Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Satürn, en çok uyduya sahip Dünya gezegeninden Jüpiter’i devirerek uydu oyununu kazandı.

Bu uyduların çoğu, ay-ay çarpışmalarından sonra geride kalan gezegenlerin kalıntılarıdır.

Halkalı Satürn yıllarca en çok uyduya sahip gezegen oldu. Ancak, bu yılın Şubat ayında gökbilimcilerin gaz devi Jüpiter’in etrafında 12 yeni ay keşfedip toplam uydu sayısını 95’e çıkardıktan sonra “Ay Kralı” olarak tahtından indirildi. Satürn’ün 62. yeni uydusunu keşfederek resmi sayıyı 145’e çıkardı. Araştırmacılar, Jüpiter’i geride bırakarak Satürn’ün 100’den fazla uydu keşfeden ilk gezegen de olduğunu söyledi.

Gözlemlere katılan bir üniversite astronomu olan Profesör Brett Gladman’ın şu sözleri aktarıldı: “Satürn sadece uydularının sayısını ikiye katlamakla kalmadı, artık güneş sistemindeki diğer tüm gezegenlerin toplamından daha fazla uyduya sahip.” önce söylemek bekçi.

Kaynak, yeni gök cisimlerinin sayılarla tanımlandığını, ancak yakında Satürn’ün uyduları geleneğine uygun olarak Galya, İskandinav ve Kanada Eskimo tanrılarının adının verileceğini söyledi.

Bu yeni uzay nesnelerinin çoğu, Ay ve Ay ile çarpışmadan sonra geride kalan gezegenlerin kalıntılarıdır ve şekilleri düzensizdir.

Buna rağmen, bilim adamları Jüpiter’in geçici olarak yaklaşabileceğinden umutlu. Şu anda Satürn’ün daha fazla uydusu var.

Gladman, “Sabit boyutta, Satürn’ün uyduları Jüpiter’inkinden üç kat daha fazla. Henüz hepsi tanımlanmadı, ancak nihai yanıtı zaten biliyoruz” dedi. bekçi.

Bu keşiften önce, Satürn’ün Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) tarafından tanınan 83 uydusu vardı. uzay.com.

Satürn’ün etrafındaki bu yeni gök cisimlerini keşfeden ekip, daha sönük nesnenin sinyalini artırmak için ayın gökyüzünde hareket etmesiyle aynı hızda değişen bir dizi görüntü kullanan “kaydır ve sıkıştır” adlı bir teknik kullandı.

Çıkış, tek tek görüntülerde görülemeyecek kadar sönük olan ayların, ortaya çıkan “yığılmış görüntüde” kendilerini gösterebileceğini söyledi.

Ekip, 2019 ve 2021 yılları arasında Hawaii’deki Maunakea Zirvesi’nin tepesinde Kanada, Fransa ve Hawaii Teleskopu (CFHT) tarafından toplanan verileri kullandı.

READ  Dünyadaki Yaşam, Güneş'in Büyük Öfke Nöbetlerinden Artmış Olabilir - Ars Technica