Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SpaceX’in Florida’daki Starship için sürekli değişen planlarını deşifre etmeye çalışıyoruz

SpaceX’in Florida’daki Starship için sürekli değişen planlarını deşifre etmeye çalışıyoruz
Yakınlaştır / SpaceX’in Fırlatma Kompleksi 39A’daki Starship kulesi (solda), Falcon 9 roketinin fırlatma rampasını (sağda) gölgede bırakıyor.

FAA’nın, SpaceX’in Florida’dan dünyanın en güçlü roketini fırlatma planına ilişkin yeni bir çevresel inceleme başlatacağına ilişkin duyurusunu okumanın iki yolu var.

Federal Havacılık İdaresi, 10 Mayıs’ta, SpaceX’in NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Starship’leri fırlatma teklifi için bir çevresel etki beyanı (EIS) geliştirmeyi planladığını söyledi. FAA, SpaceX’in Starship’in beklenen fırlatma hızı ve daha önce Apollo ve Uzay Mekiği görevleri için kullanılan tarihi fırlatma rampası olan Fırlatma Kompleksi 39A’da (LC-39A) ihtiyaç duyulan yer altyapısının tasarımı hakkında düzenleyici kuruma bilgi vermesinin ardından incelemeyi emretti.

İkili çevre incelemeleri

Bu arada ABD Uzay Kuvvetleri, SpaceX’in LC-39A’nın birkaç mil güneyinde bulunan Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundaki fırlatma rampasını devralma teklifine benzer bir elektronik bilgi sistemini denetliyor. Space Launch Complex 37 (SLC-37) olarak adlandırılan fırlatma rampası, United Launch Alliance’ın son Delta roketinin Nisan ayında burada fırlatılmasının ardından kullanıma sunuldu.

Bunlar bir yandan Çevresel incelemeler genellikle biraz zaman alır Bu, Elon Musk’un Florida’daki uzay aracı fırlatma sahalarının 2025 sonuna kadar hizmete hazır hale getirilmesi hedefini gölgede bırakabilir. Havacılık ve uzay endüstrisi danışmanı ve ABD Ofisi eski başkanı George Nield, “Birkaç yıl sürpriz olmaz” dedi. Federal Havacılık İdaresi. Ticari uzay taşımacılığı.

FAA ve Uzay Kuvvetleri’nin bekleyen çevre incelemeleriyle ilgili son duyurularına bakmanın bir başka yolu da SpaceX’in sonunda Florida’dan uzay aracı fırlatma planlarını sağlamlaştırıyor gibi görünmesidir. Bu planlar son beş yılda çok az değişti.

Çevresel incelemeler, SpaceX’in Starship’in LC-39A ve SLC-37’de fırlatılmasına ilişkin önerilerinin onaylanıp onaylanmayacağına ilişkin bir kararla sonuçlanacak. FAA daha sonra, Güney Teksas’tan ilk üç Starship test lansmanına izin vermek için kullanılan çerçeveye benzer şekilde ayrı bir lisanslama sürecinden geçecek.

READ  İspanya'da dinozorlar çağından kalma araba büyüklüğünde deniz kaplumbağasına ait fosiller bulundu.

NASA’nın, bu on yılın sonlarında Artemis’in Ay’a yapacağı iki inişten ilki için astronotların aya inmesini sağlayacak Starship’in insan derecelendirmeli bir versiyonunu geliştirmek üzere SpaceX ile 4 milyar dolardan fazla değere sahip sözleşmeleri var. Bunu yapmak için SpaceX’in, Ay’a gitmeden önce Starship ay iniş aracına yakıt ikmali yapmak üzere alçak Dünya yörüngesinde bir yakıt deposu oluşturması gerekiyor. Depoyu kriyojenik yakıtla doldurmak için bir dizi Starship tanker uçuşu (belki 10 ila 15 uçuş) gerekecek.

Bir veya iki ay boyunca bu kadar çok uzay aracının fırlatılması, SpaceX’in en az iki fırlatma rampası arasında dönmesini gerektirecektir. NASA ve SpaceX yetkilileri, bunu yapmanın en iyi yolunun Starship’leri Teksas’taki ve Florida’daki başka bir platformdan fırlatmak olduğunu söylüyor.

Bu haftanın başlarında Ars, NASA’nın aya iniş programını yürüten Lisa Watson Morgan ile konuştu. Kendisi bu hafta Starship iniş aracı ve Blue Origin’den rakip bir iniş aracı hakkında brifing vermek üzere Kennedy Uzay Merkezi’ndeydi. Konulardan birinin, uzay aracının LC-39A’dan fırlatılmasından önce Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından yürütülen yeni bir çevresel inceleme olduğunu söyledi.

“Programı olması gereken yere getirmek için elimizden gelen her şeyi yaptığımızı ve SpaceX’in programlarının, EIS programının ve NASA’nın mümkün olduğunca paralel çalışmasını sağlamak için çalıştığımızı söyleyebilirim. Hedeflerimize ulaşıyoruz” dedi ve şöyle devam etti: “Kağıda döktüğünüzde bazı pürüzler olabilir gibi görünüyor ama bunun üzerinde kolektif olarak çalıştığımızı söyleyebilirim.”

SpaceX, resmi olarak uzay aracı için 2025’in sonlarında bir Ay’a iniş provası yapmayı planlıyor. Bu, NASA’nın taahhütte bulunmasından önce, yakıt doldurma görevleri, uzay aracının Ay yüzeyine insansız inişi ve ardından Ay’dan havalanmasıyla birlikte tam bir gösteri olacak. Şu anda Eylül 2026’da yapılması planlanan Artemis III görevinde insanları uzay aracına yerleştirmek.

READ  Bu sıcak dış gezegende gökten sıvı taşlar yağsın

Yani SpaceX’in Florida fırlatma rampalarını gelecek yılın sonlarında etkinleştirmesi halinde Starship’in aya iniş gösterisi için zaman çizelgelerinin zaten kısıtlı olduğunu görebilirsiniz.