Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Son olarak, bilim adamları insan işitmesinin ardındaki anahtar moleküler mekanizmayı buldular: ScienceAlert

Son olarak, bilim adamları insan işitmesinin ardındaki anahtar moleküler mekanizmayı buldular: ScienceAlert

Bilim adamları nihayet iç kulakta insanların duymasını sağlayan gizemli bir protein kompleksinin yapısını ortaya çıkardı.

Bu onlarca yıllık bulmacayı çözmek için araştırmacıların 60 milyon yuvarlak solucan yetiştirmesi gerekiyordu (Bazı tipler zariftirdokunmayı algılamak için insanlara çok benzeyen bir protein kompleksi kullanır.

İnsanlar bu proteinin iç kulaklarında çok az miktarda bulunduğundan başka bir kaynağa yönelirler. Ekibin çalışma için yeterli proteini sentezleyebilmesinin tek yolu buydu.

“Solucanların büyüme yöntemlerini ve protein izolasyonunu geliştirmek için birkaç yıl harcadık ve vazgeçmeyi düşündüğümüzde birçok ‘dip’ anımız oldu.” o diyor Portland’daki Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’nden (OHSU) bir biyokimyacı olan ilk yazar Sarah Clark.

Araştırmacılar, bir süredir, transmembran kanal benzeri protein kompleksi 1’in (TMC1) işitmede önemli bir rol oynadığını biliyorlardı, ancak tam yapısı anlaşılması zordu.

“Bu, altta yatan moleküler mekanizmanın bilinmediği son duyusal sistemdir.” o diyor OHSU’da biyokimyacı olan kıdemli yazar Eric Guo.

yayınlanan bu yeni araştırma sayesinde öfkeli doğaArtık bu protein kompleksinin, iç kulaktaki saç hareketine göre açılıp kapanan, gerilime duyarlı bir iyon kanalı gibi davrandığını biliyoruz.

Araştırmacılar elektron mikroskobu kullanarak, protein kompleksinin “akordeon benzeri” olduğunu ve alt birimlerin her iki tarafta “dengelenmiş düğmeler gibi” olduğunu keşfettiler.

Kulaktan geçen ses dalgaları kulak zarına (timpanik zar) ve ardından kemiklerin titreştiği iç kulağa çarpar; Vücudun en küçük kemiklerinden üçü. Kemikler salyangoz benzeri kokleaya çarpar ve bu da striocelli adı verilen mikroskobik parmak benzeri filamentlerden ayrılır.

Bu stereotaksik iyonlar, saç hareket ettikçe açılıp kapanan TMC1 kompleksi tarafından oluşturulan iyon kanallarını içeren hücrelere gömülür ve ses olarak yorumlanması için işitme siniri boyunca beyne elektrik sinyalleri gönderir.

(ttsz / Getty Images)

“İşitsel sinirbilim alanı on yıllardır bu sonuçları bekliyordu ve şimdi buradalar – çok mutluyuz” o diyor Odyoloji araştırmalarında ulusal bir lider olan OSHU kulak burun boğaz uzmanı Peter Barr-Gillespie çalışmaya dahil edilmedi.

READ  NASA, gama ışını gökyüzünün 14 yıllık çarpıcı hızlandırılmış görüntüsünü ortaya koyuyor

Bu keşif, bir gün araştırmacıların işitme kaybı için tedaviler geliştirmesine yardımcı olabilir.

İşitme kaybı ve sağırlık dünya çapında 460 milyondan fazla insanı etkilemektedir. Araştırmacılar, işitmenin doğasını anlayarak, topluluğumuzdaki işitme kaybını desteklemek, tedavi etmek veya önlemek için çeşitli yollar bulmaya devam edebilirler.

Bu makale yayınlandı öfkeli doğa.