seçimleri için hazırlık yapan yetkililere, cihazların Batı istihbarat teşkilatlarına karşı savunmasız olduğu endişeleri nedeniyle Apple iPhone’ları kullanmayı bırakmalarını söyledi.

Yazan Jay Faulconbridge Ek raporlama Washington’da Raphael Sater, Londra’da James Pearson ve San Francisco’da Ziba Siddiqui tarafından Düzenleniyor Mark Potter, Andrew Heavens, Matthew Lewis ve Diane Kraft

READ  Ukrayna özel kuvvetleri, Rus Karadeniz Filosu karargahına düzenlenen saldırıda "üst düzey liderler de dahil olmak üzere" düzinelerce ölü ve yaralı kaldığını söyledi.

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Jay Faulconbridge

Thomson Reuters

Jay, Moskova büro şefi olarak Rusya ve BDT ile ilgili haberleri yönetiyor. Jay, Moskova’dan önce Londra Bürosu Başkanı (2012-2022) olarak Brexit haberlerini yürüttü. Brexit gecesi, ekibi Reuters’in tarihi zaferlerinden birini elde ederek Brexit haberlerini dünyaya ve finans piyasalarına ilk kez ulaştırdı. Jay, London School of Economics’ten mezun oldu ve kariyerine Bloomberg’de stajyer olarak başladı. Eski Sovyetler Birliği’ni haber yapmak için 14 yıldan fazla zaman harcadı. Akıcı bir şekilde Rusça konuşuyor. İletişim: +44 782 521 8698