Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SpaceX lansmanı: Bir turist görevi Uluslararası Uzay İstasyonuna yanaşıyor. İşte bilmeniz gereken her şey

SpaceX lansmanı: Bir turist görevi Uluslararası Uzay İstasyonuna yanaşıyor.  İşte bilmeniz gereken her şey

Görev, Cuma sabahı Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden kalktı. Yörüngeye ulaştıktan sonra roketten ayrılan uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na yakın manevra yaparken yörüngede yaklaşık 20 saat serbest uçuş yaptı.

Gezi, Houston, Teksas merkezli bir girişim tarafından mümkün oldu. aksiyom uzayıFüze uçuşları rezervasyonu yapmak, gerekli tüm eğitimi sağlamak ve parası olanlar için Uluslararası Uzay İstasyonuna uçuşları koordine etmek isteyen . Tüm bunlar, ABD hükümetinin ve özel sektörün Uluslararası Uzay İstasyonu içinde ve dışında ticari faaliyetleri teşvik etme hedefiyle uyumludur.

AX-1 olarak adlandırılan bu görevde, eski bir NASA astronotu olan ve göreve liderlik eden Axiom çalışanı olan Michael Lopez Alegria var; İsrailli işadamı Eitan Stibi. Kanadalı yatırımcı Mark Pathy; Ohio emlak patronu Larry Connor.

SpaceX Crew Dragon uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonuna vardıktan sonra, üç NASA astronotu, bir Alman astronotu ve üç Rus kozmonotu da dahil olmak üzere uzay istasyonunda bulunan yedi profesyonel astronotla birleşirler.

Bu, Rusya’nın yaptığı gibi Uluslararası Uzay İstasyonunu ziyaret eden müşterilerin veya astronot olmayanların ilk ödemesi değil. Tükendi koltuklar Çeşitli heyecan arayanlar için Soyuz uzay aracında geçmiş yıllarda. Ancak bu, hükümetin astronot birliklerinin aktif üyeleri olmayan, tamamen sıradan vatandaşlardan oluşan bir mürettebata sahip olmak için ilk görevdir. Aynı zamanda sıradan vatandaşlar, ABD yapımı bir uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonuna ilk kez seyahat ediyor.

İşte bilmeniz gereken her şey.

Bütün bunlar ne kadar tutar?

Aksiyom daha önce fiyatını açıklamıştı. koltuk başına 55 milyon dolar Uluslararası Uzay İstasyonuna 10 günlük bir gezi için, ancak şirket, geçen yıl bir basın toplantısında fiyatın “on milyonlarca” olduğunu söylemek dışında, bu özel görevin mali şartları hakkında yorum yapmayı reddetti.

Uluslararası Uzay İstasyonu devlet tarafından finanse edildiğinden ve işletildiğinden, görev Axiom, SpaceX ve NASA arasındaki yakın koordinasyonla mümkün hale geldi.

Uzay ajansı bazılarını açıkladı detaylar 20 yıllık laboratuvarını kullanmanın ona ne kadara mal olacağı hakkında.

Tek başına yemek, uzayda kişi başına günde 2.000 dolara mal oluyor. Ticari bir ekip için uzay istasyonuna gidip gelmek için malzeme almak, kişi başına günlük 88.000 ila 164.000 dolar arasındadır. Her bir görev için NASA astronotlarından gerekli desteği almak, ticari müşterilere 5,2 milyon dolara mal olacak ve NASA’nın tüm görev desteği ve planlama kredileri 4,8 milyon dolar daha alacak.

READ  470 milyon yıl önce Dünya'yı kolonize eden bitkiler için iki kritik gen tanımlandı.

Kim uçuyor?

Lopez Allegria, bir emektar 1995 ve 2007 yılları arasında uzaya dört uçuş NASA ile geçirdiği süre boyunca, bir Axiom çalışanı olarak bu göreve liderlik ediyordu.
Axe Crew 1 (soldan sağa) Larry Connor, Mark Bathy, Michael Lopez Allegria ve Eitan Stipe.
Üç ödeme yapan müşteri hakkında daha fazla bilgi için kapsamımıza göz atın Burada.

Rus çatışması göz önüne alındığında Uluslararası Uzay İstasyonuna gitmek güvenli mi?

Rusya, Amerika Birleşik Devletleri’nin Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki birincil ortağıdır ve uzay istasyonu uzun zamandır Soğuk Savaş sonrası işbirliğinin bir sembolü olarak selamlanmıştır.

Bununla birlikte, ABD-Rusya ilişkileri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında zirveye ulaştı. Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri Rusya’ya ağır yaptırımlar uyguladı ve ülke buna çeşitli şekillerde yanıt verdi. Rus füze motorlarını Amerikan şirketlerine satmayı reddetme. Rus Uzay Ajansı başkanı Roscosmos bile sosyal medyayı istifa etmekle tehdit etti. ISSA Sözleşmesi.

Tüm bu yutturmacaya rağmen, NASA defalarca NASA ve Rus meslektaşlarının perde arkasında sorunsuz bir şekilde birlikte çalıştığına dair güvence vermeye çalıştı.

