Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SpaceX Starship Rocket Lansmana Hazırlanıyor: Canlı Güncellemeler

Elon Musk’ın insanları Ay’a ve Mars’a gönderme konusundaki gümüş tonlu vizyonu, Teksas’ın güney köşesindeki 120 metrelik bir fırlatma kulesinin yanında duruyor. Bu, Starship adlı yeni bir SpaceX roketi ve şimdiye kadar uzaya gitmiş tüm araçlardan daha güçlü.

Pazartesi sabahı erken saatlerde SpaceX, Starship prototipini ilk kez uzaya fırlatmaya çalışacak.

Musk, Pazar gecesi Twitter kullanıcılarıyla sesli bir tartışma sırasında “Aslında bu roketi Dünya’ya ulaştırmak için can atıyoruz” dedi.

İşte gezi hakkında bilmeniz gerekenler.

Uzay aracı ne zaman fırlatılıyor ve nasıl izleyebilirim?

Starship ve onu yörüngeye taşıyacak olan Super Heavy’nin Pazartesi sabahı erken saatlerde Brownsville’in hemen dışındaki Texas’taki SpaceX test sahasında yakıtla doldurulması planlanıyor. SpaceX’in Starbase adını verdiği fırlatma sahası, Meksika Körfezi’ne yakın.

SpaceX, uçuşu 9:20 ET olarak planladı ve bu saat ile 10:30 arasında herhangi bir zamanda başlayabilir.

SpaceX yayına gireceğini söyledi YouTube kanalında Roket kalkışa hazır hale gelmeden 45 dakika önce. Veya yukarıdaki gömülü video oynatıcıda izleyebilirsiniz.

Sorun çıkarsa ve SpaceX Pazartesi günü fırlatılamazsa, girişim hafta boyunca devam edecek. Site açılırken Bulanık görünüyordu Pazar öğleden sonra, SpaceX dedi Hava “yarın sabah çok güzel görünüyordu ama rüzgar kesmesini izliyoruz”.

Ancak Musk, Pazartesi lansmanı için düşük beklentiler belirledi ve muhtemelen teknik bir ayrıntı nedeniyle iptal edileceğini öne sürdü.

“Gecikme ihtimali yüksek çünkü lansman konusunda çok dikkatli olacağız” dedi. “Eğer bir şeyler ters giderse, ters gitmesi gereken çok şey vardır.”öğle yemeği

SpaceX Yıldız Üssü

Boca Chica, Teksas

uzay aracı nedir?

Şimdiye kadar yapılmış en uzun roket – 100 metre (120 metre) veya kaidesi dahil Özgürlük Heykeli’nden yaklaşık 90 metre daha uzun.

READ  NASA'nın CAPSTONE Ay'a Fırlatma Gecikmeli - Uzay aracı, benzersiz bir ay yörüngesine sahip ilk uçacak

Ve bir roket güçlendiricide şimdiye kadarki en çok motora sahiptir: Üst Yıldız Gemisini yörüngeye itecek olan alt kısım olan Super Heavy, altından çıkan SpaceX’in güçlü Raptor motorlarından 33 tanesine sahiptir. Apollo astronotlarını Ay’a taşıyan Satürn V’den çok daha fazla, tam gazda 16 milyon pound itme gücü üretebiliyorlar.

Starship tamamen yeniden kullanılabilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Süper Ağır itici, SpaceX’in daha küçük Falcon 9 roketleri gibi inecek ve Starship, iniş için dikey bir konuma dönmeden önce bir gökyüzü dalgıcı gibi uzayın göbeğinden atmosfer boyunca dönebilecek.

SpaceX neden yıldız gemisini inşa ediyor?

Mevcut SpaceX Falcon 9 roketi, dünyanın en çok fırlatılan roketidir. 2023’te en son Cuma gecesi olmak üzere 24 kez uzaya fırlatıldı.

Uzay aracı bir sonraki adımdır. Çok daha fazla faydalı yük ve çok daha fazla Falcon 9 taşıyabilecek ve tamamen yeniden kullanılabilir olduğu için Starship, faydalı yükleri yörüngeye fırlatma maliyetini önemli ölçüde azaltabilir.

NASA, bu on yılın sonunda Artemis III ve IV görevleri için astronotları ay yörüngesinden ay yüzeyine taşıyacak aracın bir versiyonunu yapması için SpaceX’e para ödüyor. Uzay aracı aynı zamanda Musk’ın insanları Mars’a gönderme vizyonunun da merkezinde yer alıyor.

Yolculuk sırasında neler olacak?

Pazartesi günkü test uçuşu için Starship, Teksas’tan başlayıp Hawaii açıklarındaki sulara sıçrayarak Dünya’nın çevresini dolaşacak.

Sonunda SpaceX, gelecekteki fırlatmalarda yeniden kullanılmak üzere hem Super Heavy yörünge aracını hem de Starship’i düzenli olarak indirmeyi umuyor. Ancak Pazartesi günkü uçuş için uzay aracı okyanusa çarpacak ve batacak. Araçlar için ilk test olması amaçlanan veriler, mühendislerin çalışmayanları düzeltmelerini ve iyileştirmeler yapmalarını sağlayacak.

Bay Musk, Pazar gecesi uçuşun asıl amacının füzeyi fırlatma sahasından hatasız bir şekilde uzaklaştırmak olduğunu söyledi.

READ  Çin füzesi Dünya'ya düştü, NASA Pekin'in bilgi paylaşmadığını söyledi

“Sadece fırlatma rampasını havaya uçurma,” dedi.

Pazartesi fırlatılmasından yaklaşık sekiz dakika sonra Super Heavy, Meksika Körfezi’ne fırlatılacak. Uzay aracı uzayda daha yükseğe uçacak, yaklaşık 150 mil yüksekliğe ulaşacak ve atmosfere yeniden girmeden önce Dünya’nın etrafında seyahat edecek. Fırlatmadan yaklaşık 90 dakika sonra yeniden girişten sağ çıkarsa, Kauai adasının yaklaşık 62 mil kuzeyindeki Pasifik Okyanusu’na sıçrayacak.

Ancak Starship’in tüm yeni sistemlerinde, SpaceX’in kurucusu tüm uçuş hedeflerine ulaşmanın zorluklarını kabul etti.

Musk, “Bu füzenin başarısız olmasının milyonlarca yolu var” dedi. “Saatlerce devam edebilirim.”