Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya, enerji şirketleri Uniper ve Fortum’un yerli varlıklarına el koydu

Moskova, Rusya’daki varlıklarına el koyarak yabancı şirketleri avlıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kararname imzaladım 24 Nisan Salı günü geç saatlerde Kremlin’e, ABD ve müttefikleri de dahil olmak üzere “düşman olmayan” ülkelerden gelen ve benzer adımlar atan veya atmakla tehdit eden şirketlerin veya bireylerin varlıkları üzerinde “geçici” devlet kontrolü dayatmasına izin veriyor.

kararname Batı’ya, özellikle Avrupa Birliği’ne bir uyarı sinyalidir, olup olmadığını kim tartışıyor Dondurulmuş Rus varlıkları Ukrayna’yı yeniden inşa etmek için kullanılmalıdır.

Devam eden Ukrayna savaşı sırasında ilk kezRusya Tesisler iki şirkete aittir – Finli Fortum Oyj ve onun eski Alman yan kuruluşu Uniper (ki bu Alman devleti tarafından kurtarıldı. çöküşünü önlemek için geçen yıl) altında devlet kontrolü.

Kremlin, özellikle Almanya’nın Rusya’nın iç kolunu devralıp millileştirmesinden sonra, Rusya’dan ayrılan şirketlerin varlıklarını kamulaştırma tehdidinde bulundu. Petrol devi Rosneft Ve Doğal gaz üreticisi Gazprom.

Bunların her ikisi de tekepS Ve Fortum’u atmaya çalıştılar Savaşın başından beri bahisleri Rusya’ya. ama Rusya yok İzin verilebilir O, yasaklayan bir kararname nedeniyle Batılı yatırımcıların, ısıtma ve elektrik üretimi ve tedariki ile uğraşan Rus şirketlerindeki hisselerini satmaları yasaklandı. özel izin olmadan patrondan Şimdi bu tesislerdeki payları el değmemiş, Ama Fortum ve Uniper yapamaz onlar üzerinde büyük kontrol uygulamak.

Atıf yapan: içinde Rus devleti yönetim kararları verecek

“Dış yönetim geçicidir, yani asıl sahibi artık yönetim kararları alma hakkına sahip değildir. Dış yönetici, Rusya ekonomisi için önemine dayalı olarak işin verimliliğini sağlamasına izin veren yetkiler alır.

Federal Devlet Mülk Yönetim Ajansı Bugün (26 Nisan)

Sayılarla: Rusya’da Uniper ve Fortum

%83,73: Uniper’in hissesi, Rusya’da beş elektrik santrali işleten ve yaklaşık 4.300 kişiyi istihdam eden Unipro PJSC’de bulunuyor.

%98,2: Forum’un payı sahip olan Fortum PJSC, Yedi Urallar ve Batı Sibirya’daki termik santraller. O da gurur duyuyor 3,4 gigavat Rüzgar ve güneş enerjisi portföyü. “Fortum’un şu anki anlayışı, yeni kararnamenin Rusya’daki varlıkların ve şirketlerin sahipliğini (kayıtlı mülkiyeti) etkilemediği yönünde.” bir açıklamada söyledi. “Ancak bunun, örneğin Rusya’nın Fortum operasyonlarını veya devam eden tasfiye sürecini nasıl etkileyeceği belirsizliğini koruyor.”

1,7 milyar avro (1,87 milyar dolar): Fortum’un Rusya’daki faaliyetleriyle ilgili toplam değer düşüklüğü giderleri

4,4 milyar avro (4,8 milyar dolar): the kaybetmek tek parça Artık operasyonlarını kontrol etmediğini söyleyerek Rus birimini bu yılın başlarında ele geçirdi. Şirket

İlgili şirket: Wintershall Dea

Orta Avrupa petrol ve gaz şirketi Wintershall Dea’nın CEO’su Mario Mehren Rusya’dan çıkışVe muhabirlere ilk sırasında-2023 çeyreği için kazançlar, Wintershall’ın hala ayakta olduğunu gösteriyor Şimdilik etkilenmedi ama aynı zamanda Rusya’nın politikalarının “öngörülemez” ve “güvenilmez” olduğu konusunda uyardı.

Mehren, “Bunun olup olmayacağını size söyleyemem. Bugünlerde Rusya’da mülkiyet haklarımıza doğrudan müdahale açısından her şey olabilir.” katma.

İlgili kişi: Andrey Kostin

Andrey Kostin CEO devlete ait banka VTB PAO, Pazartesi günü önerildi (24 Nisan), Moskova’nın Rusya’daki yabancı şirketlerin varlıklarını devralacağını ve ancak Ukrayna’daki savaş nedeniyle yaptırımların kaldırılmasından sonra iade edeceğini söyledi. Rossiya-24 TV kanalında yayınlanan röportajda Fortum’u örnek olarak özellikle gösterdi.

Rusya neden şimdi misilleme yapıyor?

Geçenlerde bir haber çıktı G7 ülkelerinin ağırlık vermesi muhtemel olan Neredeyse tamamen yasak Rusya’ya ihracatta ceza olarak mevcut yaptırımların uzatılması Moskova reddetti Ukrayna işgalini iptal etmek. Zaten askeri amaçlı kullanılan ürünler ve lüks eşyalar yasaklandı. NEkonomik güçler, kullanılmış arabaları, lastikleri, kozmetik ürünleri ve giyim eşyalarını ticaret yasakları, anonim kaynak olarak içerebilir. Japan Times’a söyledi.

İlgili Öyküler

🧊 G7, Rusya’nın kendi ülkelerindeki tüm rezerv varlıklarını dondurdu

🏦 ABD, büyük Rus bankalarının dondurulmasında Birleşik Krallık’a katıldı

🇷🇺 Rus ekonomisi beklenmedik bir şekilde bir yıllık savaş ve yaptırımlardan nasıl kurtuldu?

READ  İngiliz liderler Prens Charles'ı siyasetten uzak durması konusunda uyardı