Kasım 29, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SpaceX, Crew-5 uzay görevinde bir Rus kozmonotu fırlattı

SpaceX, Crew-5 uzay görevinde bir Rus kozmonotu fırlattı

Dört astronot taşıyan bir SpaceX roketi Çarşamba günü Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlatıldı.

Roket, Çarşamba öğleden sonra NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden havalandı. Perşembe günü saat 17.00’den kısa bir süre önce uzay istasyonuna varması planlanıyor.

Görevin yolcularından biri olan Crew-5, Rus kozmonot Anna Kekina’dır. Uzay aracındaki varlığı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali karşısında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda ABD ve Rusya arasında işbirliğinin sürdüğünü gösteriyor.

Çarşamba günkü uçuştaki diğer ekip üyeleri NASA’dan Nicole Mann ve Josh Cassada ve Japonya’nın uzay ajansı JAXA’dan Koichi Wakata. Dörtlü, uzay istasyonunda yörüngede yarım yıl geçirecek.

Temmuz ayında, NASA ve Rus uzay endüstrisini denetleyen devlet şirketi Roscosmos, Rus kozmonotlarını Amerikan roketlerinde ve NASA astronotlarını Rus Soyuz roketlerinde taşımak için bir anlaşma imzaladı. Düzenlemenin bir parçası olarak, NASA astronotu Frank Rubio geçen ay Soyuz gemisine fırlatıldı. Bayan Kekina, SpaceX roketine binen ilk Rus kadındır.

Son yıllarda, hatta Ukrayna savaşından önce, Rus ve Amerikalı yetkililer Uluslararası Uzay İstasyonunun geleceğini düşündüler. Yörüngedeki karakol 2000 yılından beri sürekli olarak işgal ediliyor ve her iki ülke tarafından ortaklaşa yönetiliyor.

İstasyonun yönetimi için mevcut anlaşma 2024 yılında sona eriyor. Trump yönetimi sırasında NASA yetkilileri Uluslararası Uzay İstasyonunu emekli etmeyi öner Ve onlar Ticari alternatifler. Ancak, herhangi bir özel uzay istasyonunun bu kadar hızlı fırlatılması olası görünmüyor ve NASA şimdi Uluslararası Uzay İstasyonundaki operasyonları 2030’a kadar uzatmak istediğini söylüyor.

Rusya kendi uzay istasyonunu kuracağını söyledi, ancak hazır olana kadar Uluslararası Uzay İstasyonundan ayrılmayacağını da belirtti. Roscosmos’un eski genel müdürü Dmitry Rogozin, Rusya’nın projeden ayrılacağına dair abartılı tehditlerde bulunurken, Rusya, anlaşmanın 2024’te sona ermesinden önce ayrılacağına dair hiçbir resmi açıklama yapmadı.

READ  NASA, tropikal bir fırtına nedeniyle başlattığım bir sonraki Artemis girişimine yaklaşıyor

Rusya, uzay istasyonuna katılan diğer ülkeler gibi, şu anda NASA ile 2030’a kadar önerilen bir uzatma hakkında konuşuyor. Rusya, katılımının uzun sürmeyebileceğini öne sürdü, ancak gelecekteki uzay istasyonu faaliyete geçene kadar ayrılmayacağını da söyledi. .

Uzay istasyonunun geleceği hala ufukta değilken, NASA ve Rusya şimdilik ekiplerin yörüngedeki karakola ve karakoldan taşınması konusunu ele almak zorunda kaldı. Uzay istasyonunun ilk yıllarında, Shuttle Columbia’nın 2003’teki kaybından önce, iki ülke ABD uzay mekiği ve Rus Soyuz uzay aracında yer değiştirdi. Uzay mekikleri 2011’de emekli olduktan sonra NASA, astronotlarını yörüngeye ve yörüngeden taşımak için Rusya’dan koltuk satın aldı. SpaceX’in Crew Dragon kapsülü 2020’de faaliyete geçtiğinde bu gereksiz hale geldi.

