Mayıs 28, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Taliban’ın Kız Çocukların Eğitimini Tersine Çevirmesi ABD’nin Diplomatik Tanınma Planını Rayından Çıkardı | Taliban’ın

ABD uyum sağlamaya hazırdı Taliban’ın Guardian’ın anladığı kadarıyla, diplomatik tanınma yolunda, Afgan yöneticilerinin kızların eğitimine izin verme vaadinde ani dönüşüyle ​​plan raydan çıkmadan önce.

Grup, Çarşamba günü uluslararası öfke ve kafa karışıklığına yol açtı Genç kızların liseye gitmesine izin veren bir anlaşmadan vazgeçtiğindeMilli Eğitim Bakanlığı’nın tüm öğrenciler için okulların açıldığını açıklamasından sadece bir hafta sonra.

ABD’li diplomatlar o kadar iyimserdi ki, Taliban, Katar’da hafta sonu yapılacak Doha Forumu’ndan önce grubun diplomatik olarak tanınması sürecini harekete geçirecek ortak bir etkinlik planlandığına dair sözlerini tutacaktı.

Kızların Eğitim Forumu’nda Taliban temsilcisinin Afgan aktivistlerle kadınların rolüne değinebileceği bir panel tartışmasında Taliban’a bir koltuk ayrıldı.

Ani geri dönüş, artık daha “ılımlı” bir liderliğin Taliban’a hakim olduğu ve grubun bu hafta sonu emir verdiğinde iyimserliğin daha da gölgelendiği argümanını baltaladı. Afganistan Televizyon istasyonları BBC haber bültenlerini Peştuca, Farsça ve Özbekçe olarak kaldıracak.

BBC Pazar günü yaptığı açıklamada, “Bu, Afganistan halkı için belirsizlik ve kargaşa ortamında endişe verici bir gelişme. 6 milyondan fazla Afgan, BBC’nin bağımsız ve tarafsız basınını her hafta televizyonda izliyor.

Batılı yetkililer, kızların eğitimiyle ilgili karar geri alınmadıkça diplomatik tanınmanın imkansız olacağını açıkça belirttiler. Hareket aynı zamanda uluslararası toplumun gelecek haftaki Uluslararası Taahhüt Konferansı için para toplamasını da zorlaştıracak ve toplanan paranın toplanmaması için daha sıkı ele alınmasını gerektirecek.

ABD’nin Afganistan özel elçisi Thomas West, “Geçen Çarşamba gerçekleşen dönüşüm beni şaşırttı ve dünya bu hareketi kınayarak karşılık verdi. Bu, her şeyden önce Afgan halkının güveninin bir ihlalidir.

“Bence her şey kaybolmadı. Umarım önümüzdeki günlerde bu kararın tersine döndüğünü görürüz.”

Ancak West, ABD’nin Taliban’la olan ilişkisini savundu ve tam bir diplomatik çatlağın, ülkede olası bir kıtlığa ilişkin artan korkular arasında 40 milyon Afgan’ı terk etmek anlamına geleceğini söyledi.

“Acil insani yardım için yöntemlerden bahsediyoruz, insani bir müdahaleden daha fazlasına duyulan ihtiyaçtan, sadece bozuk bir bankacılık sektörü sorununa hayran kalmaya değil, aynı zamanda onu düzeltmenin yollarını bulmaya, merkez bankasını profesyonelleştirmeye yönelik bir politikadan bahsediyoruz. uluslararası finans camiası buna güvenmeye başlayabilir, terörden bahsediyoruz ve kadın haklarından bahsediyoruz.

“Ekim ayında ilk kez resmi bir ortamda oturduğumuzda, bizden ‘lütfen 500.000 memurumuzu işe alın’ şeklinde bir talepte bulundular. Sektörün çok yankı uyandırdığını düşünerek başlamak için mantıklı bir yer düşündük. Uluslararası toplumda eğitim var.Onlardan da talepler aldık.Birincisi, kadınlar ve kızlar Afganistan’ın geniş bölgelerinde her düzeyde katılabilir.İkincisi, bir izleme mekanizması görmek istedik ve üçüncüsü, ciddi ve Takip eden aylarda uluslararası toplum güvence aldı Gerekli ve en önemlisi, Afgan halkına 23 Mart’ta kızların ortaöğretime kayıt yaptırdığını göreceğimiz söylendi ve bu olmadı.”

Eski bir içişleri bakanı olan Hüsnü Celil, Doha’da Taliban’ın eğitim talebini dizginleyemeyeceğini iddia eden birçok Afgan kadından biriydi. Geçen 20 yılın boşa geçmediğini, ancak olumlu bir miras bıraktığını söyledi. “Nüfusun üçte ikisi olan, daha iyi bir hayatın nasıl olduğunu bilen bir nesli kolaylaştırdık. Bu yüzden pes etmeyeceğiz. Yüksek sesle, özgürlüğe ve demokrasiye inanıyorlar.”

Tüm çocukların eğitim hakkı için verdiği mücadeleden dolayı 2014 Nobel Barış Ödülü sahibi Malala Yousafzai, foruma, Taliban’ın 1996’da kızların eğitimini ilk kez yasaklamasından bu yana zamanın değiştiğini söyledi.

“Bu sefer çok daha zor – çünkü kadınlar eğitim almanın ne demek olduğunu ve güçlenmenin ne demek olduğunu gördüler. Bu sefer Taliban’ın kızların eğitimi yasağını sürdürmesi çok daha zor olacak. Sokaklarda protesto yapıyorlar.” Bu yasak sonsuza kadar sürmeyecek. Okul kapısında üniformalarıyla bekliyorlar ve ağlıyorlardı. “Eğitim aramak her Müslümanın görevidir” dedi.

1999’da Afgan siyaset bilimi profesörü Dalia Fahmy, ortaokullarda kız olmadığını söyledi. “Bundan sonraki 15 yılda 3,7 milyon kız çocuğu oldu. Bu süre zarfında bin kadın iş sahibi oldu. Bu azaltılamaz. Dijital bir çağda yaşıyoruz ve %68’inin cep telefonu var ve %22’si birbirine bağlı. ve dünyaya. Bu azalmaz. Parlamenterlerin %27’si kadındır.”

READ  İtalya, Rus milyarder Melnichenko'nun yelkenli yatına el koydu