Haziran 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sweet Pandu Song, dünyanın en büyük ağacı

sonbaharda pandanus ağacı kredi: stok mücadelesi

Bu hikaye için, Utah’ın güney merkezine ve Fishlake Ulusal Ormanı’na, dünyanın en büyük ağacı olan Pando adlı titrek kavağı ziyaret etmek için bir gezi yapacağız. Pando ile ilgili garip olan şey, dünyanın en büyük ağacı gibi görünmemesi. Rüzgarda sallanan binlerce uzun, cılız kavak ile inişli çıkışlı tepelere sahiptir.

Ama Bando oradadır, herkesin gözü önünde saklanmaktadır. Gördüğünüz tüm ağaç kütükleri aslında tek tek ağaçlar değil. Teknik olarak bunlar daldır ve bunun nedeni Pando’nun devasa bir ağaç olmasıdır – 47.000 dalın büyüdüğü 100 dönümlük bir alanı kaplar.

Ağaçlar, altın tepeler ve büyük bir gölle dolu güzel, yemyeşil bir vadinin havadan görünümü.  Sağ tarafta, yeşil gölgeli bir arazi alanı Pando kara kütlesidir.
Yeşil renkle gösterilen Pandu kara kütlesinin havadan görünümü. Kredi bilgileri: Lance Odette, arkadaşlarofpando.org/ GIS Haritası, Paul Rogers ve Darren McAvoy

Pando hakkında öğrenilecek çok şey var ve misafirlerimiz ağacı daha iyi anlamak için sese yöneldiler. Birlikte, ağacın içinde ve çevresinde meydana gelen tüm çıtırtıları, kıymıkları ve çatlakları duymak için bir “ses resmi” oluştururlar.

Ira, ses sanatçısı ve Montana Eyalet Üniversitesi Kütüphanesi’nde Acoustic Atlas’ın kurucu ortağı Jeff Rice ve kendini ağacı korumaya adamış, kar amacı gütmeyen Friends of Pando’nun yönetici direktörü Lance Odette ile konuşuyor.


daha fazla okuma


Science Friday’e bağışta bulunun

Science Friday’e bağışta bulunarak kaliteli bilim gazeteciliğine yatırım yapın.

bağışlar

READ  Donmuş kürk yumağı, Buz Devri'nden 30.000 yıllık bir sincaba dönüşüyor.