Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SpaceX Falcon 9 Cuma günü geç saatlerde Uzay Sahili üzerinde gökyüzünü aydınlatacak

SpaceX Falcon 9 Cuma günü geç saatlerde Uzay Sahili üzerinde gökyüzünü aydınlatacak

Oynar

Jeouzaysal navigasyon tavsiyelerine ve Federal Havacılık İdaresi’ne göre SpaceX Cuma akşamı başka bir Starlink uydusu grubunu fırlatmayı hedefliyor.

SpaceX, Perşembe akşamı itibarıyla kalkış saatinin 20.32 olmasını hedeflediğini doğruladı. SpaceX’in o saatte fırlatılamaması halinde 23.30’a kadar yedekleme imkanı olacak.

Falcon 9 roketi Cape Canaveral Uzay Fırlatma Kompleksi 40’tan (SLC-40) havalanacak ve güneydoğu yörüngesini takip edecek.

Falcon 9, kalkıştan yaklaşık sekiz buçuk dakika sonra Atlantik Okyanusu’ndaki bir insansız hava aracına inecek. Güçlendirici 21’inci uçuşunu gerçekleştirecek ve en çok, yörüngeye ulaşan ilk sivil görev olan Inspiration4 misyonu ve Axiom-1 misyonuyla hatırlanıyor.

Bir sonraki Florida roketi ne zaman fırlatılacak? Bugün lansman var mı? SpaceX, NASA ve ULA’nın Florida’daki yaklaşan roket fırlatma programı

Yörüngede kaç tane SpaceX Starlink uydusu var?

Bu, SpaceX’in deniz de dahil olmak üzere dünyanın en uzak konumlarından bazılarına İnternet sağlayan İnternet uydularının en son lansmanı olacak. Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde astrofizikçi olan Jonathan McDowell’e göre SpaceX’in şu anda yörüngede 5.941 çalışır durumda Starlink uydusu var. Starlink 6-59’un tipik bir Space Coast 23 uydu yükü olsaydı, SpaceX’i 5.964 uyduya bağlayarak müşterilere İnternet sunabilirdi.

Amazon Kuiper takımyıldızı yakında hizmete giriyor

Son zamanlarda FLORIDA TODAY, Amazon’un uydu internet takımyıldızı Project Kuiper’da ilerleme kaydedildiğini bildirdi. Mayıs ayında Cape Canaveral’da Ulusal Uzay Kulübü tarafından düzenlenen bir öğle yemeğinde Amazon’un kamu politikasından sorumlu başkan yardımcısı Brian Hausman, şirketin bu yılın sonlarında fırlatma planlarından bahsetti.

Halihazırda 80’den fazla fırlatmanın garanti altına alındığı milyarder Jeff Bezos tarafından kurulan dev şirket, takımyıldızın yarısını 2026 yılının Temmuz ayına kadar yörüngeye yerleştirmeyi hedefliyor. Jeff Bezos artık Amazon’un CEO’su olmasa da onun roket şirketi Blue Origin’di. Bu uyduları Florida’dan New Glenn roketiyle fırlatmak için sözleşme imzaladı.

READ  NASA'nın duyurusu (video) ile Ekim 2023'teki “Ateş Çemberi” güneş tutulmasına hazırlanın

Bu sadece Blue Origin değil; Amazon kendi Kuiper uydularını fırlatmak için ULA, Arianespace ve hatta SpaceX’i görevlendirdi.

Amazon’un hedefi, SpaceX gibi, Dünya üzerinde yeterince hizmet alamayan bölgelere hızlı, uygun fiyatlı internet sağlamaktır.

FLORIDA TODAY uzay ekibinden en son uzay haberlerini takip edin floridatoday.com/space.

Brooke Edwards, Florida Today’in uydu muhabiridir. Onu ara [email protected] Veya onuncuda: @prokovstars.