Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SpaceX’in heyecan verici dördüncü uzay aracı testi sırasında gözlemlediğimiz her şey

SpaceX’in heyecan verici dördüncü uzay aracı testi sırasında gözlemlediğimiz her şey

120 metrik tonluk Starship roketi, dördüncü test uçuşu sırasında yalnızca göklere çıkmakla kalmadı, aynı zamanda her iki aşamada da geri döndü; güçlendiricinin Meksika Körfezi’ne inişi ve üst aşamada kaotik bir dönüşe tanık olundu. Bu test, süper ağır kaldırma aracını yeniden kullanılabilirliğe yaklaştırıyor.

Uzay aracı 4’ün entegre uçuş testi Bu, yalnızca roketin Dünya atmosferine geri dönerken plazma bombardımanına tutulmasının çarpıcı görüntüleri açısından olmasa da, göze çarpan bir kitaptı.

Starship uzay aracı 5 Haziran Perşembe günü dördüncü test uçuşuyla fırlatıldı.

Starship uzay aracı 5 Haziran Perşembe günü dördüncü test uçuşuyla fırlatıldı.
resim: SpaceX

SpaceX, Starship roketini şirketin Boca Chica, Teksas’taki Starbase tesisinden Perşembe günü saat 8:50’de (ET) fırlattı. Roket 10 milyon pounddan (4.500 metrik ton) fazla itici gazla yüklendi.

Boca Chica, Teksas'taki Starbase fırlatma rampasında bir Starship roketi.

Boca Chica, Teksas’taki Starbase fırlatma rampasında bir Starship roketi.
resim: C&G Resimleri

Roketin yükselişi sorunsuz bir şekilde gerçekleşti, ancak 33 Raptor motorundan biri fırlatıldıktan kısa bir süre sonra ateşlenemedi. Roketin önceki iki testinde 33 motorun tamamının uçuş boyunca nominal olarak çalıştığı görüldü. Starship’in 20 Nisan 2023’teki ilk test uçuşundan sonra motorlar endişe kaynağıydı Fırlatma sırasında birkaç motor arızalandı Füze kalkıştan birkaç dakika sonra patladı. Bu kez motor arızası Starship’in test uçuşunu etkilemedi ancak motor güvenilirliğiyle ilgili bir endişe kaynağı olabilir.

Kalkıştan sonra, uzay aracı başarılı bir sıcak aşama ayrımı gerçekleştirdi, üç Süper Ağır Güçlendirici Raptor motoru hariç hepsini kapattı ve ayrılmadan önce ikinci aşamanın altı Raptor motorunu ateşledi. Uzay aracı daha sonra güçlendiriciyi ve sıcak faz dönüştürücüyü fırlattı. SpaceX’e göre, üst aşamanın gelecekteki versiyonları yerleşik bir sıcak aşama adaptörü taşıyacak ve bu da aşama ayrıldıktan sonra donanımın atılması ihtiyacını ortadan kaldıracak.

Ayrıldıktan sonra Süper Ağır itici, onu iniş bölgesine gönderen bir devrilme ve yanıcı iniş manevrası gerçekleştirdi. Bütün mesele bu: güzel uzay aracının geri dönüşü.

Uzay aracı fırlatıldıktan hemen sonra.

Uzay aracı fırlatıldıktan hemen sonra.
Ekran görüntüsü: SpaceX

SpaceX, “Bu uçuş testlerinin yükü verilerdir” dedi. kitabın Açık

the Roketin gökyüzüne son yükselişi 14 Mart’taydı. Bu uçuş sırasında uzay aracı başarılı bir şekilde ayırma aşamasını gerçekleştirdi, ikinci aşama motorların tam yanmasını tamamladı, NASA’ya dahili yakıt aktarımını gösterdi ve Starlink distribütör kapısını test etti. Görev 1 saat 49 dakika sürdü ve üst kısım yeniden giriş sırasında parçalara ayrıldı.

Uzay aracı güçlendiriciden ayrılır.

Uzay aracı güçlendiriciden ayrılır.
resim: SpaceX

Bu kez roket kontrollü bir girişten sağ kurtuldu. Uzay aracı, süpersonik hızlarda atmosfere inerken aracı kontrol etmek için kanatlarını kullanarak en yüksek ısıtmayı ve maksimum aerodinamik basıncı başarıyla aştı. Aracın 18.000 ısı kalkanı plakasının çoğu, yeniden giriş sırasında havaya uçtu ve rokete monte edilmiş kameralar tarafından çekilen dramatik görüntülerde, özellikle aracın ön panellerinden birinin yaşam mücadelesi verdiği görüldü.

Şirkete göre SpaceX, fayans olmayan alanlardaki ısıyı ölçmek ve termal koruma seçeneklerini test etmek için roketin fırlatılmasından önce ince ısı kalkanı fayansları yerleştirdi ve diğer iki tanesini çıkardı. Yeniden giriş görüntüleri, alçalırken aracı plazma kaplarken, roketin aşağıya doğru giderken işlerin ne kadar ısındığını dramatik bir şekilde gösterdi.

İniş sırasında ön çamurluk yırtılmış.

İniş sırasında ön çamurluk yırtılmış.
Ekran görüntüsü: SpaceX

Sıcaklığa rağmen uzay aracı kontrollü inişine devam etti ve kalkıştan yaklaşık 65 dakika sonra Hint Okyanusu’na inmeden önce bir yanma gerçekleştirdi. “Birkaç parçanın eksik olmasına ve kaplamanın hasar görmesine rağmen uzay aracı okyanusa sorunsuz bir şekilde inmeyi başardı!” SpaceX’in CEO’su Elon Musk kitabın X. Roket Milyarderinde Ekledi Bir sonraki Starship uçuşu için kapak sorununun çözülmesi gerekiyor. “Starship’in en yeni versiyonunda ön kanatlar rüzgara doğru kaydırılmıştır. Bu, güvenilirliğin, üretim kolaylığının ve yörüngeye taşıma yükünün artırılmasına yardımcı olacaktır.”

Önceki Starship uçuşları Federal Havacılık İdaresi tarafından soruşturmalara yol açmıştı ancak SpaceX bu sefer güvende olabilir. Bu, yakın zamanda başka bir gösteriye hazır başka bir Starship prototipinin lansmanını göreceğimiz anlamına gelebilir.

Elon Musk’un uzay projesi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Kapsamımızın tamamına göz atın SpaceX’in dev Starship roketi Ve SpaceX Starlink’ten devasa bir İnternet uyduları takımyıldızı. Ve hayatınızda daha fazla uzay yolculuğu için bizi takip edin X Gizmodo için özel bir yer imi Uzay uçuşu sayfası.

READ  Hayalet benzeri astronomik haberciler, Samanyolu'nun yeni bir görüntüsünü ortaya koyuyor