Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SpaceX, Starlink lansmanında kayıtların toplu olarak yeniden kullanımını ve yüklenmesini belirler

Falcon 9 Starlink launch

WASHINGTON – SpaceX, Falcon 9 güçlendiricisinin yeniden kullanımı ve roketin 19 Mart’ta Starlink uydularının yakın zamanda fırlatılmasıyla yörüngeye koyduğu kütle için rekor kırdı.

Falcon 9, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundaki Uzay Fırlatma Kompleksi 40’tan saat 12:42 ET’de havalandı. Fırlatma, bölgedeki fırtınaların 18 Mart ET 23:24’te fırlatmayı dışlamasından sonra, o gece iki olayın ikincisinde gerçekleşti.

Falcon 9, 53 Starlink uydusunu yaklaşık 320 km yükseklikte yörüngeye yerleştirdi. SpaceX, kış aylarında güçlendirici kurtarma için deniz koşullarının daha elverişli olduğu bir güneydoğu yörüngesinde daha önce birkaç Starlink lansmanı uçurduktan sonra, bu görevde kuzeydoğu yörüngesindeki fırlatmalara yeniden başladı.

de Lansmandan sonra tweet atSpaceX CEO’su Elon Musk, fırlatmanın 16.25 metrik tonla şimdiye kadarki en ağır Falcon 9 yükü olduğunu söyledi. Bu, uyduları yerleştirmek için kullanılan gergi çubuklarını ve eğer öyleyse bu çubukların kütlesini içerip içermediğine bağlı olarak, bireysel Starlink uydularının her birinin 306 kilograma kadar ağırlığa sahip olduğu anlamına gelir. Karşılaştırıldığında, önceki nesil Starlink uydularının her biri yaklaşık 260 kilogram ağırlığındaydı.

Bu görevle SpaceX, 2.335 Starlink uydusunu fırlattı, Jonathan McDowell tarafından tutulan istatistiklere göre. Bunlardan 1.575’i operasyonel yörüngede ve yaklaşık 450’si operasyonel yörüngede olmak üzere 2.112 uydu yörüngededir.

SpaceX ayrıca, Atlantik Okyanusu’ndaki bir drone gemisine inen B1051 olarak adlandırılan bu güçlendiricinin on ikinci lansmanı ile güçlendiricinin yeniden kullanımında yeni bir dönüm noktası oluşturdu. Güçlendirici ilk olarak üç yıl önce Experimental Crew 1 test uçuşunu başlattı ve bu uçuşa göre Radarsat Constellation Mission, SXM-7 radyo uydusu ve dokuz Starlink görevini de başlattı. Diğer iki takviye 11 uçuş yaptı.

Crew Dragon’un kaymasının iki görevi

Starlink’in lansmanından saatler önce, Falcon 9’un 2022 ve NASA ve Axiom Space için 11. görevi, yaklaşmakta olan Crew Dragon görevlerinin birkaç günlüğüne geri döndüğünü duyurdu.

READ  Süper kütleli bir kara delik bir yıldızı yutar ve kalıntılarını Dünya'ya fırlatır.

Axiom Space 18 Mart’ta yaptığı açıklamada, X-1’in dört ticari astronot taşıyan Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevinin 30 Mart’tan 3 Nisan’a ertelendiğini söyledi. Şirket, dört günlük gecikmenin “ekiplerin gelecekteki uzay aracı görevinin son işlemlerini tamamlamasına izin vereceğini” söyledi.

Şirket, 3 Nisan tarihini “bekleyen alan kullanılabilirliği” olarak ekledi. NASA, 14 Mart’ta düzenlediği bir brifingde, 17 Mart’ta Fırlatma Kompleksi 39B’de başlatılan Uzay Fırlatma Sistemi provasının 3 Nisan’da gerçekleşmesinin planlandığını duyurdu. NASA yetkilileri bu yılın başlarında Falcon 9 Crew Dragon fırlatmasına ev sahipliği yapan LC-39A’nın LC-39B’deki SLS fırlatmaları sırasında temizlenmesi gerektiğini, ancak bu kısıtlamanın ıslak elbise provası için geçerli olmayacağını söyledi.

NASA ayrıca 18 Mart’ta Uluslararası Uzay İstasyonuna dört NASA ve ESA astronotu gönderecek olan Crew-4 ticari ekip misyonunun 15 Nisan’dan 19 Nisan’a düşürüldüğünü duyurdu. İnsanlı uzay uçuşu görevleri arasındaki verileri gözden geçirir” ve ayrıca yörünge mekaniğine dayalı çok günlük fırlatma denemelerine izin verir. İnceleme sonrası fırlatma tarihi önümüzdeki hafta başlarında kesinleşecek.