Mayıs 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Son Rus-Ukrayna Savaşı: Batılı Yetkililerden Rus Barış Görüşmeleri Vaatleri Üzerine Dikkat Çağrısı – Canlı | Dünya Haberleri

Dracoa firavun faresi ve Cat adındaki zencefil kedisi huzursuz bir ateşkese ulaştı. Platformun karşısındaki köpek hala onlara havlarken, bir aydan fazla bir süre sonra Kharkiv metro istasyonunun bu köşesinde yaşayan insanlar ve evcil hayvanları birbirlerine alıştı.

Podyumun bir tarafında, Titiana Kapustinska yirmi dördüncü doğum günü balonlarını arkasında uyuduğu direğe astı. “Bir gün önce ağladım çünkü nasıl olacağını bilmiyordum ama sonunda insanlar bir araya geldi ve benimle kutladı” dedi.

“En büyük sorun şampanyaydı, hiçbir yerde şişe bulamadım,” diye gülümsedi, bir şişede suyla ziyaretçiler için hazır kahve hazırlıyordu. “Pasta çok önemli değildi. Yine de mağazalardan alabilirsiniz.”

Kharkiv metrosunda firavun faresi Drakoa ile Dasha.

Kharkiv metrosunda firavun faresi Drakoa ile Dasha. Fotoğraf: Dmytro Frantsev/The Guardian

Bir matematik ve fizik öğretmeni olan Kapustynska, bir metro istasyonunun ameliyathanesini, yeraltı odasında yaşayan çocuklar için bir çocuk bakım tesisi ile bir okul arasında bir haç haline getirdi. Doğum gününde süslemeler yaptılar ve çiçekler düzenlediler.

Yaklaşık bir ay önce kutlamak için bir bar ya da restoran seçmeye çalışıyordu. Ancak savaş başladığından bu yana, bombalar, top mermileri ve füzeler Harkov şehir merkezini ve yerleşim alanlarını büyük ölçüde yok etti, yüzlerce sivili öldürdü, belki de savaşın kuşatma altındaki liman kenti Mariupol’un dışındaki en ölümcül saldırılarında.

Buna karşılık, binlerce insanın Sovyet dönemi istasyonlarına sığınmasıyla yaşam büyük ölçüde iç mekanlara ve yeraltına taşındı. Bunlar, Soğuk Savaş döneminde şehrin nüfusunu Batılı bir saldırıdan korumak için tasarlandı, ancak şimdi sığınaklar sivilleri Ruslardan koruyor.

Korkunç, diyor Tetiana’nın 19 yaşındaki erkek kardeşi Denis Kapustinsky, annesiyle birlikte, savaşın en şiddetli bombalamalarından bazılarının kavurucu bir çorak araziye dönüşen kuzey banliyösü Saltivka’da yaşıyordu.

Savaşın başında sırtlarında kıyafetlerden biraz daha fazlasıyla kaçtıkları için artık bir evleri olup olmadığını bile bilmiyor. “Savaşın ilk günü patlamalar çok şiddetliydi. Zaten apartmanları bombalıyorlardı. Giyindik, evraklarımızı aldık ve çıktık.”

Yine de bazıları gün içinde hafif, temiz hava ve alışveriş için dışarı çıkıyor ve Titiana, metro istasyonuna getirilemeyecek kadar büyük olan köpeğiyle beslenmeye ve oynamaya gidiyor – ancak karadan yapılan her yolculuk muhtemelen ölümcül olabilir.

Daha fazla oku:

READ  Amal Clooney Birleşmiş Milletler'e şunları söyledi: Ukrayna bir 'mezbaha'