Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Şanghay, Corona virüsünden etkilenen bölgelerin etrafına çit çekti ve bu da yeni protestolara yol açtı.

Şanghay, Corona virüsünden etkilenen bölgelerin etrafına çit çekti ve bu da yeni protestolara yol açtı.

ŞANGAY, 24 Nisan (Reuters) – Şangay’daki yetkililer, COVID-19 virüsünün patlak vermesiyle mücadele ederken, apartman binalarının önüne çitler dikerek, şehrin 25 milyon sakininin çoğunu iç mekanlara zorlayan sokağa çıkma yasağına karşı kamuoyunda taze öfkeye yol açtı.

Beyaz takım elbiseli işçilerin apartman girişlerini kapatan ve tüm caddeleri yaklaşık iki metre uzunluğunda yeşil bir çitle kapatan fotoğrafları sosyal medyada yayıldı ve mahalle sakinlerinin soru ve şikayetlerine neden oldu.

Sosyal medya platformu Weibo’da bir kullanıcı, “Bu, insanları evcil hayvanlar gibi çevrelemek için metal bariyerler kullanmak, içerideki insanların haklarına saygısızlıktır” dedi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Videolardan birinde, sakinlerin geri çekilip çiti çekmeden önce bir çit kurmaya çalışan işçilere balkonlardan bağırdıkları görülüyordu. Diğer videolar çitleri kaldırmaya çalışan insanları gösterdi.

“Bu bir yangın tehlikesi değil mi?” Başka bir Weibo kullanıcısı sordu.

“Kapalı alanlar” olarak adlandırılan binaların çevresine birçok çit çekildi – COVID-19 virüsü olan en az bir kişi için pozitif test edilen binalar, yani sakinlerin ön kapılarından çıkmaları engelleniyor.

Yetkilileri eskrime başvurmaya neyin ittiği belli değildi. Cumartesi günü yerel bir yetkiliden çevrimiçi olarak yayınlanan bir bildiri, bazı bölgelerde “katı karantina” uyguladığını söyledi.

Reuters, bildirimin veya tüm fotoğrafların gerçekliğini doğrulayamadı, ancak Pazar günü Şanghay’ın merkezinde bir caddede yeşil bir çit gördü.

Bu hafta, Reuters ayrıca tehlikeli madde giysili polisin Şanghay sokaklarında devriye gezdiğini, barikatlar kurduğunu ve yayalara evlerine gitmelerini söylediğini gördü.

Şanghay hükümeti yorum talebine yanıt vermedi.

Çin’in en kalabalık şehri ve en önemli ekonomik merkezi, tüm pozitif vakaları karantina merkezlerine itme politikasıyla ülkenin en büyük COVID-19 salgınıyla mücadele ediyor.

READ  Ukrayna, Putin'in devam eden işgali sırasında ilk doğrudan görüşmelerde 'derhal ateşkes' ve Rusya'nın geri çekilmesini istiyor

Birçok bölge sakini için üç haftadan fazla süren kilitlenme, gıda ve tıbbi bakıma erişim, ücret kaybı, aile ayrılığı ve karantina koşulları konusunda hayal kırıklığı yarattı.

Fabrika üretiminin sıkışık tedarik zincirleri tarafından kesintiye uğraması ve kapalı bir nüfusun işe geri dönmesinin zorluklarıyla dünyanın en büyük ikinci ekonomisini de felç etti. Daha fazla oku

Şangay, şehir çapında günlük COVID-19 testleri yapıyor ve virüsün karantina alanları dışında bulaşmasını önlemek için pozitif vakaların merkezi tesislere transferini hızlandırıyor.

Geçen hafta, yetkililer, sakinlere ve sosyal medya paylaşımlarına göre, enfekte olmayan insanlar da dahil olmak üzere tüm toplulukları evlerini dezenfekte etmeleri gerektiğini söyleyerek taşıdı.

Birçok bölge sakini, sık sık yetkilileri eleştiren içeriği kaldıran hükümet sansürleriyle mücadele etmek için örtmeceler ve diğer araçları kullanarak, karantina hakkında havalandırma yapmak ve muhalefetini ifade etmek için İnternet’e girdi.

Sohbet uygulaması verileri, “İnsanların şarkı söylediğini duyuyor musunuz?” videoları yeniden yayınlandı. Fransız müzikalinin adı Cumartesi günü WeChat’te 90 milyondan fazla kez bahsedildiği için “Les Miserables”dan bir protesto marşı.

Şangay, 23 Nisan’da 39 COVID-19 ölümü bildirdi, önceki gün 12’ye kıyasla ve mevcut salgın sırasında açık ara en büyük ölüm.

İlk birkaç hafta içinde herhangi bir ölüm bildirilmedi, bu da sakinler arasında bu rakamlar hakkında şüphe uyandırdı. O zamandan beri, hepsi son yedi gün içinde 87 ölüm bildirdi.

Şehir, önceki gün 20.634’e kıyasla 19.657 yeni yerel olarak bulaşan asemptomatik vaka ve 2.736’ya kıyasla 1.401 asemptomatik vaka kaydetti.

READ  Sherine Abu Akle: El Cezire davayı Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşıyor.

Karantina alanları dışındaki toplam vaka sayısı önceki gün 218’den 280’e çıktı. Tecrit altındaki diğer şehirler, vakalar sıfıra ulaştığında kısıtlamaları gevşetmeye başladı.

Çin, 2019’un sonlarında Wuhan’daki ilk salgının ardından enfeksiyon zincirlerini ortadan kaldırmayı amaçlayan bir “dinamik sıfır” politikasıyla COVID-19’u uzak tutmayı büyük ölçüde başardı.

Bu yaklaşım, şehirleri değişen seviyelerde hareket kısıtlamaları uygulamaya iten, son derece bulaşıcı ancak daha az öldürücü olan Omicron varyantının yayılmasıyla karşı karşıya kaldı.

Ulusal olarak, Çin Cumartesi günü, önceki gün 21.423 vakaya kıyasla 20.285 yeni koronavirüs vakası bildirdi ve 2.988 vakaya kıyasla 1.580 semptomatik vaka bildirdi.

Pekin, önceki gün altıya kıyasla tümü yerel olarak bulaşan 22 yeni COVID-19 vakası kaydetti ve bazı spor salonları ve okul sonrası aktivite sağlayıcılarının yüz yüze dersleri askıya almasına neden oldu.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Brenda Goh, Jacqueline Wong, Martin Pollard, Norihiko Shiroso ve David Stanway, Şanghay ve Pekin haber odaları tarafından ek raporlama; Düzenleme Tony Munro ve Christopher Cushing

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.