Ancak NASA, koltuk ticareti yapmaya devam etmek istedi. Koltuk değişim programı için NASA ile Roscosmos arasında herhangi bir para ödenmiyor. Bunun yerine, düzenleme, Rus liderliğindeki bir segment ve NASA liderliğindeki bir segmentten oluşan uzay istasyonunun sorunsuz çalışmasını sağlamaya yardımcı olmayı amaçlıyor.

NASA Televizyonu’nun lansmanı kapsaması sırasında NASA Yöneticisi Bill Nelson, “İtkiyi sağlıyorlar” dedi. “Biz Amerika Birleşik Devletleri, elektriği sağlıyoruz. Yani tüm mürettebatın güvenliği ve istasyonun çalışması için, özellikle güvenlik açısından ikisine şimdi orada ihtiyacımız var.”

Buradaki endişe, bir tür acil durumun – örneğin bir mürettebat üyesiyle ilgili ciddi bir sağlık sorunu – Dünya’ya erken dönüşe yol açabilmesidir. Uzay aracındaki tüm mürettebat üyeleri de Dünya’ya dönmek zorunda kalacak. (Aksi takdirde kalan uzay aracında yeterli koltuk olmayacaktır.) Tüm Ruslar bir Soyuz’a ulaşırsa, bu, uzay istasyonunun Rus bölümünü onu yönetecek bir ekip olmadan bırakacaktır.

NASA, Bayan Kekina’nın Mürettebat 5’in bir üyesi olarak ilan edildiği Temmuz ayında yaptığı açıklamada, “Entegre Uçuş Ekipleri, istasyonda gerekli bakım ve uzay yürüyüşü için uygun şekilde eğitilmiş mürettebat üyelerinin bulunmasını sağlar.” Dedi.

READ  Beni aya uçur, yıldızlar arasında oynamama izin ver: NASA adını aya gönderecek

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana sahadaki gerilimlere rağmen, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki operasyonlar büyük ölçüde etkilenmedi. Ancak sahada gerginlikler vardı. Bay Rogozin hala Roscosmos’u yönetirken, Rus havayollarına yönelik ekonomik yaptırımların kaldırılmasını talep ederken, Rusya’nın uzay istasyonunu terk etmekle tehdit etti. Ve Temmuz ayında, nadir görülen bir onaylamama dalgasıyla NASA, Rus uzay ajansı Roscosmos’u gemiyi taşıyan uzay istasyonunda üç Rus kozmonotun fotoğraflarını dağıttığı için sert bir şekilde eleştirdi. Rus destekli ayrılıkçıların bayrakları Ukrayna’nın iki ilinde.

Kısa bir süre sonra, Bay Rogozin değiştirildi ve halefi Yuri Borisov daha da bunalıma girdi.

Atanmasından kısa bir süre sonra, Bay Borisov bunu önerdi. Rusya’nın 2024’ten sonra uzay istasyonuna katılımı Temmuz ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede kararsızdı. Ancak Borisov ve diğer Rus yetkililer, Rusya’nın bağımsız yörünge istasyonunun bu on yılın sonuna kadar inşa edilmeyeceğini belirterek, ülkelerinin planları konusunda daha temkinli davrandılar.

“İnsanlı programımızı bir dakika bile durdurmayı düşünmüyoruz, bu nedenle gelecek planlarımız Rus yörünge istasyonunun inşasıyla ilgili olacak.” Roscosmos’un bir raporuna göre, Bay Borisov bu hafta Rusya Bilimler Akademisi’nde söyledi.

Koltuk değişimi önümüzdeki yıl da devam edecek.

Bir başka Rus kozmonotu olan Andrey Fedyaev, SpaceX’in Şubat ayı için planlanan yaklaşan görevi olan Crew-6’nın bir üyesi olacak.

İlkbaharda başlaması planlanan yaklaşmakta olan Soyuz misyonunda, NASA astronotu Laurel O’Hara da gemide olacak.