Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SpaceX'in 2024'teki ilk Falcon 9 lansmanı, hücreye bağlı ilk 6 Starlink uydusunu içeriyor – Spaceflight Now

SpaceX'in 2024'teki ilk Falcon 9 lansmanı, hücreye bağlı ilk 6 Starlink uydusunu içeriyor – Spaceflight Now
SpaceX ilk yörünge misyonunu 2024'te başlatıyor. Starlink 7-9 misyonu ilk altı doğrudan hücreye uyduyu içeriyordu. Resim: SpaceX

21:31 EST'de güncellendi: SpaceX, varsayılan kalkış süresini ayarladı.

SpaceX, yörüngesel fırlatmalar için tarihsel olarak yoğun bir yıl olmayı planladığı yıla başlamak için hiç vakit kaybetmiyor. Şirket, Salı gecesi Starlink uzay görevinde Falcon 9 roketini fırlattı.

Fırlatma, Kaliforniya'daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü'ndeki Uzay Fırlatma Kompleksi 4 Doğu'dan (SLC-4E) 19:44 PST'de (22:44 EDT, 0344 UTC) gerçekleşti. Salı akşamı fırlatılan 21 Starlink uydusundan ilk altısı fırlatıldı. doğrudan hücreye Yetenekler.

Bu fırlatma başlangıçta Aralık ayı ortasında planlanmıştı ancak SpaceX, fırlatma öncesinde açıklanmayan sorunlarla karşılaştı ve görevi iptal etmek zorunda kaldı.

SpaceX yaptığı açıklamada, DTC'nin eklenmesinin “dünya çapındaki mobil ağ operatörlerinin karada, göllerde veya kıyı sularında mesajlaşma, arama ve gezinme hizmetlerine kesintisiz küresel erişim sağlamalarına olanak tanıyacağını” söyledi.

SpaceX'in kurucusu Elon Musk ve T-Mobile CEO'su ve Başkanı Mike Seifert'in katıldığı Ağustos 2022 etkinliğinde Musk, yeni eklemeyi dünya çapında ölü bölgelerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacak “büyük bir oyun değiştirici” olarak tanımladı.

Musk sunum sırasında “Bu gerçekten önemli” dedi. “Şiddetli bir kasırga, sel, yangın, kasırga veya deprem nedeniyle bir bölge veya ülkenin tamamı internet bağlantısını kaybetse bile… tüm baz istasyonları yıkılsa bile telefonunuz çalışmaya devam edecektir.”

Starlink doğrudan hücreye hizmetinin şeması. Grafik: SpaceX

FCC'nin Uydu Lisanslama Bölümü başkan vekili Katherine Medley'e gönderilen 30 Kasım 2023 tarihli bir e-postaya göre SpaceX, “önümüzdeki altı ay içinde doğrudan hücresel iletişim kurabilen yaklaşık 840 uyduyu fırlatmayı bekliyor ve bu dönemden sonra ek fırlatmalar devam edecek.

SpaceX'in uydu politikası direktörü ve e-postanın yazarı Jameson Dempsey, planlanan ve gelecekteki fırlatmaların “kritik miktarda uyduyu 2024'ün sonlarında ticari hizmet için zamanında fırlatabilmemizi sağlayacağını” yazdı.

“Bu nedenle, Komisyon'un test yetkimizi önümüzdeki altı ay içinde fırlatmayı ve test etmeyi beklediğimiz uydularla sınırlandırabileceğini kabul etmekle birlikte, fırlatma lisansının 7.500 uydunun tamamı için doğrudan hücre modifikasyonu uygulama yetkisini içermesini talep ediyoruz.”, Dempsey yazdı.

Sievert, Ağustos 2022'deki bir etkinlikte, ABD'de yakında sunulacak hizmetin T-Mobile'ın mevcut orta bant PCS spektrumunu kullanacağını belirtti.

READ  Video: Satürn'ün uyduları, ayla büyük bir çarpışma sonucu nasıl oluştu?

Seifert, “Bu, birlikte çalışarak bu uyduları ülkenin her köşesinden görebilmemiz için Starlink'in faaliyet gösterdiği takımyıldızına kendimizi adamamızı sağlıyor” dedi. “Gökyüzünü net bir şekilde görebiliyorsanız, bizim vizyonumuz bağlantıda olduğunuzdur.”

“Telefonunuz uzaya bağlı olduğunu bilmiyor. Ev ağını arayacak ve aynı zamanda karasal dolaşım ortaklarını da arayacak.” Ekledi. “Ve eğer bunları göremezse tekrar tarayacak ve uydudan gelen yetkili bağlantıya bağlanacak ve bir baz istasyonuna bağlı olduğunu düşünecek çünkü bu telefon endüstri standardı teknoloji iletişim protokollerini kullanıyor ve zaten spektruma sahip.” entegre. En azından dolaşımdaki telefonların büyük çoğunluğu bunu yapıyor.” Bugün bunu yapıyorsunuz.

Salı günkü fırlatmayı destekleyen Falcon 9 roketi, bu görevde ilk kez ateşlenecek olan B1082 kuyruk numaralı birinci aşama güçlendiriciye sahip. Kalkıştan yaklaşık 8,5 dakika sonra itici, “Tabii ki seni hala seviyorum” diyerek drone'un üzerine inecek.