Ekim 6, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SoftBank Vizyon Fonu, üç ayda bir 21,6 milyar dolar zarara uğradı

SoftBank Vizyon Fonu, üç ayda bir 21,6 milyar dolar zarara uğradı

Şirket kurucusu Masayoshi Son’un beyni olan SoftBank’ın Vizyon Fonu, yüksek faiz oranları, zorlu bir Çin pazarı ve jeopolitik nedeniyle düşen teknoloji hisseleri de dahil olmak üzere bir dizi ters rüzgarla karşı karşıya kaldı.

Kentaro Takahaşe | Bloomberg | Getty Resimleri

SoftBank Teknoloji hisseleri artan faiz oranlarıyla birlikte zarar etmeye devam ederken, mali yılın ilk çeyreğinde Vizyon Fonu yatırım birimine en büyük kayıplarından birini verdi.

Japon devi Vision Fund, Haziran çeyreğinde 2.93 trilyon yen (21.68 milyar $) zarar açıkladı. Bu, Vision Fund için ikinci en büyük üç aylık kayıp.

Bu, SoftBank’ın geçen yılın aynı dönemindeki 761,5 milyar yen kara karşı çeyrek için 3.16 trilyon yen net zararına katkıda bulundu.

2017 yılında başlayan ve teknoloji şirketlerine yatırım yapan SoftBank Vizyon Fonu, ABD Merkez Bankası’nı ve diğer merkez bankalarını faiz oranlarını yükseltmeye sevk eden yüksek enflasyon nedeniyle hızlı büyüyen hisse senetlerindeki düşüşten etkilendi.

SoftBank’ın açık sözlü kurucusu ve Vision Fund’ın arkasındaki beyni Masayoshi Son, Mayıs ayında şirketin bir “savunma” moduna geçeceğini ve yayınladıktan sonra yatırımların hızıyla daha “muhafazakar” olacağını söyledi. Geçen mali yılda birim yatırım başına 3,5 trilyon yen rekor kayıp.

SoftBank, portföy şirketlerinin geniş bir yelpazesinin hisse fiyatlarında, “esas olarak enflasyon kaynaklı ekonomik çöküş ve daha yüksek faiz oranlarına ilişkin artan endişeler nedeniyle hisse fiyatlarındaki küresel düşüş eğiliminin bir sonucu” olduğunu söyledi.

Güney Koreli e-ticaret şirketi Coupang’dan ABD’deki DoorDash’e kadar uzanan şirketlerin hisseleri ikinci çeyrekte sert bir darbe aldı.

SoftBank, portföyündeki özel şirketlerin hisse fiyatlarının da düştüğünü söyledi.

Bu acil bir haber. . Lütfen güncellemeler için tekrar kontrol edin