Haziran 10, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tartışmalı tarih öncesi yumurta, son ‘şeytanın ölüm ördeği’ olarak tanımlandı

Neredeyse tamamen bozulmamış tek Genyornis yumurta kabuğu keşfedildi. N. Spooner tarafından bulunmuş ve Gifford H. Miller, Güney Avustralya tarafından toplanmıştır. Yumurta üzerinde dört deliğin varlığı, yumurtadan önce sızan bir folikülün geldiğini gösterir. Kredi bilgileri: Gifford H. Miller

Araştırmacılar, tarih öncesi dev yumurtaların arkasındaki antik kuşları tespit ediyor

Avustralya’da, dev ilkel yumurtanın gerçek annesinin hangi hayvan olduğu konusunda yıllarca süren bilimsel tartışma sonuçlandı. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, bilim adamları Kopenhag Üniversitesi Küresel meslektaşları, yumurtaların “ölümün iblis ördekleri” olarak bilinen nadir bir megafauna serisinin yalnızca sonuncusu olabileceğini gösterdi.

200 kg, 2 metre uzunluğunda ve kocaman gagası olan bir kuşun yanında yaşamayı düşünün. Yaklaşık 65.000 yıl önce Avustralya’ya yerleşen ilk insanların durumu buydu.

Gençler Newtoncu“Şeytani ördekler”in son üyeleri, şimdi soyu tükenmiş ördek benzeri kuş ailesinin bir türü olarak atalarımızla birlikte orada yaşadılar.

Genyornis İllüstratör

Yaklaşık 50.000 yıl önce Avustralya’da dev bir kertenkele tarafından avlanan Genyornis Newtoni’nin illüstrasyonu. Kredi: İllüstrasyon sanatçı Peter Trossler tarafından sağlanmıştır.

Kopenhag Üniversitesi’nden uzmanlar ve uluslararası bir meslektaş ekibi tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, uçamayan kuş, muhtemelen onları birincil protein kaynağı olarak toplayan ve tüketen eski insanları memnun etmek için bir kavun büyüklüğünde yumurta bırakır. Araştırma az önce dergide yayınlandı. Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı.

Uzmanlar 40 yıl önce 50.000 yıllık yumurta kabuğu parçalarını keşfettiğinden beri, devasa yumurtalar tartışma konusu oldu. Yumurtaların gerçekten de dromornithidler olarak da bilinen “şeytan ördekleri” ailesine ait olup olmadığı yakın zamana kadar bilinmiyordu.

1981’den beri, yumurtlayan kuşun kimliği, dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları için bir tartışma kaynağı olmuştur. Bazıları önermiş olsa da Gençler NewtoncuDiğerleri füzelerin progora Megapod türler grubunun soyu tükenmiş bir üyesi olan Kuş. progora Sadece beş ila yedi kilo ağırlığında ve kocaman ayakları olan “tavuk benzeri kuşlar” idiler.

Savunuculara göre yumurta kabukları çok az progora Bir kuş, büyüklüğünde bir kuş için Gençler Newtoncu onları koymak için.

“Ancak, yumurtalardan protein dizileri analizimiz, yumurta kabuğunun megakoddan gelemeyeceğini açıkça gösteriyor ve progora Kopenhag Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde yardımcı doçent ve yeni çalışmanın arkasındaki araştırmacılardan biri olan Josephine Stiller açıklıyor.

Araştırma alanı evrimsel genetik olan ortak yazar ve Kopenhag Üniversitesi profesörü Matthew Collins, “Onlar sadece Genyornis olabilirler. Bu nedenle, bu oositlerin kökeni hakkında uzun ve hararetli bir tartışmayı durdurduk” diye ekliyor.

Emu Yumurta ve Genyornis Newtoni

Sağda bir emu yumurtası ve solda ise araştırmacıların iblis Duck of Doom’dan geldiğine inandıkları yumurta var. Gençler Newtoncu. Son yumurta, ortalama bir tavuk yumurtasının ağırlığının 20 katından fazla olan yaklaşık 1,5 kilogram ağırlığındadır. Kredi bilgileri: Trevor

Protein analizini ve ana gen veritabanını seçin

Güney Avustralya’daki Wallaroo ve Woodpoint’in kum tepelerinde, bilim adamları yumurta kabuklarından proteinleri incelediler.

Araştırmacılar parçaları doğru sırayla bir araya getirmeden ve yapılarını incelemek için yapay zeka kullanmadan önce proteinler ağartılarak küçük parçalara ayrıldı. Protein dizileri onlara şu anda var olan 350’den fazla kuş türünün genleriyle karşılaştırabilecekleri bir dizi genetik “kod” verdi.

Genyornis Newton uyluk kemiği

uyluk kemiği Gençler Newtoncu (Sol) Ve sağınızda kubbeden biraz daha küçük bir sfenoid kemik var. Kredi bilgileri: Trevor

“Soyu tükenmiş kuşun muhtemelen ait olduğu kuş grubunu yeniden oluşturmak için şu anda tüm büyük kuş soylarının genomlarını içeren B10K projesinden elde ettiğimiz verilerimizi kullandık. Yumurtaların bir megakod tarafından yumurtlanmadığı çok açık hale geldi ve bu nedenle ait değil progoraJosephine Stiller açıklıyor.

Böylece araştırmacılar, eski Avustralya yumurtalarının kökeninin gizemini çözdüler ve bize evrim hakkında yeni bilgiler sağladılar.

Matthew Collins, “Hayvan evrimine ışık tutmak için protein dizi analizini kullandığımız multidisipliner bir çalışma yürüttüğümüz için mutluyuz” diyerek sözlerini tamamladı.

Yumurtalar Avustralya’da ilk insanlar tarafından tüketildi

Yumurta parçaları üzerine yapılan önceki araştırmalar, kabukların pişirildiğini ve ardından ateş çukurlarına atıldığını gösteriyor. Yumurta kabuğunun yüzeyindeki kömürleşme, ilk Avustralyalıların yumurtaları yaklaşık 65.000 yıl önce yuttuklarını kanıtlayarak bunun bir teyididir.

yumurta kabuğu parçaları

Güney Avustralya’daki eski bir yuvadan yumurta kabuğu parçaları. Bir metrekare içinde toplanan yumurta kabuğu kütlesi yaklaşık 12 tam yumurtaya eşittir. Kredi bilgileri: Gifford H. Miller

Belki de hipoteze göre yuvalardan yumurta toplayan ilk Avustralyalılar, 47.000 yıl önce Jenornilerin neslinin tükenmesine yol açmış olabilir.

Bu araştırma hakkında daha fazla bilgi için bkz. Uçamayan dev kuşların dev yumurtalarını yiyen ilk Avustralyalılar.

Referans: Beatrice Demarche, Josephine Stiller, Alicia Greeley, Megan McKee, Yuan Ding, Tom Gilbert, Julia Clarke, Lucas J. Maggie, Joji Zhang, Michael Pons, Matthew James Collins ve Gifford Miller, 24 Mayıs 2022, Buradan ulaşabilirsiniz. Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı.
DOI: 10.1073/pnas.2109326119

READ  Bir SpaceX Falcon 9 roketinin fırlatılması, denizde bir gemiye inen on ikinci görev rekoru.