Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sudan’da Çatışmalar: Suudi Arabistan’da Savaşan Taraflar Müzakereler İçin

Sudan’da Çatışmalar: Suudi Arabistan’da Savaşan Taraflar Müzakereler İçin

Fotoğraf başlığı,

Çatışma özellikle başkent Hartum’da şiddetliydi.

Savaş halindeki Sudan ordularından temsilciler, ilk doğrudan müzakereleri için Suudi Arabistan’a geldi.

Sudan ordusu ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri arasındaki “ön müzakereler” görüşmeleri Cumartesi günü Cidde’de başlayacak. Amerika Birleşik Devletleri ve Suudi Arabistan tarafından destekleniyorlar.

Çatışmaların haftalar önce başlamasından bu yana birçok ateşkes çöktü.

Her iki taraf da insani bir ateşkesi tartışacaklarını, ancak çatışmanın sona ermediğini söyledi.

Görüşmenin gerçekleşip gerçekleşmediği veya her iki tarafın temsilcilerinin kimler olduğu konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, iki partinin temsilcilerini karşıladı. Görüşmelerin “çatışmanın sona ermesine ve Sudan Cumhuriyeti’ne güvenlik ve istikrarın geri gelmesine” yol açacağını umduğunu ifade etti.

Hızlı Destek Kuvvetleri komutanı General Mohamed Hamdan Dagalo, Twitter’da grubun ateşi kesmek ve Sudan halkına yardım sağlamak için gösterilen tüm çabaları takdir ettiğini söyledi. Ayrıca, RSF’nin “sivil liderliğindeki bir hükümete geçiş” taahhüdünde ısrar etti.

Daha çok Hemedti olarak bilinen General Dagalo, Sudan ordusunun komutanı, ülkenin fiili başkanı General Abdel Fattah al-Burhan ile sert bir güç mücadelesi veriyor.

Cumartesi günkü görüşmeler, Sudan’ın başkenti Hartum’da devam eden çatışma haberleri arasında gerçekleşti.

Çatışmaların başlamasından bu yana yüzlerce insan öldürüldü ve yaklaşık 450.000 sivil yerinden edildi. Uluslararası Göç Örgütü’ne göre, bu toplamın 115.000’den fazlası komşu ülkelere sığındı.

Ortak bir ABD-Suudi bildirisi, “iki tarafı Sudan ulusunun ve halkının çıkarlarını dikkate almaya ve ateşkesi ve çatışmayı sona erdirmeyi amaçlayan müzakerelerde aktif olarak yer almaya” çağırdı.

“Gerçek muhtemelen çok daha kötü olacak” dedi.

Çatışmanın yoğunluğu, çok ihtiyaç duyulan yardımın ulaşmasını engelledi.

Acımasız Darfur ihtilafında Arap milis kuvvetlerine liderlik etmiş olan General Burhan ve Hemedti şimdiye kadar bir barış anlaşmasına varma yönünde çok az isteklilik gösterdiler.