Mayıs 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya Ukrayna’yı işgal etti, Zelensky Avustralya Parlamentosu’na hitap ediyor

Rusya Ukrayna'yı işgal etti, Zelensky Avustralya Parlamentosu'na hitap ediyor
Merkez sol Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, merkez sağ Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile 30 Mart’ta Çin’in Tunxi kentinde bir araya geldi (Zhou Mu/Xinhua/Getty Images)

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, bu hafta Çin ve Hindistan’daki muadilleriyle bir araya geliyor – kınama baskısı altında olan iki ülke Rusya’nın Ukrayna’daki eylemleri Nedensiz çatışmadan ölenlerin sayısı artıyor.

Lavrov, 24 Şubat’ta Rus işgalinin başlamasından bu yana yaptığı ikinci yurtdışı gezisinde, Perşembe günü Hindistan’a tarifeli bir uçuştan önce Çarşamba günü Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile bir araya geldi.

Kağıt üzerinde Lavrov ile görüşme wang Görünüşe göre Afganistan’daki kargaşa hakkındaydı. Ancak bir uzman, uluslararası toplumun Rusya ve müttefiki Belarus’a uyguladığı sert yaptırımlar da dahil olmak üzere Ukrayna’daki durumu tartışmamalarının “mantıksız” olduğunu söyledi.

Çin’in Londra Üniversitesi SOAS Enstitüsü direktörü Steve Tsang ziyaretten önce yaptığı açıklamada, “Ziyaretin odak noktası ne olursa olsun, iki tarafın görüşmelerinde Ukrayna’dan kaçınması düşünülemez” dedi.

Lavrov’un ziyareti ona Rusya’nın kendisiyle ilişkilerinin durumunu değerlendirme fırsatı verecek Çin ve Hindistan Moskova’ya karşı güçlü bir yanıt vermediği için artan uluslararası inceleme altında.

Hem Çin hem de Hindistan, acımasız Rus işgalini derhal kınamayı reddettiHer iki taraf da Moskova’yı Ukrayna’ya yönelik saldırısını derhal durdurmaya çağıran Birleşmiş Milletler kararlarını oylamaktan kaçındı.

Lavrov’un Çarşamba günü Çin’deki ilk gününün sonunda Pekin tutumunu netleştirmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, “Çin ile Rusya arasında işbirliği için bir tavan, barış için çabalamak için bir tavan, güvenliği korumak için bir tavan ve hegemonyaya karşı çıkmak için hiçbir tavan yok” dedi.Ve uyarınca Devlet tarafından işletilen Xinhua Haber Ajansı.

Lavrov’un Asya gezisi hakkında daha fazlasını okuyun:

Analiz: Rusya Dışişleri Bakanı, Ukrayna savaşı sırasında Çin ve Hindistan'ı ziyaret etti
READ  Ukrayna, Ruslar geri çekilirken kuzeydoğuda savaş alanında başarılar elde ettiğini iddia ediyor