NASA Yöneticisi Bill Nelson yakın tarihli bir açıklamada, “NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu ile ilgili son yorumların farkında. ABD yaptırımları ve ihracat kontrol önlemleri, uzay istasyonunda ABD-Rusya uzay işbirliğine izin vermeye devam ediyor.” Dedi. “Uluslararası ortaklarımız, astronotlar ve astronotlar arasındaki profesyonel ilişki, Uluslararası Uzay İstasyonundaki herkesin güvenliği ve görevi için devam ediyor.”

Astronotlar mı yoksa turist mi?

Bu, şu anda uzay uçuşu topluluğu üzerinde asılı duran bir soru.

ABD hükümeti, geleneksel olarak, Dünya yüzeyinin 50 mil üzerinde seyahat eden herkese astronot kanatları verdi. Ancak ticari astronot kanatları – Federal Havacılık İdaresi tarafından tanıtılan nispeten yeni bir isim – oldukça özgürce dağıtılmayabilir.

Geçen yıl, FAA Tüm ticari astronot süitleri programını sonlandırmaya karar verdi 1 Ocak 2022. Şimdi, Federal Havacılık İdaresi (FAA), bir web sitesinde 50 mil eşiğini geçen herkesin isimlerini listelemeyi planlıyor.
CNN'de ilk: ABD, Bezos, Branson ve Shatner'a astronot kanatlarını veriyor

Uzaya giden yol için para ödeyen insanlardan “astronot” olarak bahsetmeye devam etmenin adil olup olmadığı açık bir sorudur ve sayısız gözlemci – NASA astronotları dahil – görüşlerini bildirdi.

Herkes o kadar endişeli değil rötuş kelimeleri.
Eski NASA astronotu Terry Virts, “Kıçını bir rokete bağlıyorsan, bence buna değer” dedi. National Geographic Durum sorulduğunda. “F-16 pilotuyken, Cessna pilotu olarak anılmayı kıskanmıyordum. Beş dakikalık bir yörünge altı pilotu olmak için ödeme yapıp yapmadığınızı veya gezegenler arası bir uzay aracına pilotluk yapıp yapmadığınızı herkes bilirdi. Bu ikisi Farklı şeyler.”

AX-1 ekibine sorarsanız, “turist” olarak anılmaktan hoşlanmıyorlar.

READ  SpaceX'in özel Ax-1 astronot uçuşunun, NASA'nın Artemis 1 ay roketinin bekleyen testini başlatmasına izin verildi

Lopez Allegria bu ayın başlarında gazetecilere verdiği demeçte, Jeff Bezos Blue Origin’in süpersonik uçuşlarına atıfta bulundu. “Uzay turizminin önemli bir rolü olduğunu düşünüyorum ama Axiom’un anlamı bu değil.”

Mürettebat, bu görev için kapsamlı bir eğitimden geçti ve eğitimde profesyonel astronotlarla aynı görevlerin çoğunu üstlendi. Ancak gerçek şu ki, bu yolculukta para ödeyen üç müşteri – Stibbe, Pathy ve Connor – binlerce başvuru havuzundan seçilmedi ve hayatlarının çoğunu bu çabaya adamıyorlar.

Aksiyomun kendisi geçmişte kelimelerin kullanımı konusunda daha kararsızdı.

Şirket web sitesinde “Ticari insan uzay uçuşu. Uzay turizmi. Adına ne derse desin – oluyor. Ve yakında,” diye yazdı şirket. İnternet sitesi.

Uzaydayken ne yapacaklar?

Her ekip üyesinin üzerinde çalışmayı planladıkları araştırma projelerinin bir listesi vardır.

Connor, Axiom’a göre, normal üreme sürecini durduran ve “yaşla ilgili birçok hastalıkla ilişkili” hücreler olan uzay uçuşunun yaşlanan hücreleri nasıl etkilediği konusunda biraz araştırma yapacak. Bu araştırma Mayo Clinic ve Cleveland Clinic ile ortaklaşa yürütülecektir.

Pathé’nin yapılacaklar listesindeki maddeler arasında, birkaç Kanada hastanesiyle ortaklaşa yürüteceği daha çok çocuk sağlığına odaklanan bazı ek tıbbi araştırmalar ve bazı koruma sosyal yardım girişimleri yer alıyor.

Axiom’a göre, Stibbe ayrıca bazı araştırmalar yürütecek ve “İsrail’deki ve dünyadaki genç nesli birbirine bağlamak için eğitim ve sanatsal faaliyetlere” odaklanacak. Stipe, 2003 yılında Columbia uzay mekiği felaketinde ölen ilk İsrailli astronot Ilan Ramon’un adını taşıyan, kar amacı gütmeyen bir uzay eğitimi organizasyonu olan Ramon Vakfı adına uçuyor. Stipe’nin biyografisi, kendisi ve Ramon’un “yakın” bir dostluğu paylaştığını söylüyor.

Konaklama sırasında, mürettebat ayrıca arazinin geniş manzarasının keyfini çıkarma fırsatına sahip olacak. Ve bir noktada, gemideki diğer astronotlarla bir yemek paylaşacaklar. Yemekleri ünlü şef ve hayırsever Jose Andres ile ortaklaşa hazırlandı. Axiom’a göre, yemekleri “Komutan Lopez-Alegria’nın yerli İspanya’sının geleneksel lezzetlerine ve yemeklerine dayanıyor.”

READ  Bu araştırmacılar, 70 gün boyunca ölü balıkların çürümesini izledi - bilim aşkına