Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya, Kiev’e saldırısından bir gün sonra Ukrayna’ya ait insansız hava araçlarını ve füzelerini düşürdü Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili haberler

Rusya, Kiev’e saldırısından bir gün sonra Ukrayna’ya ait insansız hava araçlarını ve füzelerini düşürdü  Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili haberler

Rus hava savunması, Kiev’e saldırmasından bir gün sonra Ukrayna’nın insansız hava araçlarını Moskova da dahil olmak üzere kendi topraklarındaki dört bölgede yakaladı.

Kiev’in, Moskova’nın geçen yıl Şubat ayında ülkeyi işgal etmesinden bu yana Ukrayna’ya yönelik “en büyük insansız hava aracı saldırısını” duyurmasından sadece bir gün sonra, Rus hava savunması, Moskova da dahil olmak üzere kendi topraklarındaki çeşitli bölgelerde Ukrayna insansız hava araçlarını durdurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, “hava savunmasının Bryansk, Smolensk ve Tula bölgeleri topraklarında dört Ukrayna insansız hava aracını imha ettiğini” söyledi. Daha önce Rusya, Moskova bölgesi üzerinde bazı insansız hava araçlarının düşürüldüğünü açıklamıştı.

Rus ordusu, iki ülke arasındaki Azak Denizi üzerinden Rusya’ya doğru ilerleyen iki Ukrayna füzesini de düşürdüğünü söyledi.

Bu arada Ukrayna, hava savunmasının Pazar günü ülke üzerindeki dokuz insansız hava aracından sekizini düşürdüğünü söyledi.

Ukrayna Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Moskova’nın ülkeye 75 insansız hava aracı fırlattığını ve bunların çoğunun başkenti hedef aldığını söyledi.

Saldırı, Kiev’in, Stalin’in yönetimi sırasında milyonlarca Ukraynalıyı öldüren Sovyet planlı kıtlık trajedisi Holodomor’u anması sırasında gerçekleşti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, saldırıyı “kasıtlı terörizm” eylemi olarak nitelendirerek, “Rusya liderliğinin öldürme kapasitesine sahip olmasından gurur duyduğunu” söyledi.

Aylardır Rusya’nın bölgelerini ve ilhak ettiği Kırım Yarımadası’nı insansız hava araçlarıyla bombalayan Ukrayna, bu yaz Rus güçlerini püskürtmek için karşı saldırı başlattı.

Rusya, 2014’teki halk ayaklanmasının ardından Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in Moskova yanlısı hükümetini devirdikten sonra Kırım’ı ilhak etti ve doğu Ukrayna’daki ayrılıkçıları destekledi.

READ  Belarus mahkemesi Nobel ödüllü Bialiatsky'ye 10 yıl hapis cezası verdi