Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

S&P, Fed tutanaklarının kaybı durduramaması nedeniyle düşüşle bitirdi

  • Fed’in tutanakları, neredeyse hepsinin geçen sefer %0,25’lik bir artışa karar verdiğini söylüyor
  • Enflasyonu kontrol etme ihtiyacı muhtemelen daha fazla artış anlamına gelecek
  • Standard & Poor’s üst üste dördüncü seansında düşüş yaşadı; Aralık ortasından bu yana en kötü koşu
  • Endeksler: Dow Jones %0,26, Standard & Poor’s %0,16 ve Nasdaq %0,13 düştü.

22 Şubat (Reuters) – Wall Street, ABD merkez bankasının faiz oranı politikasına ilişkin son rehberliğinin ortaya çıkmamasına rağmen yatırımcıların temkinli olmasıyla Çarşamba gününü büyük düşüşle kapatırken, S&P 500 (.SPX) art arda dört seansa çıktı. sürprizler

31 Ocak-Şubat Fed tutanakları. İlk toplantıda, “neredeyse tüm Fed yetkilileri, faiz oranı artış hızını çeyrek puana indirme konusunda anlaştılar.

Yüksek enflasyon risklerinin para politikasını şekillendirecek “önemli bir faktör” olmaya devam ettiği ve bunları kontrol altına almak için daha fazla faiz artırımına ihtiyaç duyulacağı inancı da güçlü bir destek aldı.

Bu mesajlar, Fed ve yöneticilerinin son haftalarda ilettiklerine karşı çok az sürpriz içeriyordu ve tutanakların yayınlanmasının ardından hisse senetleri, yayınlanmadan önce dalgalı bir şekilde işlem gördükten sonra genel olarak yatay seyretti.

En son güncellemeler

2 hikaye daha görüntüle

Ancak, ticaretin son saatindeki genel zayıflık hem S&P 500 (.SPX) hem de Dow Jones Sanayi Endeksi’ni (.DJI) kırmızıya itti. Nasdaq Bileşik (.IXIC), son anlarda da olsa pozitif bölgeye geri dönmeyi başardı ve kaybetme serisinin üç puanla kırılmasını sağladı.

OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Ed Moya, “Fed, faiz oranlarını artırma kampanyasını sürdürmeye açıkça kararlı ve bunu resesyon riskleri artsa bile sürdürecek” dedi.

“İşte bu yüzden, dakikaları özümsedikten sonra piyasaların biraz geri çekildiğini gördüm.”

S&P’ye gelince, şu anda Aralık ortasından bu yana en uzun negatif yolunda ve üst üste ikinci gün 4.000 puanın altında kapanıyor: 20 Ocak’tan beri görülmeyen bir seviye.

READ  FTX'te Hindistan doğumlu bir mühendis olan Nishad Singh, dolandırıcılık suçlamalarından suçunu kabul etti

Dow 84.5 puan veya %0.26 düşüşle 33.045.09’a, Standard & Poor’s 6.29 puan veya %0.16 kayıpla 3.991.05’e ve Nasdaq 14.77 puan veya %0.13 artışla 11.507.07’ye yükseldi.

Tüccarlar, 17 Şubat 2023, New York City, ABD’deki New York Borsası’nın (NYSE) katında çalışıyor. REUTERS/Brendan McDermid

S&P ve Dow’daki düşüşlere rağmen düşüşler, piyasaların 2023’te kaydettiği en kötü günlük performans olan Salı günkü kadar şiddetli olmadı.

2022’deki piyasa çöküşünün ardından, yatırımcılar Fed’in faiz artışlarını durduracağını ve muhtemelen yıl sonuna doğru döneceğini umdukları için üç büyük endeks Ocak ayında aylık kazançlar bildirdi.

Bununla birlikte, tüccarlar güçlü bir ekonomi göz önüne alındığında enflasyonun yüksek kalacağını varsayarak daha uzun süre daha yüksek faiz oranlarını fiyatladıkları için Şubat ayında hisse senetleri dalgalıydı.

Para piyasası katılımcıları, oranların Temmuz ayına kadar %5,35’te zirve yapmasını ve 2023’ün sonuna kadar bu seviyelerde kalmasını bekliyor.

OANDA’dan Moya, “Hisse senetlerine ne olacağını göreceğiz, ancak düşüş momentumunun önümüzdeki birkaç hafta içinde artması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

11 büyük S&P 500 sektörünün çoğu geriledi, enerji (.SPNY) ve emlak (.SPLRCR) en kötü performans gösterenler oldu. İkili sırasıyla %0,8 ve %1 düştü.

Enerji endeksi, emtia fiyatlarının yatırımcıların gelecekteki ekonomik büyüme ve yakıt talebine ilişkin endişeleri nedeniyle baskı altında kalmasıyla, art arda yedi seans düşüşle kapandı.

Bu arada, CoStar Group Inc (CSGP.O), çevrimiçi emlak piyasaları sağlayıcısının Realtor.com sahibi Move Inc’i News Corp’tan (NWSA.O) satın almak için artık görüşmelerde bulunmadığını açıklamasının ardından %5,1 düştü – kendisi de 3,2 düşüşle kapandı %. minimum.

ABD borsalarındaki işlem hacmi, son 20 işlem gününde tüm seans için ortalama 11,61 milyar olan hisse senedine kıyasla 10,58 milyar hisseye ulaştı.

S&P 500, 52 haftada dört yeni zirve ve bir yeni dip kaydetti; Nasdaq Composite 36 yeni yüksek ve 110 yeni düşük kaydetti.

READ  Dört Temmuz yolcuları ABD genelinde binlerce uçuş gecikmesi, iptal ve artan gaz fiyatlarıyla karşı karşıya

Bengaluru’dan Johan M. Cherian ve Medha Singh’in ve New York’tan David French’in ek raporları; Margarita Choi’nin düzenlemesi

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.