Temmuz 1, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Soğutucu nihayet daha ince bir rakibe sahip olabilir

Soğutucu nihayet daha ince bir rakibe sahip olabilir

Bilgisayarınızdaki bileşenleri ve pratik olarak diğer tüm elektronik aygıtları serin tutmak söz konusu olduğunda, soğutucular varsayılandır, ancak araştırmacılar bu yarıklı metal blokları kullanmadan bileşenlerinizi soğutmanın bir yolunu bulmuş olabilir. a rapor günlük Bilim (aracılığıyla Tom’un cihazları), tüm cihazın polikarbonat ve bakır ile kaplanmasını içeren yeni ve daha zarif bir soğutma yaklaşımını vurgular.

Soğutucu kullanmaya alışkın değilseniz, bunlar genellikle ısı iletkeni görevi gören iki metal olan bakır veya alüminyumdan yapılır. Genellikle, ısıyı çeken ve aşırı ısınmalarını önlemeye yardımcı olmak için makinenizin ana bileşenlerinden uzaklaştıran birkaç metal kanatçıkla gelirler. Isı daha sonra yakındaki bir fan tarafından sistemden dışarı itilir.

Illinois Üniversitesi Urbana-Champaign ve California Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, Berkeley’de bir çalışma yayınladı. doğa elektroniği Tüm cihaza yayılan geleneksel ısı alıcıların “konformal bakır kaplaması” ve “elektriksel dielektrik poli tabakası”nın yerini alan.

Araştırmacılar, bu soğutma yönteminin size ısı emicilere kıyasla “çok benzer, hatta daha iyi performans” verdiğini söylüyor. Aynı zamanda hacimli bir metal parçasına olan ihtiyacı da ortadan kaldırdığı için, bu, elektronik cihazların içinde önemli miktarda alan boşaltabilir ve araştırmacıların iddia ettiği gibi, cihazın birim hacim başına gücünü yüzde 740’a kadar artırabilir. Çalışma, “Geleneksel sıvı veya hava soğutmalı ısı alıcıları kullanmanıza kıyasla, kaplamamızı kullanırken aynı boyutta daha fazla baskılı devre kartı istifleyebilirsiniz” diye açıklıyor.

Araştırmacılar hala bu kaplamanın etkinliğini değerlendiriyor ve güç üniteleri ve grafik kartlarında test etmeyi planlıyor. Bu tür bir teknolojinin, PC parça üreticilerinin bileşenlerini önceden paketledikleri bir şey olup olmayacağını veya bunu sizin yapmanız gerekip gerekmediğini söylemek için çok erken.

READ  Elden Ring oyuncularının %70'i ilk zor koçu fethetti

Kaplama, soğutuculara uygun bir alternatif olarak işlev görürse, elektroniklerin görünümünü tahmin bile edemediğim şekillerde büyük ölçüde değiştirebilir. Belki boya soğutucuyu tamamen öldürebilir. Üreticilerin anakartlardaki soğutucuları gizlemek için yaptıkları tuhaf kalkanları biraz özleyecek olsam da, bunların yokluğu, bir dizi bileşenin görünümünde ve işlevselliğinde daha yaratıcı özgürlüğe yol açabilir.