Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sertleştirilmiş pozisyonlar, barış görüşmelerine doğru ilerlemenin zor olduğunu gösteriyor: doğrudan güncellemeler

Sertleştirilmiş pozisyonlar, barış görüşmelerine doğru ilerlemenin zor olduğunu gösteriyor: doğrudan güncellemeler
kredi…Tyler Hicks/New York Times

Ukrayna savaşının bir mil ötede soğuk bir anestezi durumunda kanlı bir savaşa dönüşmesiyle, Ukraynalı ve Rus yetkililer barışı görüşmeye hazır olduklarında ısrar ettiler. Ancak, her iki tarafın müzakerelerin başlamasına yönelik taleplerinin bile kategorik olarak diğeri için kabul edilemez olduğu giderek daha açık hale geliyor ve bu da ABD’li ve Avrupalı ​​yetkililerin savaşı sona erdirme konusundaki ciddi tartışmaların sona erdiği sonucuna varmasına yol açıyor. Yakın gelecekte olası değil.

Ukrayna ile Rusya arasında barış görüşmeleri yapılmadı. Çatışmanın ilk haftalarından itibaren24 Şubat’ta Rusya’nın geniş çaplı bir istila başlatmasıyla başladı. Bu hafta Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, ayrıntılı sunum Zirve “barış” ancak Şubat sonunda Associated Press Kiev, Rusya bir savaş suçları mahkemesiyle yüzleşmedikçe Moskova ile müzakere etmeyecek.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, cevaplandı Kiev’in, Moskova’nın Eylül ayında ilhak ettiğini iddia ettiği dört Ukrayna bölgesinden vazgeçmek de dahil olmak üzere Moskova’nın taleplerini kabul etmesi gerekeceğini, aksi takdirde “Rus ordusu bu konuyla ilgilenecek”.

Kremlin sözcüsü Dmitry S. Interfax haber ajansına göre Peskov Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Ukrayna için, Rusya topraklarıyla ilgili bugünün gerçeklerini dikkate almayan hiçbir barış planı olamaz” dedi.

Stella Gervasİngiltere’deki Newcastle Üniversitesi’nden bir Rus tarihi profesörü, “Ukrayna’nın önerisi, Ukrayna’nın Rusya ile savaşın bir gün nasıl bitebileceğine dair vizyonuna bir bakış sunuyor” dedi. Ancak Lavrov’un tepkisi pek umut verici değil ve barış müzakerelerinin aylarca sürebileceğinin bir göstergesi” dedi.

Güçlenen pozisyonlar, her iki tarafın da daha fazla askeri kazanımları olduğuna inandığını gösteriyor. Rusya’nın savaşın başlarında ele geçirdiği toprakların çoğunu geri alan Ukrayna, savaş alanında ivme kazandı, ancak Moskova’nın güçleri hala doğunun ve güneyin büyük bölümlerini işgal ediyor. Kendi avantajını kullanan Rusya, daha fazla asker hazırlıyor ve altyapıya yönelik hava saldırıları düzenliyor ve bu, Rusya’nın askeri karada mücadele ederken bile Ukraynalıların sefaletini derinleştiriyor.

READ  İklim değişikliği nedeniyle artan gece sıcaklıkları, 2100 yılına kadar uyku düzenini bozabilir ve ölüm oranını altı kat artırabilir.

Geçen ay Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, G20 Liderler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada 10 maddelik geniş bir barış planı sundu: için çağırdı Rus güçlerinin 2014 yılı başında ele geçirdiği Kırım ve Donbass olarak bilinen doğu bölgesinin bazı kısımları dahil olmak üzere Ukrayna topraklarından Rus güçlerinin tamamen çekilmesi.

Ayrıca, Rus savaş suçlarını yargılamak için uluslararası bir mahkeme kurulması çağrısında bulunuyor. Moskova’nın savaş sırasında tüm siyasi tutukluları ve sürgünleri serbest bırakması; savaş zararı için Rusya’dan tazminat; ve uluslararası toplumun Ukrayna’nın nükleer santrallerinin güvenliğini sağlamak, gıda ve enerji güvenliğini sağlamak için attığı adımlar.

Bu, Ukraynalı müzakerecilerin Rus işgalinden bir ay sonra İstanbul’da yaptıkları görüşmelerde ilk başta teklif ettikleri zaman teklif ettiklerinden çok daha katı şartlar. Nötr pozisyonu benimseyin – aslında diğer ülkelerden güvenlik garantileri karşılığında Rusya’nın uzun süredir karşı çıktığı NATO’ya katılma girişiminden vazgeçmek. O zamandan beri Rus vahşeti arttı ve Ukrayna’nın şehirlerine ve ekonomisine verilen zarar daha da kötüleşti. Ağustos ayında, Bay Zelensky’nin kıdemli danışmanlarından Mykhailo Podolyak, İstanbul’da önerilen çerçevenin artık uygulanabilir olmadığını söyledi.

“Ukrayna’daki duygusal arka plan çok ama çok değişti” dedi. BBC’ye söyledi. “Yaşayan birçok savaş suçu gördük.”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hafta sonu yaptığı açıklamada, saldırılarını sona erdirmeye niyeti olmadığını açıkça belirtirken, ne olabileceklerini belirtmeden “kabul edilebilir sonuçları” müzakere etmeye hazır olduğunu söyledi.

Batılı yetkililer, Putin’in periyodik müzakere tekliflerini içi boş jestler olarak görmezden geldi. Reuters haber ajansının bildirdiğine göre, Rusya ekonomisi Batı yaptırımları altında çökerken bile – Başbakan Mihail Mişustin Çarşamba günü Rusya ekonomisinin son 11 ayda yüzde 2 küçüldüğünü söyledi – Putin askeri harcamaların “sınırı olmadığını” vurguladı. Bu ay savunma bakanına talimat verdi. Silahlı Kuvvetler için bir başka genişleme 300.000’den fazla üye tarafından, 1,5 milyon hedef büyüklüğe.

READ  Air India, uçuş sırasında itaatsiz yolcuları idare etmesi nedeniyle uçuş ekibinin cezalandırılmasına neden oldu

Bütün bunların gösterdiğini söyledi marnie howlettOxford Üniversitesi’nde Rusya ve Doğu Avrupa Siyaseti Öğretim Görevlisi, “müzakere edilmiş bir barış veya hatta bir tür müzakere için zorunlu bir baskı olmadığını, ancak askeri olarak sürdürülen herhangi bir oyun sonu için hala bir baskı olduğunu” belirtiyor.