Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rüzgarla çalışan bir kargo gemisi, nakliyeyi daha yeşil hale getirmek için yola çıkıyor

Rüzgarla çalışan bir kargo gemisi, nakliyeyi daha yeşil hale getirmek için yola çıkıyor

Editörün notu: Call to Earth, gezegenimizin karşı karşıya olduğu çevresel zorlukların yanı sıra çözümler hakkında da haber yapmaya kendini adamış bir CNN editoryal dizisidir. Rolex Sürekli Gezegen Girişimi Temel sürdürülebilirlik sorunları hakkında farkındalığı ve eğitimi artırmak ve olumlu eylemlere ilham vermek için CNN ile ortaklık kurduk.CNN

Pyxis Ocean adlı büyük kırmızı kargo gemisi bu ay ilk yolculuğuna çıktı. Ancak kendisinden önceki çoğu sistemin aksine, bu sistem kısmen rüzgarla çalışıyor.

Amerikan denizcilik şirketi Cargill tarafından kiralanan gemi, İngiliz şirketi BAR Technologies tarafından tasarlanan ve üretim ortağı Yara Marine Technologies tarafından üretilen, 37,5 metre (123 feet) yüksekliğinde büyük çelik yelkenler olan iki WindWings ile modernize edildi.

Süitlerin %30’a kadar emisyon tasarrufu sağlaması bekleniyor. Geliştiriciler, alternatif yakıtlarla birlikte kullanıldığında tasarrufun daha da yüksek olacağını söylüyor.

Çin’de başlayan ve şu anda Brezilya’ya doğru ilerleyen uçuş, bu teknolojiyi test edecek.

Denizcilik endüstrisi her yıl bir milyar tondan fazla karbondioksit üretiyor yaklaşık %3 küresel insan kaynaklı emisyonların Ve Temmuz ayında sektör, küresel kirliliği “2050 civarında” sıfıra indirme sözü verdi. Rüzgarı kullanmak da bunu başarmanın bir yoludur. Yeni bir konsept olmasa da (yelkenli gemilerin tarihi 5.000 yıldan daha eskidir), rüzgar destekli yeni tahrik teknikleri geliştirilmiştir. son yıllarda ortaya çıkıyor.

Kargo gemilerinde dizele olan bağımlılığın azaltılması amacıyla uçurtma ve jumbo rotor teknolojileri denendi. Ama göre Uluslararası Rüzgar BirliğiBugün sadece 20 kadar büyük ticari rüzgarla çalışan gemi faaliyet gösteriyor.

Cargill’e giriş – Dünyanın dört bir yanında dolaşan, dünyanın en büyük tarım tüccarlarından biri 225 milyon ton her yıl emtiaların sayısı etkileyici olabilir.

BAR Technologies CEO’su John Cooper, CNN’e şirketin aramıza katıldığını söyledi WindWings’in ivme kazanmasında çok önemliydi. “Onlar yol gösteriyor ve diğerleri de onların yaptıklarını saygıyla gözlemliyor” diyor.

READ  Hisse senedi vadeli işlemleri teknoloji satışlarının ardından toparlandı

Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen WindWings projesinin temel faydalarından biri, mevcut gemilerden kaynaklanan karbon emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olabilecek bir iyileştirme çözümü sunmasıdır. Cargill’e göre dünyadaki yük filolarının %55’i dokuz yaşın altındadır.

Süitler yalnızca geminin emisyonlarını azaltmaya yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda gemi sahiplerinin yeni insanlarla tanışmasına da yardımcı oluyor Enerji verimliliğine ilişkin endüstri kurallarıCargill’e göre yakıt tüketimini azaltarak paradan tasarruf edin. Şirket, WindWings’in ortalama küresel rotada kanat başına günde 1,5 metrik ton yakıt tasarrufu sağlayabileceğini, okyanus rotalarında ise daha da fazla tasarruf sağlama potansiyeline sahip olduğunu söylüyor. Şirket, çevre dostu ürünler kullanıldığında bunun daha da önemli hale gelebileceğini belirtiyor Gelecekteki yakıtların (amonyak ve metanol gibi) daha pahalı olması bekleniyor.

Uzmanlar, rüzgar destekli teknolojilerin geniş çapta uygulanabilmesi için maliyetlerinin, sağladıkları yakıt tasarrufuyla eşleşmesi gerektiğini belirtti.

Rüzgar kanatları çelik ve cam kompozitten yapılmış olup, gemi limana girmeden veya köprünün altından geçmeden önce çarpışmaları önlemek için güverteye katlanabilir. Gemi yakıt ikmali yapılıp resmi olarak denize indirildiği Singapur’a gitmeden önce, Şangay’daki Pyxis Ocean’a yerleştirildiler.

Kanatların performansı, seri üretime geçmeden önce tasarımda iyileştirmeler yapılabilmesi için yol boyunca dikkatle izlenecek.

Cooper, BAR Technologies’in, Vale tarafından kiralanan ve Eylül ayında Şanghay’dan yola çıkacak dört WindWing ile donatılmış bir gemi de dahil olmak üzere, boru hattında başka sözleşmeleri olduğunu söyledi.

“Daha temiz, daha temiz bir sürüş ve tasarıma geçiş sürecinde küresel denizcilik endüstrisini desteklemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” diyor.