Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya, tatil öncesi Ukrayna’ya hava saldırısı düzenledi | Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş haberleri

Rusya, tatil öncesi Ukrayna’ya hava saldırısı düzenledi |  Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş haberleri

Sivillere tahliye emri verildiği için Zaporizhia nükleer santralinin güvenliği konusunda endişeler arttı.

Rusya, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporizhia nükleer santralindeki güvenlikle ilgili artan endişelerin ortasında, Kiev ve diğer Ukrayna şehirlerine düzinelerce füze ve insansız hava aracı fırlatarak en az beş kişiyi yaraladı.

Ukrayna’nın üst düzey askeri komutanlığı, bir gecede fırlatılan İran yapımı 35 insansız hava aracının tamamını imha ettiğini ve Rusya’nın da düzinelerce füze ateşlediğini sözlerine ekledi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı günlük güncellemesinde, “Maalesef ölü ve yaralı siviller var, yüksek binalar, özel evler ve diğer sivil altyapılar hasar gördü.”

En son hava saldırısı, Moskova’nın İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’na karşı yenilgisini anan ve genellikle Kızıl Meydan’da bir askeri geçit töreni içeren büyük bir Rus bayramı olan Zafer Bayramı’nı kutlamaya hazırlanırken geldi.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko’ya göre başkente düzenlenen hava saldırılarında en az beş kişi yaralanırken, Rus füzeleri Odessa’da gıda dolu bir depoyu ateşe verdi. Diğer bazı Ukrayna bölgelerinde patlamalar bildirildi.

Şehrin savunmasından sorumlu en yüksek Ukraynalı generale göre Rusya, 9 Mayıs tatilinden önce kazanımlar elde etmeyi umduğu için harap olmuş Bakhmut şehrine yönelik bombardımanı da yoğunlaştırdı. Eskiden bir tuz madeni kasabası olarak bilinen Bakhmut, doğudaki ilerleyişini güvence altına almak için ana hedef olarak görülüyordu.

Tanıklar Reuters haber ajansına, yerel yetkililerin hava savunma sistemlerinin saldırıları püskürttüğünü söylediği Kiev’de çok sayıda patlama duyduklarını söyledi.

Belediye Başkanı Vitali Klitschko, Telegram kanalında yaptığı açıklamada, Kiev’in Solomyanskyi semtindeki patlamalarda üç kişinin yaralandığını ve her ikisi de başkent merkezinin batısındaki Sviatoshyn bölgesine insansız hava aracı enkazının düşmesi sonucu iki kişinin daha yaralandığını söyledi.

READ  Sallantılı Rusya ateşkesi sona yaklaşırken Ukrayna'da çatışmalara ara verilmiyor | Haberler

Kiev askeri departmanı, şehir merkezindeki Shevchenkivsky semtinde insansız hava aracından çıkan enkazın iki katlı bir binaya çarparak hasara yol açtığını ve ayrıca Ukrayna’daki iki yolcu havalimanından biri olan Juliani Havalimanı’nın pistine indiğini söyledi. başkent.

Odessa’daki askeri daire sözcüsü Serhiy Prachuk, Telegram kanalında, diğer şeylerin yanı sıra, bir depoya Rus saldırısı olduğunu söylediği büyük bir binanın alevler içinde kaldığı görüntüleri yayınladı.

Ukrayna’nın yaklaşık üçte ikisinde saatlerce hava saldırısı alarmları çaldıktan sonra, basında ayrıca güneydoğudaki Zaporizhia nükleer kompleksinin bulunduğu Herson’un güney bölgesinde ve Zaporizhia bölgesinde patlama seslerine dair haberler vardı.

Hava savunma sistemleri tarafından vuruldukları Kiev’in bazı bölgelerine düşen dronların raporları vardı. [Oleksandr Khomenko/Reuters]

Moskova tarafından atanan kaymakam, nükleer santral çalışanlarının çoğunun yaşadığı Innerhudar şehri de dahil olmak üzere sivillerin tahliyesini emretti.

IAEA Genel Direktörü Rafael Grossi, Rus ve Ukraynalı yetkilileri afet riskini azaltmak için tesisin etrafında bir koruma bölgesi oluşturmaya ikna etmek için aylar harcadı. Nükleer santraller, soğutma sistemlerini çalıştırmak ve erimeleri önlemek için sürekli güce ihtiyaç duyar ve Zaporizhzhia santrali, savaşın başlamasından bu yana altı kez kapatıldı.

Rusya’nın atadığı bölgenin valisi Yevgeny Paletsky Pazar günü yaptığı açıklamada, bölgedeki iki şehirden 1500’den fazla kişinin tahliye edildiğini söyledi. Cuma günü, sivillere Innerhudar da dahil olmak üzere Rus işgali altındaki 18 kasabayı terk etme emri verdi. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Enirodar’ın tahliyesinin sürdüğünü doğruladı.

Rus kuvvetleri, geçen yıl Ukrayna’nın işgalinden kısa bir süre sonra fabrikayı devraldı, ancak Ukraynalı çalışanlar işgal sırasında, bazen ağır baskı altında, tesisi işletmeye devam ettiler.

Son iki haftada, özellikle Moskova’nın 2014’te işgal edip ilhak ettiği Kırım’da, Rusya kontrolündeki hedeflere yönelik saldırılar da yoğunlaştı.

Ukrayna, bu saldırılarda herhangi bir rolü olduğunu doğrulamadan, düşman altyapısının yok edilmesinin uzun zamandır beklenen kara saldırısına hazırlık olduğunu söylüyor.

READ  Çin ve Florida eyaletleri, dünyanın iklimden en çok etkilenen bölgeleri arasında yer alıyor.

Rusya, Ukrayna’daki sözde “neo-Nazilere” karşı Rusya’yı savunmak için “özel bir askeri operasyon” olarak nitelendirerek, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya yönelik topyekun işgalini başlattı.

Kiev ve müttefikleri, işgalin egemen bir devlete yönelik sebepsiz bir saldırı olduğunu söylüyor.

Çatışmaların sonucunda binlerce kişi öldü ve milyonlarca kişi kaçmak zorunda kaldı.