Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SpaceX, Cape Canaveral'dan Falcon 9 roketiyle 24 Starlink uydusunu fırlattı

SpaceX, Cape Canaveral'dan Falcon 9 roketiyle 24 Starlink uydusunu fırlattı
Cape Canaveral'daki yük işleme tesisinde fırlatılmaya hazırlanan Starlink V2 Mini uydularının dosya fotoğrafı. Kredi bilgileri: SpaceX

Güncelleme 17:29 EDT: SpaceX, Starlink 6-39'un fırlatma zamanını ayarladı.

SpaceX, Cumartesi günü bugüne kadarki en büyük ikinci nesil Starlink uydu grubunu fırlatmaya hazırlanıyor. Şirket, Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundaki Space Launch Complex 40'ta uçmaya hazırlanan Falcon 9 roketine 24 adet Starlink V2 Mini yükledi.

Starlink 6-39 misyonunun 20:59 EDT'de (0159 UTC) başlaması planlanıyor. Bu, 2024'te şu ana kadar 11'inci özel Starlink fırlatması olacak ve Falcon 9'un son uçuşlarda taşıdığı uyduya kıyasla ilave bir ikinci nesil Starlink uydusunu da içeriyor. SpaceX'in bu ek kapasiteyi Falcon 9'dan daha fazla performans elde ederek, uçuş profilini değiştirerek veya her uydunun kütlesini azaltarak mı elde ettiği belli değil. 27 Şubat 2023'teki ilk küçük V2 dağıtım görevi 21 uydu taşıdı. SpaceX, Mayıs ayında Cape Canaveral'daki fırlatma başına kapasiteyi 22 uyduya çıkardı, ardından Ekim 2023'te bu sayıyı tekrar 23'e çıkardı.

Spaceflight Now, kalkıştan yaklaşık bir saat önce başlayacak canlı yayına sahip olacak.

Kalkıştan yaklaşık sekiz buçuk dakika sonra, Falcon 9'un 1069 kuyruk numaralı ilk aşama iticisi, SpaceX'in insansız uzay aracı “A Shortfall of Gravitas”a inecek. Bu, bu İHA'ya 59'uncu, İHA'nın ise bugüne kadar 215'inci inişi olacak.

Starlink uydularının Falcon 9'un üst kısmından kalkıştan bir saatten biraz daha uzun bir süre sonra konuşlandırılması planlanıyor ve fırlatılan Starlink uydularının toplam sayısı 5.896'ya çıkacak. İstatistik Astrofizikçi Jonathan McDowell tarafından takip edildi.

Hedefe iniş

Starlink 6-39 misyonu Bahamalar ile yeni bir uluslararası ortaklığın hemen ardından geliyor.

Bahamalar Turizm, Yatırım ve Havacılık Bakanlığı (MOTIA), Salı günü SpaceX ile şirketin Exumas'ın doğusundaki doğu kıyısında konuşlandırılan dronlarının hızlandırılmış inişler için önünü açmaya yardımcı olan bir anlaşma mektubu (LOA) duyurdu.

READ  Chicago Üniversitesi bilim adamlarından çığır açan bir keşif

Motia, bunun Bahamalar'ın çevresindeki bölgelerden “füze ​​inişlerinin özel bir görüntüsünü” sağlayacağını ve burayı “dünya çapında türünün tek varış noktası” haline getireceğini söyledi.

Hohn, “SpaceX ile yapılan anlaşma mektubu, Bahamalar için yeni bir dönemi temsil ediyor. Falcon 9 roketlerinin Bahama sularında otonom bir insansız hava aracına güvenli bir şekilde inmesini sağlamak ve roketin yeniden kullanım çabalarının sürdürülmesine yardımcı olmak için SpaceX ile çalışmaktan onur duyuyoruz” dedi. I. Chester Cooper Bahamalar Başbakan Yardımcısı ve Turizm, Yatırım ve Havacılık Bakanı tarafından yapılan açıklamada.

Cooper, “Aynı zamanda, uzaydan gelen yüksek hızlı Starlink İnterneti ile bu anlaşma vatandaşlarımız için benzeri görülmemiş fırsatlara kapı açıyor ve eğitim, acil durum müdahalesi ve yenilikçiliğin uzun vadeli faydalarını artırıyor” dedi. “Bahamalar Hükümeti ekonomik büyümeyi sağlamak, istihdam yaratmak ve eğitim fırsatlarını geliştirmek için bu ortaklıktan yararlanmayı hedefliyor.”

Starlink internet hizmeti ilk kez Ağustos 2023'te Bahamalar'da kuruldu. SpaceX fırlatma başkan yardımcısı Kiko Dontchev, X'teki bir gönderisinde, Bahamalar delegasyonu üyelerinin yetki mektubu açıklanmadan önce Pazartesi günü SpaceX genel merkezini ziyaret ettiğini söyledi.

Bahamalar Topluluğu Başbakanı Philip Brave Davis, X'te yaptığı açıklamada, bu anlaşmanın aynı zamanda “okullarımız için daha fazla bağlantı sağlayacak ve ilk müdahale ekiplerimizin yeteneklerini artıracağını” söyledi.

SpaceX için yeni iniş bölgesi, daha güneydeki yörüngeler gerektiren yörüngelere giden fırlatma yollarını optimize etmesine olanak tanıyacak. Bu, Bahamalar'ı kuşatmak için gereken “köpek ayağı” manevralarını azaltacak ve Falcon 9'a daha fazla Starlink uydusu taşıyacak performansı verecek.

READ  Antarktika'nın altında gizlenmiş çok miktarda su keşfedildi

Starlink 6-39 misyonu, Bahamalar'ın doğusunda, daha önce Starlink uydularından oluşan bu takımyıldız için kullanılan bir alanda ilk aşama güçlendirici karayı görecek.